LTV: "Sita pa galvu, raustīja aiz krekla un lamājās." Par pārkāpumiem Bruknas muižā stāstījuši vairāki bērni (8)

Apollo.lv
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Unsplash

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI) noliedz iepriekš izskanējušo informāciju, ka par bērnu tiesību pārkāpumiem Bruknas muižā esošajā biedrībā "Kalna svētību kopiena" ziņojis kāds dumpīgs pusaudzis. Iesniegumu rakstījusi pilngadīga persona, turklāt inspekcija pārbaudē apstiprinājusi iesniegumā minētos pārkāpumus, tādēļ lieta nodota policijai, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Ceturtdien, 20. augustā, izskanējusī informācija, ka par bērnu tiesību pārkāpumiem Bruknas muižā esošajā biedrībā "Kalna svētību kopiena" ziņojis kāds dumpīgs pusaudzis, ir nepatiesa, norādīja VBTAI. Inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta vadītāja Evija Rācene apliecināja – iesniegumu iesniegusi pilngadīga persona.

"Šis iesniedzējs nebija bērns, to es varu apgalvot. Tā ir anonīma persona, un sīkāk neko mēs izpaust nevaram, bet apgalvoju, ka tas nav pusaudzis," klāstīja VBTAI pārstāve.

Rācene arī apliecināja, ka šobrīd jau neatkarīgi no tā, kurš sniedzis iesniegumu un, pat ja vēlāk tā saturu atsauks, inspekcija bijusi Bruknas muižā un pārkāpumus konstatējusi savām acīm un pati uzklausot liecības, tādēļ lieta šobrīd nodota policijai.

"To, ka ir notikuši šie pārkāpumi – gan fiziskā, gan emocionālā vardarbība, gan bērnu badināšana, gan pārlieku lielā nostrādināšana, to mums apstiprināja vairāki bērni – vismaz četri pieci bērni, un viņiem šīs liecības bija vienādas.

Tas nav viena bērna vai pieaugušā izgudrojums vai izdomājums. Bērni, kas tur atradās, bija 12-17 gadus veci. Un vakar, veicot Bruknā atkārtotu pārbaudi, izdevās noskaidrot, ka tur vēl joprojām ir vismaz divi bērni, kurus mums diemžēl neizdevās atrast, jo viņi mistiskā kārtā kaut kur pazuduši. Tālāk šī informācija ir nodota Valsts policijai, viņi strādā ar šo gadījumu," teica Rācene.

Vairāki bērni stāstījuši, ka citu publiska kaunināšana notikusi arī dievkalpojuma laikā. Bērniem, strādājot uz lauka, neesot bijis ļauts doties pēc ēdamā vai ūdens ārpus ēdienreizēm. No rīta dzēruši stipru kafiju, lai varētu pamosties un būtu spēks.

"Fiziskā vardarbība, ko paši bērni teica, bija tikai un vienīgi no paša [mācītāja] Andreja Mediņa puses. Viņš bija sitis pa galvu, raustījis aiz krekliem, sitis pa saules pinumu. Lamājies rupji uz bērniem," stāstīja Rācene.

Arī Tiesībsarga birojā atzina – šajā gadījumā ir daudz pretrunu un neskaidrību, tomēr Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa norādīja – pirms pārsteidzīgu secinājumu izdarīšanas jāsagaida policijas darba rezultāti.

"Bijām gan 5. augustā, gan vakar. 5. augustā, protams, bija vairāk bērnu, un, arī veicot pārbaudi tajā datumā, tika izteikti vairāki priekšlikumi un Mediņa kungs neoponēja. Attiecībā par to, kas bija [atkārtotā pārbaudē] vakar, jāsaka sekojošais – situācija kādā aspektā ir uzlabojusies it kā, jo, aizbraucot uz vietas, tāds bērnu skaits, kādu kolēģi redzēja 5. augustā, tāds tur nebija. Bet kolēģi paši savām acīm ir redzējuši bērnus, kaut šo faktu viņiem pēc tam noliedz, to slēpj. Vēlāk tie bērni no kopienas burtiski pazūd. Tur ir ļoti daudz pretrunu," atzina Tiesībsarga biroja pārstāve.

Siliņa kā vienu no pārkāpumiem minēja, piemēram, nepiemērota darba uzdošanu bērniem. Viņiem bijis jāskalda lieli koka bluķi. Tikmēr biedrības "Kalna svētību kopiena" vadītājs, mācītājs Andrejs Mediņš ne uz Latvijas Radio, ne Latvijas Televīzijas centieniem sazināties vēl aizvien neatsaucas.

Tikmēr VBTAI norādīja, ka VBTAI kopā ar Tiesībsarga pārstāvi ceturtdien, 20. augustā, veiktajā atkārtotajā pārbaudē par bērnu tiesību ievērošanu Bruknas muižā esošajā biedrībā "Kalna svētību kopiena" secināts, ka atbildīgo iestāžu pārstāvjiem nav iespēja gūt pilnīgu pārliecību, ka iepriekš konstatētie pārkāpumi neturpinās.

"Ierodoties Bruknā, speciālisti konstatēja, ka uz vietas ir vismaz viens nepilngadīgais, bet sarunās tika konstatēts, ka bērnu tur bijis vairāk.

Ierodoties kopienas izveidotajā Bārbeles Zēnu pamatskolā, no vietējiem iedzīvotājiem saņemta informācija, ka tur uz lauka strādājuši nepilngadīgie, kas, uzzinot par pārbaudi, pametuši savus darbarīkus un strauji devušies prom.

Informācija par konstatēto nodota Valsts policijai," informēja VBTAI pārstāvis Taivo Trams.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Dace Kalniņa atklāja, ka šobrīd uzsākta resoriskā pārbaude, lai skaidrotu apstākļus.

"Resoriskā pārbaude tiek veikta, lai saprastu, vai ir iemesls ierosināt kriminālprocesu vai administratīvo lietvedību. Ir jāsaprot, kas ir noticis," norādīja Kalniņa.

Resoriskā pārbaude jāveic mēneša laikā vai ātrāk, tomēr, ja rodas nepieciešamība to iespējams pagarināt uz četriem mēnešiem. 

Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), kur arī par notiekošo nometnē vērsās VBTAI, norādīja – PVD ir saņēmis informāciju no VBTAI par iespējamiem pārkāpumiem ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanā zēnu skolā Bārbelē un “Kalna svētības kopienā” Bruknā.

Pārbaudot informāciju, dienests ir noskaidrojis, ka neviens sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums, kas sniegtu ēdināšanas pakalpojumus “Kalna svētību kopienai”, dienestā nav reģistrēts. Tāpat pēc PVD rīcībā esošās informācijas, Bruknas muižā nav reģistrēta neviena bērnu vasaras nometne, kurā tiktu nodrošināti sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumi.

"Tas nozīmē, ka ēdināšanu visdrīzāk organizē un nodrošina paši muižas iemītnieki, tomēr, lai par to pārliecinātos, PVD dosies pārbaudē uz Bruknu," portālu LSM.lv informēja dienesta pārstāve Ilze Meistere.

Viņa atgādināja, ka PVD neveic pārbaudes privātpersonu virtuvēs, pārbaudot, kā tajās notiek ēdiena gatavošana un higiēnas prasību ievērošana.

Savukārt pārbaude ēdināšanas uzņēmumā, kas nodrošina pakalpojumus Bārbeles skolas audzēkņiem, jau ir notikusi. Tās laikā konstatēti atsevišķi pārkāpumi, kas saistīti ar pārtikas produktu izsekojamību, tāpēc dienests veiks atkārtotas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka neatbilstības novērstas.

"Kalna svētību kopienai" nodokļu parāda dēļ aprīlī atņemts sabiedriskā labuma statuss, un katoļi par Andreja Mediņa tālāko darbību lemšot, kad sagaidīs atbildīgo iestāžu pārbaužu gala rezultātus.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu