"Latvijas Pasts" plāno no 1. janvāra palielināt cenas

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Latvijas pasts.
Latvijas pasts. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Ņemot vērā pieaugošo inflāciju un kraso energoresursu kāpumu, "Latvijas Pasts" ar nākamo gadu paaugstinās sūtījumu pakalpojuma maksu. Tas nozīmē, ka būs jāmaksā vairāk, lai nosūtītu vēstules, pastkartes un sīkpakas, ziņo ReTV Ziņas.

VAS "Latvijas Pasts" valdes loceklis Kristaps Krūmiņš ReTV Ziņām saka: "Tipiskākā vēstule Latvijas iedzīvotājiem jeb parastā kartiņa, kuru sūta, piemēram, Ziemassvētkos - šodien šāda vēstules nosūtīšana maksā 1.20 eiro.

Paredzams, ka no 1. janvāra tā maksās 1.60 eiro. Tātad - konkrētam pakalpojumam sanāk 33% sadārdzinājums.

Tādi vieglāki sūtījumi kā parasta vēstule - paredzams, ka cenu izmaiņas būs ap 13-14% vidēji. Lielākiem sūtījumiem, kurus izvēlas saņemt pakomātos vai pasta nodaļās - procentu sadārdzinājums ir mazāks. Tāpēc, ka tur nav vajadzīgs aiznest mājās, līdz ar to nav jāveic šie ceļi. Šis sadārdzinājums ir tikai ap kādiem 7%."

"Latvijas Pasta" vadītājs skaidro, ka lielāko pasta pakalpojumu sadārdzinājumu veido degvielas izmaksas, kā arī citu energoresursu cenu kāpumus, kā apkure un elektrība. Jaunajā tarifā iekļautas arī plānotās papildu izmaksas, kas radīsies darbinieku algām, jo ar nākamo gadu vidējā darba samaksa valstī palielināsies no pašreizējiem 500 eiro līdz, iespējams, 640 eiro.

Jau ziņots, ka  "Latvijas pasts" plāno no nākamā gada palielināt vēstuļu korespondences - vēstuļu, pastkaršu, sīkpaku - tarifu par vidēji 13%, bet pasta paku sūtījumu tarifu - par 7%.

"Augstie vispārējās inflācijas rādītāji kā Latvijā, tā starptautiskā līmenī un jo īpaši krasais energoresursu tarifu pieaugums, kas sadārdzina gan pārrobežu, gan vietējās transportēšanas izmaksas, būtiski apdraud "Latvijas pasta" iespējas arī 2023.gadā pilnvērtīgi pildīt noteiktās universālā pasta pakalpojuma (UPP) saistības, saglabājoties līdzšinējiem UPP tarifiem," skaidro kompānijas pārstāvji.

Kompānijā arī informē, ka "Latvijas pasts" ir izstrādājis un iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) jaunu UPP tarifu projektu. Plānots, ka jaunie tarifi stāsies spējā 2023.gada 1.janvārī.

Kompānijas pārstāvji min, ka 2022.gada pirmajā ceturksnī degvielas izmaksas "Latvijas pastam" pieaugušas par apmēram 32% salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2021.gadā, kā arī augušas starptautisko sūtījumu transportēšanas izmaksas, turklāt ik gadu 10-15% apmērā pieaug citu valstu pasta uzņēmumu izmaksas, ko tie piemēro "Latvijas pastam" par Latvijas iedzīvotāju sūtījumu piegādi adresātiem savās valstīs.

Izstrādājot jaunu UPP tarifu projektu no 2023.gada 1.janvāra "Latvijas pasts" ņēmis vērā arī publiskajā telpā paustos paziņojumus par minimālās mēneša darba algas celšanu no 2023.gada, kas uzņēmumam radītu būtisku papildu izmaksu komponenti, piebilst kompānijas pārstāvji.

Vienlaikus "Latvijas pasta" pārstāvji norāda, ka kompānija turpina īstenot efektivizācijas un optimizācijas pasākumus izmaksu samazināšanai, taču paredzams, ka bez tarifu izmaiņām tie nespēs pilnībā kompensēt izmaksu pieaugumu. Starp īstenotajiem pasākumiem ir jaunu automatizētu šķirošanas risinājumu izveide, pasta pakalpojumu pieprasījumu regulārs monitorings, nerentablajās pasta nodaļās mainot darbības modeli un sniedzot pakalpojumus maksimāli efektīvākajā veidā atbilstoši reālajam pieprasījumam, piegādes maršrutu optimizācija un pārskatīšana, pakomātu tīkla paplašināšana, pakalpojumu arvien lielāka digitalizācija, piemēram, veicinot sūtījumu noformēšanu pašapkalpošanās vietnē manspasts.lv".

"Latvijas pastā" atzīmē, ka ir arī pārskatīta atsevišķu valstu grupu piederība noteiktām tarifu grupām, piemēram, sūtījumiem uz Ziemeļīriju tarifi samazināsies. Pieaugs arī atlaide sūtījumiem, kas noformēti pašapkalpošanās vietnē manspasts.lv, - tā palielināsies līdz 0,55 eiro līdzšinējo 0,49 eiro vietā.

Universālais pasta pakalpojums ir minimālais noteiktas kvalitātes pasta pakalpojumu kopums, kas pieejams visiem lietotājiem Latvijā par vienotu tarifu neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. UPP sniedzējam ir pienākums nodrošināt iekšzemes un pārrobežu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu, kā arī abonētās preses piegādi. Pakalpojuma tarifus pasta nozarē apstiprina SPRK.

"Latvijas pasts" nodrošina pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. "Latvijas pasts" ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā apmēram 3200 darbinieku.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu