VIDEO ⟩ "Pazīmes liecina, ka šī ģeopolitiskā krīze turpināsies daudzus mēnešus vai pat gadus." Preses konference pēc Latvijas un Polijas premjeru tikšanās

Foto no 2019. gada. Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (no kreisās), Polijas valdības vadītājs Mateušs Moraveckis, Latvijas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass tikšanās laikā Mazajā ģildē.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis šodien ieradās darba vizītē Rīgā, lai tiktos ar Latvijas Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV), un tai pašā dienā apmeklēs arī abas pārējās Baltijas valstis un tiksies ar to valdību vadītājiem, bet nākamnedēļ plāno doties vēl uz vairākām Eiropas valstīm.

Video: Preses konference pēc Latvijas un Polijas premjeru tikšanās

Kā aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas premjera preses sekretārs Sandris Sabajevs, tikšanās laikā Rīgā paredzēts pārrunāt aktuālo situāciju uz Eiropas Savienības ārējās robežas ar Baltkrieviju un reģionālās drošības jautājumus. Tikšanās plānota plkst.14 Ministru kabinetā.

Sociālajā tīklā "Facebook" Moraveckis norādījis, ka ģeopolitiskā situācija pašlaik ir ļoti nopietna un tās risināšanai nepieciešams liels diplomātiskais darbs, ņemot vērā, ka Baltkrievijā joprojām atrodas liels skaits migrantu no Tuvajiem Austrumiem, kas mēģina pāri Polijas robežai nokļūt Eiropas Savienībā.

"Tāpēc es došos braucienā uz vairākām Eiropas valstīm, lai runātu par šo ģeopolitisko krīzi, ko izprovocējušas [autoritārā Baltkrievijas līdera] Aleksandra Lukašenko darbības," viņš rakstījis.

"Diemžēl vairākas pazīmes liecina, ka šī ģeopolitiskā krīze turpināsies daudzus mēnešus vai pat gadus."

Jau vēstīts, ka Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko režīma izvērstā hibrīduzbrukuma ietvaros aizvadīto mēnešu gaitā notikuši centieni Latvijā, Lietuvā un Polijā no Baltkrievijas iesūtīt tūkstošiem nelegālo imigrantu, kuru lielākā daļa kā tūristi ieradušies Baltkrievijā no Irākas.

Eiropas Savienība apsūdzējusi Minskas režīmu centienos tādējādi atriebties par atbalsta sniegšanu baltkrievu opozīcijai un par sankcijām, kas vērstas pret Baltkrieviju, reaģējot uz pagājušā gada protestu vardarbīgo apslāpēšanu.

Masveidīgi migrantu mēģinājumi no Baltkrievijas puses vardarbīgi ielauzties Polijas teritorijā sākās 8.novembrī, kad pie Kuzņicas-Bruzgu robežkontroles punkta Baltkrievijas tiesībsargāšanas iestāžu darbinieku pavadībā ieradās liels skaits ārvalstnieku, kas apmetās mežā gar robežu.

Baltkrievija pavēstījusi, ka migranti no turienes "brīvprātīgi pārcēlušies" uz pārsimt metru attālo loģistikas centru.

Tomēr Polijas robežsargi piektdien vēlu vakarā novērsuši vairāku lielu migrantu grupu mēģinājumus nelegāli iekļūt valstī pāri Baltkrievijas robežai.

Kā teikts Polijas robežsardzes dienesta izplatītajā paziņojumā, ārvalstnieki izturējušies agresīvi, metuši akmeņus, spridzinājuši petardes un laiduši darbā asaru gāzi. Fiksēti kopskaitā 195 mēģinājumi nelikumīgi šķērsot robežu, lielākajā grupā bijuši aptuveni 200 cilvēki.

Vairāki cilvēki aizturēti par mēģinājumu palīdzēt 34 migrantu grupai pārkļūt pāri robežai. Viņu skaitā ir četri Polijas pilsoņi, pa diviem cilvēkiem no Ukrainas un Vācijas un pa vienam - no Azerbaidžānas un Gruzijas.

Polijas aizsardzības ministrs Marjušs Blaščaks paziņojis, ka Baltkrievija mainījusi taktiku attiecībā uz migrantu plūsmu pie Polijas robežas, dalot to mazākās grupās un novirzot tās uz dažādām robežas vietām.

Polijas robežsargi ziņojuši par migrantu grupām, kurās lielākoties ir vairāki desmiti cilvēku, bet vienā gadījumā viņi saskārušies arī ar aptuveni 200 cilvēku grupu.

"Mums jābūt gataviem tam, ka šī problēma turpināsies mēnešiem ilgi. Par to es nešaubos," ministrs sacījis radiostacijai RMF FM. "Migranti un Baltkrievijas dienesti mazliet mainījuši taktiku. (..) Mazākas cilvēku grupas mēģina šķērsot robežu vairākās vietās."

Pēc Blaščaka teiktā, nav nekādu šaubu arī par to, ka "šos uzbrukumus vada Baltkrievijas dienesti".

Aktuālākās ziņas