Pk, 2.12.2022.

"Gaso" šonedēļ mācībās izspēlēs enerģētiskās krīzes iestāšanos Latvijā

LETA
"Gaso" šonedēļ mācībās izspēlēs enerģētiskās krīzes iestāšanos Latvijā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Gāzes deglis.
Gāzes deglis. Foto: Gatis Dieziņš/LETA

Gāzes sadales sistēmas operators AS "Gaso" kopā ar Ekonomikas ministriju un AS "Conexus Baltic Grid" no šodienas līdz 8. jūlijam organizēs mācības enerģētiskās krīzes pārvarēšanā, kurās tiks iesaistīti arī dabasgāzes lietotāji - juridiskās personas, informēja "Gaso" pārstāvji.

Mācību gaitā notiks simulācija situācijai, ja valstī izsludināta enerģētiskā krīze. Tāpat mācībās tiks izspēlēta situācija, kā notiks informācijas apmaiņa starp krīzes vadībā iesaistītajām pusēm un kā tehniski varētu tikt ierobežota dabasgāzes padeve lielākajiem patērētājiem iespējamā krīzes situācijā.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) norāda, ka, ņemot vērā šī brīža ģeopolitisko situāciju, ir jābūt ne vien teorētiski, bet arī praktiski gataviem pilnīgi visiem scenārijiem, kas saistīta ar dabasgāzes piegādi lietotājiem. Tāpēc mācībās tiks izspēlēta situācija ar iespējamo dabasgāzes piegādes pārtraukumu. Tas ietvers ne tikai dabasgāzes piegādes drošības riskus, bet arī to ietekmi uz energoapgādes uzņēmumiem, mājsaimniecībām un saistītajiem lietotājiem, pārtikas produktu ražotājiem, rūpniecības un citiem uzņēmumiem.

"Gaso" valdes priekšsēdētāja Ilze Pētersone-Godmane skaidro, ka šis ir īstais brīdis, kad praksē jāizspēlē scenārijs - kas notiks, ja valstī būs ierobežotas dabasgāzes piegādes un visiem gāzes nepietiks.

Iedzīvotāji enerģētiskās krīzes gadījumā ir aizsargāto lietotāju lokā, savukārt rūpniecības, energoapgādes uzņēmumiem, pārtikas ražotājiem un lauksaimniekiem jārēķinās, ka viņiem gāzes piegādes var tikt ierobežotas.

Savukārt "Conexus Baltic Grid" valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss uzsver, ka ir savlaicīgi jāgatavojas arī krīzes vadības scenārijiem dabasgāzes apgādes jomā, īpaši vēršot uzmanību uz to, kā notiek informācijas apmaiņa starp iesaistītajām pusēm.

Bariss norāda, ka šobrīd galvenais uzdevums ir krīzes pārvaldības sistēmas uzlabojumi, lai tā spētu nodrošināt to, ka pakalpojumu saņem visi tie tirgus dalībnieki, kuri jau savlaicīgi dabasgāzi ir iegādājušies.

Mācību norises laikā uzņēmumi no "Gaso" saņems uz e-pastu paziņojumu ar lūgumu samazināt dabasgāzes ikdienišķo patēriņu līdz noteiktajam apjomam. Pētersone-Godmane skaidro, ka šie e-pasta paziņojumi būs tikai mācību simulācija krīzes situācijai, tāpēc reālais dabasgāzes patēriņa samazinājums gazificētajā objektā pašlaik nebūs jāveic. Vajadzēs tikai apliecināt paziņojuma saņemšanas faktu. Tiesa, ražotājiem jārēķinās, ka reālas krīzes situācijā normatīvos noteiktais pienākums samazināt dabasgāzes patēriņu gan būs jāpilda.

Pētersone-Godmane piebilst, ka daudzi uzņēmumi, iespējams, nezina, ka atbilstoši Ministru kabineta 2011.gada 19.aprīļa noteikumiem "Enerģijas lietotāju apgādes un kurināmā pārdošanas kārtība izsludinātas enerģētiskās krīzes laikā un valsts apdraudējuma gadījumā" enerģētiskās krīzes situācijā uzņēmumi ir sadalīti pa dažādām prioritāšu grupām.

Enerģētiskās krīzes mācības notiks līdz 8.jūlijam. Pēc mācībām paredzēta mācību dalībnieku diskusija, lai pārrunātu visu iesaistīto pušu gatavību operatīvi pieņemt lēmumus, apmainīties ar informāciju un īstenot normatīvos noteiktos pasākumus. Papildus mērķis mācībām ir izvērtēt spēkā esošo regulējumu - "Latvijas ārkārtas rīcības plānu dabasgāzei", Ministru kabineta 2011.gada 19.aprīļa noteikumus "Enerģijas lietotāju apgādes un kurināmā pārdošanas kārtība izsludinātas enerģētiskās krīzes laikā un valsts apdraudējuma gadījumā". Diskusijā pēc mācību noslēguma paredzēts apspriest arī iespējamos uzlabojumus, kas veicami normatīvos.

"Gaso" ir AS "Latvijas gāze" meitasuzņēmums. Kompānija ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Kompānija nodrošina dabasgāzes tīklu drošību, tehniskos pakalpojumus un dabasgāzes patēriņa uzskaiti. "Gaso" darbību sāka 2017.gada decembrī.

"Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir "Gazprom" (34%), "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu