Latvija iemaksās 50 000 eiro palīdzības programmā "Graudi no Ukrainas"

LETA
Latvija iemaksās 50 000 eiro palīdzības programmā "Graudi no Ukrainas"
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Dobra Kobra/Shutterstock

Ministru kabinets šodien ārkārtas sēdē aptaujas kārtībā lems par 50 000 eiro iemaksas veikšanu, lai nodrošinātu Latvijas atbalstu Ukrainas izveidotajai humānās palīdzības programmai "Graudi no Ukrainas".

Kā norādīts Ārlietu ministrijas (ĀM)sagatavotajā rīkojuma projekta anotācijā, ANO Pasaules Pārtikas programmas ziņo, ka pasauli piemeklē lielākā pārtikas krīze mūsdienu vēsturē. Kopumā 49 miljoni cilvēku 49 valstīs jau atrodas uz bada sliekšņa.

ĀM akcentē, ka Krievijas nepamatotais iebrukums Ukrainā rada nopietnas sekas pasaules pārtikas nodrošinājumam, it sevišķi valstīs ar jau esošu pārtikas deficītu un ievērojamu tirdzniecības apjomu ar Ukrainu.

Ukrainai ir liels īpatsvars pasaules labības un eļļas augu sēklu tirgū. Ukraina pasaules tirgū nodrošina 10% kviešu, 13% miežu, 15% kukurūzas, un ir viens no nozīmīgākajiem saulespuķu sēklu eļļas ražotājiem pasaulē, vairāk kā 50% no pasaules tirgus.

Pēc ĀM paustā, lielas bažas rada Krievijas īstenotā Ukrainas pārtikas krājumu, uzglabāšanas vietu un civilās infrastruktūras iznīcināšana, kas tieši ietekmē pārtikas piegādes un nākamo gadu lauksaimniecības ražu Ukrainā, atstājot ietekmi uz pārtikas nodrošinājumu pasaulē arī ilgākā termiņā.

Ņemot vērā Ukrainas svarīgo lomu pasaules pārtikas apritē, ANO ietvarā tika izveidota Melnās jūras graudu iniciatīva ar kuru 2022.gada 1.augustā atsāka Ukrainas graudu un citu pārtikas produktu eksportēšanu caur Ukrainas ostām ierobežotā apjomā.

Kopš 1.augusta no Ukrainas izbraukuši 1483 kravas kuģi ar kopējo apjomu 11,6 miljons tonnu lauksaimniecības produktu. Galamērķu valstis ietver Somāliju, Sudānu, Keniju, Etiopiju, Jemenu, Afganistānu un citas. 18.novembrī iniciatīvas darbība pagarināta vēl uz 120 dienām.

Etiopija, Dienvidsudāna, Jemena, Afganistāna un Somālija ir Krievijas kara Ukrainā izraisītās pārtikas nodrošinājuma krīzes visvairāk skartās valstis, kurās ANO vērtējumā ir izveidojušies katastrofāli apstākļi, kuru risināšanai ir vajadzīgs starptautisks atbalsts.

Atbalsts un solidaritātes apliecinājums šīm valstīm ir morāli un praktiski svarīgs. Vienlaikus tas arī atbilst Latvijas plašākām interesēm - atbalsts Āfrikas kontinentam ir svarīgs šo valstu nostājai Latvijai svarīgos jautājumos starptautiskajos formātos, tai skaitā veicinot globālo atbalstu Latvijas un Eiropas Savienības (ES) pozīcijai gan pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, gan citos būtiskos jautājumos, kas saistīti ar starptautiskās noteikumos balstītās sistēmas stiprināšanu. Palīdzot pārtikas krīzes skartajām valstīm, tiek sniegts ieguldījums potenciālo migrācijas plūsmu mazināšanai ES virzienā, ko neizbēgami izraisītu būtiska situācijas pasliktināšanās apdraudētajos reģionos.

Lai turpinātu un paplašinātu Ukrainas pārtikas produktu piegādi Āfrikas valstīm, kā arī pieminot traģiskā Golodomora, ko Latvijas Saeima ir atzinusi par genocīdu pret Ukrainas tautu, 90.gadadienu, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelinskis ir ierosinājis izveidot jaunu humānās palīdzības programmu "Graudi no Ukrainas" jeb "Grain from Ukraine".

2022.gada 26.novembrī tiek plānota oficiālā humānās palīdzības programmas atklāšanas ceremonija. Latvija ir saņēmusi oficiālu aicinājumu pievienoties iniciatīvas finansēšanai. Ukrainas partnervalstis tiek aicinātas iesaistīties un atbalstīt humāno iniciatīvu.

Vairākas donorvalstis, tostarp Baltijas valstis, plāno paziņot par savu politisko un finansiālo atbalstu programmai. ASV caur ASV starptautisko attīstības aģentūru USAID publiski jau apstiprinājusi atbalstu iniciatīvai 20 miljonu ASV dolāru apmērā.

Papildu finansiālā atbalsta nepieciešamība, 50 000 eiro apmērā, lai nodrošinātu Latvijas atbalstu Ukrainas izveidotajai humānās palīdzības programmai "Grain from Ukraine" globālās pārtikas krīzes risināšanai. 50 000 eiro iemaksa "Grain from Ukraine" iniciatīvas atbalstam, lai veicinātu Ukrainas graudu piegādes Āfrikas valstīm. Iemaksas instruments, piemēram, ANO aģentūra vai īpašs Ukrainas valdības konts, tiks precizēts pēc iniciatīvas inaugurācijas sanāksmes 2022.gada 26.novembrī.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu