O, 21.03.2023.

"Ir gatavība vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā." Zālītis par Civilās savienības likumu

"Ir gatavība vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā." Zālītis par Civilās savienības likumu
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Pikets "Iestājies par visu Latvijas ģimeņu aizsardzību"
Pikets "Iestājies par visu Latvijas ģimeņu aizsardzību" Foto: Juris Lisovs/TVNET

Ceturtdien, 26. maijā, plkst. 8.30 kustība "Dzīvesbiedri" pie Saeimas rīkoja piketu "Par visu Latvijas ģimeņu aizsardzību", lai paustu savu atbalstu Civilās savienības likumprojektam un iestātos pret mēģinājumiem novērst tā pieņemšanu. Taču likumprojekts no darba kārtības tika izslēgts pēc Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšlikuma.

Neskaidrību par to, vai likumprojektu varēs pieņemt, trešdien, 25.maijā, radīja "Saskaņas" Saeimas frakcijas deputātu lēmums nekādā veidā ar saviem balsojumiem nepiedalīties tā skatīšanā.

Ņemot vērā, ka likumprojekta izskatīšanai ir nepieciešams kvorums jeb vismaz 50 deputātu piedalīšanās balsojumā, šāda "Saskaņas" lēmuma rezultātā likumprojekta pieņemšanai varētu trūkt balsu, jo tam nav visas koalīcijas atbalsta.

Daudzi deputāti, kuri iebilst pret likumprojekta izskatīšanu, līdz šim bieži nepiedalījās balsojumos par likumprojektu, lai "norautu kvorumu" un nepieļautu tā pieņemšanu, tomēr līdz šim minimālais kvorums vienmēr ticis panākts, balsojot arī daļai no "Saskaņas" deputātiem.

Foto: Pikets "Par visu Latvijas ģimeņu aizsardzību"

Civilās savienības likumprojektu, pildot Satversmes tiesas (ST) 2020. gada spriedumu, izstrādājusi Tieslietu ministrija. Likums, ja tas tiks pieņemts, pavērs iespēju divām pilngadīgām personām stāties civilajā savienībā, darot "redzamas" savas attiecības valsts priekšā, tostarp nereģistrētā kopdzīvē dzīvojošiem pāriem, viendzimuma pāriem, kā arī pensionāriem, kas ekonomisko iemeslu dēļ dzīvo vienā mājsaimniecībā, norāda kustībā.

"Dzīvesbiedru" vadītājs Kaspars Zālītis raidījumā "900 sekundes" sacījis, ka 

gadījumā, ja galīgajā lasījumā likums netiks atbalstīts, tiks turpinātas tiesāšanās. Tāpat nepieciešamības gadījumā kustība ir gatava vērsties arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Jau vēstīts, ka likumprojekts paredz ieviest jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai, tostarp pavērtu iespējas reģistrēt viendzimuma pāru attiecības.

Likumprojektu Tieslietu ministrija sagatavojusi, reaģējot uz Satversmes tiesas 2020. gada spriedumu bērna dzimšanas atvaļinājumu lietā, ar kuru tiesa atzina, ka Satversme uzliek likumdevējam pienākumu nodrošināt viendzimuma ģimeņu juridisko aizsardzību, tostarp arī pienākumu nodrošināt iespēju juridiski nostiprināt savas attiecības un tikt valsts atzītām par ģimeni.

Civilās savienības likumprojektā norādīts, ka tā mērķis būs nodrošināt personu, kuras noslēdz civilo savienību, personisko un mantisko tiesību aizsardzību. Likumā paredzēts noteikt kārtību, kādā noslēdz un izbeidz civilo savienību un tās pušu personiskās un mantiskās attiecības.

Civilo savienību paredzēts definēt kā divu fizisku pilngadīgu personu notariāli noslēgtu vienošanos, kas nodibina vai izbeidz personu savstarpējās nemantiskās un mantiskās tiesības un pienākumus.

To būs aizliegts noslēgt personām, kuras būs laulātas, noslēgušas spēkā esošu civilo savienību ar citu personu vai kuras ir radinieki taisnā līnijā, brāļiem un māsām, pusbrāļiem un pusmāsām vai adoptētājiem ar adoptētajiem.

Civilā savienība būs šķērslis stāties laulībā ar personu, ar kuru nav noslēgta savstarpēja civilā savienība. Tā izbeigsies ar vienas civilās savienības puses nāvi, ja tiesa vienu civilās savienības pusi izsludinās par mirušu, ar civilās savienības pušu savstarpējas laulības noslēgšanu, ar civilās savienības izbeigšanu pie notāra vai ar tiesas spriedumu par civilās savienības izbeigšanu.

Plānots noteikt, ka civilās savienības noslēgušajiem ir savstarpējs pienākums gādāt un atbalstīt vienam otru, rūpēties par kopīgo mājsaimniecību atbilstoši katras puses ienākumiem. Tāpat iecerēta atbildība par saistībām, ko civilās savienības puses kopīgi noslēgušas kopīgās mājsaimniecības vajadzībām, tās atbild ar kopīgo mantu un katra ar savu atsevišķo mantu, ja kopīgās mantas nepietiek.

Likumprojektā paredzēta kārtība, kā civilās savienība tiek izbeigta pie notāra vai tiesā.

Saeimas deputāts Ilmārs Dūrītis sacīja, ka likumprojekts ir diezgan būtisks solis uz priekšu, lai varētu izpildīt Satversmes tiesas nolēmumus un paustos secinājumus par kopdzīves atzīšanu no valsts puses. Šāds regulējums ļautu cilvēkiem, kuri nav "ar laulības saitēm sieti", izmantot civilās savienības, tajā skaitā, viendzimuma pāriem, kuriem nav atļauts noslēgt laulību, atzīmēja Dūrītis.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu