Līgo nakts ⟩ Stiprs vējš, pērkona negaiss un zibens

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Shlomo Shalev/Unsplash

Ceturtdien Latvijā tiek svinēta Jāņu diena, kas tradicionāli ir kā atslodze pēc rituāliem bagātā Zāļu vakara un Jāņu nakts. Tomēr kāda bija nakts? Stipras vēja brāzmas, liels nokrišņu daudzums un zibeņu skaits, kā arī plaši elektrolīniju bojājumi naktī, liecina meteoroloģiskā informācija.

Pērkona negaisa ietekmē valsts centrālajā daļā un austrumos ir reģistrēti vairāki elektrotīkla bojājumi, tādējādi elektroapgāde traucēta aptuveni 6600 klientiem. Saskaņā ar AS "Sadales tīkls" operatīvajiem datiem avārijas atslēgumi elektrotīklā reģistrēti galvenokārt Gulbenes un Madonas novadā, arī Alūksnes novadā, Smiltenes novada austrumos, Ogres novada austrumos un Jēkabpils novadā. 

Jāņu naktī elektroapgāde vienlaicīgi bija pārtraukta līdz aptuveni 15 tūkstošiem klientu; sešos rītā šo klientu skaits bija sarucis līdz septiņiem tūkstošiem.

Bojājumus elektrotīklā galvenokārt radījuši gaisvadu līnijās iegāzti koki un to zari, kā arī zibensizlādes laikā bojātie balsti un citi elektrotīkla elementi.

Pašlaik un tuvākajās stundās negaisi vēl gaidāmi valsts dienvidaustrumu rajonos.

Novērojumu stacijās gan stiprākās vēja brāzmas, gan lielākais nokrišņu daudzums reģistrēts Gulbenē - attiecīgi 26 metri sekundē un 37 milimetri. Skrīveros un Priekuļos reģistrētas vēja brāzmas līdz 20 metriem sekundē.

Galvaspilsētā vēja brāzmu spēks nebija lielāks par 12 metriem sekundē un nokrišņu daudzums nepārsniedza sešus milimetrus.

Atbilstoši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācijai naktī valsts centrālo un austrumu daļu sasniedza spēcīgi pērkona negaisi ar krasām vēja brāzmām, lietusgāzēm un krusu.

Lielākais elektrotīkla bojājumu skaits tika reģistrēts aizvadītās nakts otrajā pusē, ap plkst.3.30, kad elektroapgāde tika traucēta vairāk nekā 13 500 "Sadales tīkla" klientiem. Uzņēmuma operatīvās darba brigādes nekavējoties uzsāka bojājumu lokalizāciju un novēršanu, aptuveni triju stundu laikā atjaunojot elektroapgādi vairāk nekā pusei klientu.

Kurzemē Jāņu naktī nebija ne pērkona negaisa, ne lietus.

Gaisa temperatūra sešos rītā bija +14..+19 grādi Kurzemē un +17..+21 grāds pārējā valstī.

Agrā rītā pērkona negaiss turpinās Latgalē, kur spēkā dzeltenā līmeņa brīdinājums, līst arī vietām Vidzemē.

Līgo vakarā sinoptiķi izplatīja sarkano brīdinājumu par Jāņu naktī gaidāmu stipru pērkona negaisu valsts centrālajā un austrumu daļā.

Maksimālā gaisa temperatūra trešdien Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumu tīklā bija no +22,9 grādiem Ventspils ostā līdz +33,1 grādam Daugavpilī un +33,2 grādiem Madonā. Valsts austrumos tika pārspēti ne tikai 23.jūnija, bet arī visa mēneša karstuma rekordi.