O, 27.09.2022.

"Apstākļi bija cietsirdīgāki nekā pret dzīvniekiem!" Patvēruma meklētājs Latvijā atklāti par vardarbību cietumā Baltkrievijā

LETA
"Apstākļi bija cietsirdīgāki nekā pret dzīvniekiem!" Patvēruma meklētājs Latvijā atklāti par vardarbību cietumā Baltkrievijā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 8
Foto: Ekrānuzņēmums no YouTube video/Latvijas Armija

Bijušais Afganistānas nacionālās armijas (ANA) karavīrs Sadams Huseins Maleks, kurš lūdz patvērumu Latvijā, norāda uz Baltkrievijas varas iestāžu nežēlīgo izturēšanos, afgānim uzturoties kaimiņvalsts cietumā.

Intervijā Latvijas Aizsardzības ministrijas izveidotajam portālam "sargs.lv" Maleks stāsta, ka 2012.gadā viņš iestājies ANA un sadarbojies ar NATO sabiedrotajiem.

Tāpat tajā laikā viņš saskāries ar draudiem no "Daesh" un "Taliban", tāpēc viņš mēģinājis pamest Afganistānu un pārcelties uz drošāko iespējamo valsti. Vīrietis mēģinājis pārcelties uz Apvienotie Arābu Emirātiem, taču tur palīdzība atteikta.

Patvēruma lūdzējs savas dzīves laikā ir zaudējis brāli, kurš nošauts un vēlāk izmests uz ceļa mājas priekšā. 2015.gadā viņa māte guvusi nāvējošos ievainojumus pēc tam, kad ceļa malā sprāgusi bumba.

Vīrietis gribējis pamest Afganistānu, lai palīdzētu savai ģimenei, jo nevarējis paļauties uz vietējo valdību.

Bijušais karavīrs ieguvis viesošanās vīzu Baltkrievijā, bet tur pret viņu izturējušies nežēlīgi. Vīrietis ievietots cietumā, kur apstākļi bijuši vēl cietsirdīgāki nekā pret dzīvniekiem. Viņam neesot ļauts iet ārā un elpot svaigu gaisu, bet pirmā pastaiga bijusi pēc 140 dienām. "Maza kamera, nevienam tu neinteresē, neviens nepievērš uzmanību," intervijā norādījis bijušais karavīrs, kurš nenoliedzis, ka ieslodzījuma laikā mēģinājis izdarīt pašnāvību.

Ieslodzījumā viņš pavadījis aptuveni sešus mēnešus. Baltkrievijas amatpersonas apgalvojušas, ka viņš ieradies nelegāli, lai gan tā patiesībā neesot bijis. Beigās vīrietim izdevies tikt līdz Latvijai.

Jau ziņots, ka aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) nesen aicinājis Iekšlietu ministriju (IeM) steidzamības kārtā izskatīt patvēruma piešķiršanu Afganistānas pilsonim, kurš ilglaicīgi nodrošinājis NATO valstu, tai skaitā arī Latvijas, kravu pārvadājumus uz militārajām bāzēm Afganistānā.

Aizsardzības ministrijas izveidotais portāls "sargs.lv" iepriekš vēstīja, ka to pierāda arī ārvalstnieka vēstulei Pabrikam pievienotās līgumu kopijas. Latvijas uzņēmumi, kuri sadarbojušies ar šo personu, par viņu izsakās atzinīgi un līdzšinējo pieredzi vērtē pozitīvi - darbinieks strādājis godprātīgi, kravas vienmēr nogādātas laikā, ja kāda arī nomaldījusies, vienmēr pielicis pūles, lai to atrastu.

Ņemot vērā faktu, ka Afganistānas pilsonis palīdzējis NATO sabiedrotajiem Afganistānā, viņam ar ģimeni izteikti dzīvības draudi, un cilvēks ir noraizējies, ka šie draudi arī var tikt īstenoti.

Savā vēstulē Pabrikam viņš raksta, ka "drošības situācija Afganistānā šobrīd ir kritiska un ar katru dienu pasliktinās - talibi kļūst aizvien mežonīgāki un jau nogalinājuši atsevišķus vietējos iedzīvotājus, kuri iepriekš atbalstījuši NATO spēkus Afganistānā".

"Tā kā esmu bijis Aizsardzības ministrijas un Latvijas valdības sadarbības partneris Afganistānā, es lūdzu jūsu ekselenci izskatīt manu lūgumu nodrošināt man un ģimenei iespēju pārcelties uz dzīvi Latvijā, lai dzīvotu mierā, drošībā un labklājībā. Ja talibi pie mums ieradīsies, Afganistānā dzīvi mēs nepaliksim," teikts vēstulē.

Aizsardzības ministrija lūdza Ārlietu ministriju sniegt atbalstu un nodrošināt Afganistānas pilsoņa nokļūšanu Latvijā, savukārt Iekšlietu ministriju nodrošināt patvēruma piešķiršanas procesu. Turklāt, ņemot vērā personai izteiktos draudus dzīvībai, lūgums šo jautājumu izskatīt steidzamības kārtā.

Latvijā lēmumu par patvēruma - bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu pieņem IeM Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP). Pēc alternatīvā statusa piešķiršanas personai tiek izsniegta termiņuzturēšanās atļauja uz vienu gadu. Ja gada laikā situācija izcelsmes valstī nav mainījusies, tad, pamatojoties uz personas iesniegumu, tiek izsniegta jauna uzturēšanās atļauja.

Negatīvu PMLP lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā.

Jau ziņots, ka pēc NATO ilggadējās starptautiskās operācijas "Resolute Support" noslēguma un sabiedroto karaspēka izvešanas no Afganistānas, talibi ar spēku strauji pārņēma kontroli.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu