KNAB konstatējis vairākus signālus par iespējamu pašvaldību resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) no iedzīvotājiem ir saņēmis un publiskajā telpā saskatījis vairākus signālus par iespējamu pašvaldību un pašvaldību iestāžu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, aģentūru LETA informēja KNAB.

KNAB vērtē saņemto signālu pamatotību un lems par nepieciešamību sākt pārbaudi.

Patlaban KNAB lietvedībā neesot neviena administratīvā pārkāpuma procesa par iespējamu neatļautu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai.

KNAB atgādina, ka priekšvēlēšanu aģitācijas periodā pirms pašvaldību vēlēšanām aģitācijas aktivitāšu īstenošanai ir aizliegts izmantot administratīvos resursus. Šis aizliegums attiecas uz visām valsts un pašvaldību institūcijām un to darbiniekiem.

Amatpersonām vai darbiniekiem, kuri attiecīgo institūciju finanšu līdzekļus vai mantu izlietojuši prettiesiskā veidā, var tikt piemērota administratīvā atbildība, proti, brīdinājums vai naudas sods līdz 700 eiro. Turklāt pārkāpējiem ir pienākums valstij atlīdzināt nodarītos zaudējumus.

KNAB norāda, ka pašvaldībām, veidojot publicitātes materiālus, tostarp preses relīzes, ierakstus sociālajos tīklos, piedaloties raidījumu pārraidēs radiostacijās un televīzijas kanālos, kā arī citā saziņā jānošķir pašvaldības vadītāju, pašvaldības vadošo darbinieku un citu amatpersonu aktivitātes no šo pašu personu kā deputātu kandidātu vai politisko partiju pārstāvju aktivitātēm.

Turklāt pašvaldībai, nodrošinot sabiedrības informēšanas funkciju, nav pienākuma saziņā iekļaut tieši pašvaldības vadītāja vai citas amatpersonas, kas ir deputāta kandidāts, viedokli, uzrunu, pieminēšanu un tamlīdzīgas darbības.

Ja pašvaldība nolemj publicitātes materiālos vai citā saziņā atspoguļot deputāta kandidātu, kurš vienlaikus ir arī pašvaldības vadītājs, pašvaldības vadošais darbinieks vai cita amatpersona, jānodrošina, lai materiāls nesatur tiešu vai netiešu aicinājumu balsot par vai pret kādu partiju vai deputāta kandidātu.

Ja partijas pārstāvja, deputāta kandidāta vai iespējamā deputāta kandidāta viedoklis, uzruna vai pieminēšana tiek izmantota kā amatpersonas viedoklis, tad šāda informācija nekādā veidā nevar saturēt tiešu vai netiešu aicinājumu balsot par vai pret kādu politisko partiju vai deputāta kandidātu, vai arī šīs personas papildu reklamēšanu priekšvēlēšanu aģitācijas periodā.

Ja tas tiek ievērots, šāda informācijas publiskošana priekšvēlēšanu aģitācijas periodā ir pieļaujama.

KNAB aicina iedzīvotājus šajā periodā būt vērīgiem un ziņot par gadījumiem, kad tiek pamanītas pazīmes, kas var liecināt par administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijas mērķiem.

Sabiedrībai atpazīstamākais administratīvo resursu izmantošanas veids ir pašvaldības tīmekļa vietnē vai sociālajos tīklos publicēts ieraksts ar attiecīgās pašvaldības līderi, tostarp, priekšsēdētāju, kas slavē sava saraksta kandidātus, sevi un sava amata pienākumu pildīšanas laikā padarīto, kā arī stāsta par nākotnes plāniem.

Ziņot KNAB var vairākos veidos. Bezmaksas mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB", zvanot KNAB uzticības tālrunim 8000 2070 vai rakstot uz e-pasta adresi "knab@knab.gov.lv".

KNAB atgādina, ka priekšvēlēšanu aģitācijas periods sākās 6.februārī, un tas ilgs līdz pašvaldību vēlēšanu dienai - 5.jūnijam.