S 8.05.2021.

Kad ēdiens sāk kaitēt. Pazīmes, kas norāda uz pārlieku ogļhidrātu izmantošanu uzturā

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Unsplash

Lai arī veselīgam uzturam ir nepieciešami gan ogļhidrāti, gan tauki un olbaltumvielas, ļoti daudzi pārlieku aizraujas ar zemas uzturvērtības produktiem, kuru lietošana ilgtermiņā rada vienīgi negatīvas sekas, vēsta portāls "Postimees".

Paaugstināts holesterīns

Holesterīns bieži ir paaugstināts tajos gadījumos, kad cilvēks ļaunprātīgi uzņem "ātros" jeb vienkāršos ogļhidrātus, kas sagremošanai neprasa lielus enerģijas patēriņus un viegli iesūcas. Runa ir par rafinētajiem ogļhidrātiem, kuru avoti ir tādi produkti kā baltmaize, daudzi konditorejas izstrādājumi, rīsi un manna, makaroni, brokastu pārslas un saldumi Visiem šiem produktiem ir augsts glikēmiskais indekss un tas noved pie straujiem cukura lēcieniem asinīs un insulīna līmenī.

Nogurums

Ātrie ogļhidrāti dod enerģijas pieplūdumu, bet pēc neilga laika pēc to lietošanas iestājas tāds pats straujš tonusa kritums. Dienas vidū vari izjust spēcīgu miegainību, spēku izsīkumu.

Aizmāršība

Cukura pārpalikumi no ātrajiem ogļhidrātiem sabiezē asinis, kas noved pie smadzeņu aptumsuma, bremzē to kognitīvo darbību, kā rezultātā ir grūtāk koncentrēties un daudz kas var aizmirsties.

Garastāvokļa svārstības

Straujas cukura līmeņa svārstības asinīs, kas saistītas ar organisma reakciju uz ātro ogļhidrātu patēriņu, var radīt arī problēmas ar noskaņojumu. Ja dienas laikā tu piedzīvo eiforiju, tad nomāktību un skumjas, viens no šo svārstību iemesliem var būt pārāk liels ogļhidrātu patēriņš. Ir laiks sabalansēt savu uzturu!

Galvassāpes

Liels daudzums cukura organismā liek aizkuņģa dziedzerim darboties citā režīmā, lai sekmīgi izvadītu lieko cukuru no organisma un stabilizētu kopējo cukura līmeni. Vienlaicīgi ar šo procesu, sabiezē asinis, kas var novest pie sīko asinsvadu spazmām. Pastāv iespēja, ka asinsvadi tajā laikā saraujas un šis process var novest līdz galvassāpēm.

Vājums, asinsspiediena svārstības

Pēkšņs vājums, reiboņi, "vieglu" kāju sajūta. Šīs pazīmes var būt norāde uz to, ka cilvēka uzturā ir pārsniegts ogļhidrātu, saldumu daudzums. Liels daudzums insulīna un citu vielu, kas tiek izdalīti, lai cīnītos ar cukuriem, veicina vēdera dobuma orgānu paplašināšanos, kas noved pie pašsajūtas pasliktināšanās.