Pk, 2.12.2022.

Šlesers nekomentē LPV provizorisko rezultātu. Vēlēšanu rezultātos viņš sagaida pārsteigumus

LETA
Šlesers nekomentē LPV provizorisko rezultātu. Vēlēšanu rezultātos viņš sagaida pārsteigumus
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Lita Krone/LETA

14. Saeimas vēlēšanu rezultātos vēl ir sagaidāmi pārsteigumi, pauda partijas "Latvija pirmajā vietā" (LPV) premjera amata kandidāts Ainārs Šlesers, taču LPV provizorisko rezultātu viņš nevēlējās komentēt.

Ir jāsagaida vēlēšanu rezultāti, jo salīdzinoši liela vēlētāju daļa aptaujās nav atbildējuši par savu izvēli, norādīja Šlesers. Viņš izteica pārsteigumu par to, cik maz punktu provizoriskajos vēlēšanu rezultātos ir nopelnījusi partija "Saskaņa". Viņaprāt, "Konservatīvo" iegūtais provizoriskais rezultāts ir likumsakarīgs.

LPV provizorisko rezultātu Šlesers nevēlējās komentēt.

Tāpat viņš izvairījās atbildēt uz jautājumiem par iespējām sadarboties ar citām partijām, ja LPV iekļūtu Saeimā, sakot, ka ir jāsagaida īstie vēlēšanu rezultāti.

Vēlāk uzrunā medijiem Šlesers sacīja, ka LPV vēlas apvienot visu tautību Latvijas iedzīvotājus, lai tie justos kā vienota tauta. "Bet pats svarīgākais - mūsu ideoloģija - tradicionālās ģimenes vērtības, kuras mēs aizstāvēsim," uzsvēra LPV pārstāvis.

Jau ziņots, ka lielāko vēlētāju atbalstu 14.Saeimas vēlēšanās varētu būt guvušas "Jaunā vienotība" (JV), Apvienotais saraksts (AS) un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), liecina aģentūras LETA, Latvijas Televīzijas (LTV), Latvijas Radio un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) sestdien veiktā nobalsojušo vēlētāju aptauja pie iecirkņiem ("exit poll").

Saskaņā ar vēlētāju aptaujas datiem 5% barjeru varētu būt pārvarējušas un Saeimā iekļūtu vēl piecas partijas - Nacionālā apvienība (NA), "Progresīvie", "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" (LPV) un "Attīstībai/Par!", bet vēl vairākas ir tuvu šai robežai. To, kuras partijas būs pārstāvētas 14.Saeimā, parādīs tikai oficiālie Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati.

Foto: 14. Saeimas vēlēšanas

Par JV varētu būt nobalsojuši 22,5% vēlētāju, par AS, kuru kuru veido Latvijas Zaļā partija, Latvijas reģionu apvienība un Liepājas partija - 11,5%, bet par ZZS - 10,9% vēlētāju. Par NA varētu būt nobalsojuši 8,4%, par "Progresīvajiem" - 8,3%, par "Stabilitātei!" - 5,4%, par LPV - 5,3%, bet par AP - 5,2% pilsoņu.

Vēlētāju aptaujas rezultāti partijai "Saskaņa" un "Konservatīvajiem" uzrāda 3,5% atbalstu katrai. Uz valsts finansējumu, pārvarot 2% barjeru, vēl varētu pretendēt arī Latvijas Krievu savienība ar 3,2% balsu, partija "Katram un katrai" ar 2,8% un "Suverēnā vara" ar 2,3%.

Šogad izvēli neatklāja 30% aptaujāto, salīdzinot ar 29% pirms četriem gadiem. Ņemot vērā novērojumus pie iecirkņiem, lielākās nobīdes no oficiālajiem rezultātiem varētu būt partijām, par kurām tradicionāli vairāk balso krievvalodīgie iedzīvotāji, jo īpaši Latgalē.

Vienlaikus gan novērots, ka Rīgas iecirkņos, kur tradicionāli bija nospiedošs "Saskaņas" atbalstītāju pārsvars, aptaujā nobalsojušie šoreiz nosauc citas partijas. Pirms četriem gadiem nevienai partijai aptaujas uzrādītais rezultāts no oficiālā neatšķīrās vairāk nekā par 1,5 procentpunktiem, izņemot KPV LV, kas aptauja uzrādīja par 2,5 procentpunktiem mazāku atbalstu.

Proporcija starp to, kāda pēc intervētāju dzirdētā, varētu būt neatbildējušo dzimtā valoda, nav mainījusies - kopumā divas trešdaļas bija latviski runājoši. Tomēr Latgalē vairāk nekā puse no tiem, kas neatklāja savu izvēli, bija krieviski runājoši. No iepriekšējās pieredzes zināms, ka balsotāji nereti nevēlas atklāt, ka atbalstījuši politiskos spēkus, kam atsevišķos jautājumos ir diezgan radikāla nostāja.

Metodoloģisko atbalstu aptaujas veikšanā sniedz tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu