Pk 7.05.2021.

"Nekā personīga": Neformālās sarunās izskata jaunas valdības modeļus

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Sabiedrības neapmierinātība ar gauso vakcinācijas procesu arvien pieaug. Portālā "ManaBalss.lv" šonedēļ īsā laikā savāktas jau vairāk nekā 16 tūkstoši balsu par jaunizveidotā Vakcinācijas biroja likvidēšanu. Saeima šo sabiedrības noskaņojumu nevar neņemt vērā, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Nepieciešamību sapurināties un vajadzības gadījumā nomainīt dažus valdības ministrus publiski aicinājis arī Valsts prezidents. Tas aizkulisēs jau raisījis apspriest nākamās iespējamās valdības modeļus.

Veselības ministres Ilze Viņķeles laikā pieļautās kļūdas, atsakoties no iespaidīgā Eiropas komisijas vakcīnu piedāvājuma, radījušas smagas sekas. Latvijā ir zemākais vakcinēto personu rādītājs. Sliktāk vēl ir tikai Bulgārijā.

Rudenī valdošā nesaprotamā pretestība "Pfizer" vakcīnu iegādei turpina mums būt liktenīga. Šī mēneša Eiropas komisijas jaunajā pārdalē piedāvājums Latvijai izriet no tā, cik mēs paņēmām pirmajā reizē. Premjers Krišjānis Kariņš neformāli sazinās ar Eiropas komisijas priekšsēdētāju, Vācijas, Francijas un Austrijas vadītājiem, lai kāda valsts atteiktos no vakcīnām par labu mums.

"Tas lielais ļaunums, kas ir izdarīts mūsu valstij, viens mazs lēmumiņš kaut kad novembrī vai decembrī vai oktobrī, es nezinu īsti, kad tas ir pieņemts, tagad tas aizvien šodien mums atsitās," sacīja Kariņš.

"Tagad atkal notiek maza, bet tomēr pārdale 4 miljonu vakcīnām, un mums atkal piedāvā 11% no šīs pārdales, kas ir pilnīgi netaisnīgi. Es neuzdošu uzzināt, kurš vai kuri ir atbildīgi par šo. Es domāju, ka tur ir jābūt vērienīgām maiņām veselības ministrijā," piebilda premjers.

Strauji sabiedrības uzticību zaudē arī jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts. No viņa gaidīja, ka tiks atklātas personas, kuru rīcība izraisīja vakcīnu trūkumu. Taču pārkāpumi netiek atklāti.

"Daniels Pavļuts dotajā brīdī dara, ko spēj. Man ir grūti spriest, cik lielā mērā tur ir kaut kādas ielaistas lietas, un cik lielā mērā tur ir objektīvas problēmas, ar ko jāsastopas," teica "Latvijas Attīstībai" valdes loceklis Edgars Jaunups.

"Bet, ja mēs skatāmies uz valdības darbu, kāds tas ir izveidojies, tad Krišjānis Kariņš jau neorganizē valdības darbu kā komandas darbu. Es negribu teikt, ka viņš nogrūž atbildību, bet ar prieku deleģē atbildību (citiem), lai ar prieku medijiem un sabiedrībai komentētu valdībā un dienestos notiekošo. Es to drīzāk skaidroju ar viņa vadības stila problēmām. Tas, ka pārresoru vai starpresoru koordinācija nav notikusi - klasiska premjera atbildība," norādīja Jaunups.

Kļūdas šonedēļ atklājas arī vakcīnu loģistikā. Vairāki ģimenes ārsti Liepājā bija spiesti atcelt potēšanas pierakstus, jo veselības ministrijas sadarbības partneris vakcīnas nepiegādāja.

Veselības ministrs un Aizsardzības ministrs ir no vienas politiskās apvienības. Artis Pabriks apgalvo, ka jau sen piedāvājis armiju iesaistīt vakcinēšanas procesā, taču tam nav bijusi atsaucība. Otro mēnesi amatā esošais Daniels Pavļuts vēlējās tikt galā veselības nozares spēkiem. Valdība šonedēļ tomēr izlēma par Nacionālo bruņoto spēku iesaisti vakcinācijas procesā kā plānu B.

Kariņš sacīja: "Es aizkadrā esmu spiests runāt ar citu valstu vadītājiem, mēģinot izlūgties (vakcīnas) un labot kļūdas, ko kāds cits ir pieļāvis, tad tajā brīdī, kad sistēma it kā jau labi strādā vienā baltā dienā sistēma nobrūk. Un pie tam 10 tūkstoši jau nav nekādi vakcīnu apjomi, ko izvadāt, ko tad darīs, kad būs 100 un 150 tūkstoši jāizved. Tāpēc mums izveidojās plāns B. Es ticu, ka NBS tiks mierīgi ar šādu uzdevumu galā."

"Uz doto brīdī tas vairs nav nekāds plāns B. Tā drīzāk ir opcija publiskā laukā nekā faktiska iespējamība," teica Jaunups.

Raidījums: "Bet, ja A/PAR ministrs Pavļuts vērsīsies pie A/PAR ministra Pabrika sakot, ka mums vajag armijas iesaisti, jo citādi nekas nenotiek, tur tā sadarbība notiks?"

"Būs 100% sadarbība. Tur nu esmu pārliecināts, man nav nekādu šaubu. Bet šeit būtu jābūt skaidrībai. Pat, ja tie ir vienas partijas ministri, tur apakšā ir resursi - simtiem, desmitiem iesaistīti cilvēki. Ir grūti, reizēm neiespējami, ja nav premjera vai premjera dienestu koordinējošā darbība. Diemžēl Krišjānis Kariņš īpaši līdz šim nav izcēlies ar gatavību šādu koordinējošo funkciju uzņemties," teica Jaunups.

Latvijas Zaļās partijas un ZZS valdes priekšsēdētājs, Saeimas deputāts Edgars Gavars sacīja: "Var būt ļoti daudz dažādi scenāriji, kā strādāt tālāk. Skaidrs, ka Kariņa kungam ir jāaiziet."

Valdības vājais menedžments radījis pamatu sarunām par Kariņa valdības krišanu. Zaļo un zemnieku savienības līderis Edgara Tavars aicina premjeru uzņemties atbildību par vakcinācijas izgāšanos un atkāpties.

"Un, ja valdības kapteinis neved nekur un kuģis dreifē, kur tam pašam patīk, tad mēs esam kā valsts tādā haosā un citas Eiropas valstis, tajā skaitā Baltijas valstis, kopumā pēc no krīzes ar mazākiem zaudējumiem tautsaimniecībā un līdz ar to mazākiem zaudējumiem sabiedrībai un cilvēkiem," viņš norādīja.

Kuluāru sarunās kā iespējamais nākamās valdības vadītājs izskanējis Nacionālās apvienības zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, taču noraidīts kā nepietiekami populārs. Kā nākamais minēts arī "Attīstībai/Par" aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Pieļauts, ka viņa valdībā Jauno konservatīvo partiju varētu aizstāt zaļie zemnieki. Tomēr ceļu uz valdību nākotnē zaļzemnieki iespējams nogrieza ar paziņojumu, ka Ventspils mēra Aivara Lemberga apcietināšana tiesas zālē pēc viņam notiesājošā sprieduma ir politiski, ne tiesiski motivēta.

Jaunās konservatīvās partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Juris Jurašs sacīja: "Par dažādiem scenārijiem kādus koalīcijas partnerus mainīt vai nemainīt, runā jau no šīs valdības izveidošanas brīža. Manuprāt, šī valdība ir stabila, šai valdībai jāturpina darbs, jānovērš tās nepilnības, kas bijušas lēmumu pieņemšanas procesā. Iespējams ir jābūt izlēmīgākiem."

Saeimas priekšsēdētāja Inara Mūrniece teica: "Mainīt valdību šajā krīzes situācijā tas nebūtu prāta darbs. Valdība strādā pietiekami sarežģītos apstākļos. Valdība tiek kritizēta. Bet tāds valdības darbības izmērāms rezultāts, vismaz Covid 19 kontekstā ir tas, ka saslimušo skaits lēnām, bet krīt."

"Jaunā Vienotība" piekrīt, ka neviens ministrs nav neaizstājams, un pieņem arī kritiku par finanšu ministru Jāni Reiru, ar kura izstrādāto Eiropas atveseļošanās miljardu apgūšanas plānu nemierā ir arī koalīcijas parteri.

Saeimas Jaunās vienotības frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis sacīja: "Mēs nevienu brīdi nedomājam paiet malā. Tas nav mūsu mērķis. Bet es gribu vienu skaidru ziņu dod tiem, kuri gatavojas vai plāno gāzt Kariņa valdību, nedomājiet, ka mēs kopā ar jums strādāsim pie jaunas valdības veidošanas."

Valdības gāšanu sagaida no "Attīstībai/Par". Taču tieši viņu ministre pieļāva smagās kļūdas, un tās nav spējis labot jaunais veselības ministrs.

Pagājušajā nedēļā kāds aculiecinieks fiksējis, kā Attīstībai birojā tiekas Edgars Jaunups ar ZZS līderi Edgaru Tavaru.

"Attīstībai/Par" ietekmīgais politiķis apgalvo, ka valdības gāšana nav viņu dienaskārtībā. Taču līdz Saeimas vēlēšanām Kariņa valdība varēšot noturēties, ja mainīšot savu darbības stilu.

Raidījums: "Pēc kā iniciatīvas notika Jūsu tikšanās ar Edgaru Tavaru Attīstībai/Par birojā?"

"Ja nemaldos pēc manas iniciatīvas. Mēs par nepieciešamību parunāties bijām jau vienojušies dažas nedēļas iepriekš. Tas nav nekas īpašs. Ar Edgaru Tavaru pēdējos sešus mēnešos tiekos jau kādu trešo reizi. Tāds regulārs process politiskajiem spēkiem tikties," teica Jaunups.

Viņš teica: "Ja jautājums būtu, vai mēs skārām valdības stabilitāti, tad manas atbildes bija līdzīgas kā Jums. Situācija valdībā ir grūta. Taču cerības Zaļajiem zemniekiem, ka šī valdība krīt, ir drīzāk teorētiskas, kā praktiskas."

Ceturtdien Saeimas sēdē Vakcinācijas biroja pastāvēšanu bija jānostiprina likumā, kad sākās karstas debates. Kopā ar opozīciju, biroja nepieciešamību sāka apšaubīt arī Jaunā konservatīvā partija un deputāti no kpv.lv. Balsojumu atlika un rīt to runās sadarbības padomē.