"Mani atlaida "Instagram" publikācijas dēļ..." Ruta Zatlere komentē skandālu par publicēto video un darba attiecību izbeigšanu (41)

Foto: "Apollo.lv" kolāža.
Apollo.lv

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) pēc abpusējas vienošanās pārtraukusi darba attiecības ar Diagnostiskās radioloģijas centra vadītāja pienākumu izpildītāju Rutu Zatleri saistībā ar vietnē "Instagram" publicētu video. Par notikušo izteicies gan Rutas vīrs, eksprezidenta Valda Zatlera dēls Gustavs Zatlers, gan sociālo tīklu lietotāji pamanījuši nozīmīgas nianses. Šodien, 5. janvārī, arī Ruta nākusi klajā ar paziņojumu. "Apollo.lv" apkopoja pieejamo informāciju par šo atgadījumu. 

Ruta stāsta par notikušo

Ruta Zatlere vietnē "Instagram" paskaidrojusi savu redzējumu un izstāstījusi par kārtību, kādā tika pieņemta darbā: "Es saprotu, ka man ir jāsniedz arī savs komentārs par to, kāda bija sadarbība ar Austrumu slimnīcu, un radioloģijas centra vadītājas vietas izpildītājas amatu. Attiecīgi izteikšu savu viedokli, kā noritēja konkurss un kādā kārtībā es tiku pieņemta.

Varu norādīt uz to, ka centra vadītājam nav jābūt ar medicīnisko izglītību. Šī pozīcija absolūti nav saistīta ar ārstniecību. Tur nav absolūti nekāda sakara ar pacienta ārstniecību. Šajā pozīcijā ir jābūt cilvēkam, kurš spēj nodrošināt ārstus, speciālistus ar nepieciešamajiem darbarīkiem.

Spēj izstrādāt procedūras, kas atvieglo ārstu darbu, kuras sniedz attiecīgi ārstiem iespēju kvalitatīvi nodrošināt pakalpojumu pacientiem. Tur nav absolūti nekāda sakara ar ārstniecību kā tādu, jo šim cilvēkam ir jānodrošina procesi, ir jānodrošina aparatūra, ar kuru ārsti var sniegt pakalpojumu cilvēkam."

Viņa uzsver, ka šajā amatā nonāca oficiālā konkursa kārtā.

"Bija izsludināts konkurss, un es pieteicos uz ambulatorā vadītāja amatu. Izejot trīs kārtas, attiecīgi iesniedzot vīziju par to, kā būtu jābūt pakalpojumam. Attiecīgi uzdevumu izpildot, izrunājot ar ārstniecības direktori un valdes locekli, viņi man uzreiz pārrunu procesā piedāvāja arī šo amatu, vai es izskatītu iespēju uz radioloģijas centra vadītājas vietu.

Uz ko es apstiprinoši atbildēju ar "jā". Nākamajā dienā pēc pārrunām ambulatorā sektora vadītāja amatam man zvanīja profesors un piedāvāja radioloģijas centra vadītājas vietu, uz ko es apstiprinoši atbildēju "jā".

Mēs satikāmies, viņš izstāstīja darba pienākumus, procesu, un mēs vienojāmies noslēgt sadarbības līgumu. Mēs noslēdzām šo līgumu ar noteikumu, ka tiek izsludināts konkurss un es tieku pieņemta vietas izpildītājas amatā uz noteiktu laiku," stāsta Ruta.

Trīs dienu laikā iegūtie secinājumi

Viņa dalījusies arī ar secinājumiem, ko ieguvusi trīs dienu laikā: "Attiecīgi konkursa kārtībā es šo amatu ieguvu un sāku strādāt trīs dienas. Trīs dienas nostrādājot, jau sapratu to, cik daudzi ir tādi procesi, kuri absolūti nestrādājoši.

Trīs dienu laikā esmu salikusi plānu ar darbībām, kuras jau var šodien un tagad izdarīt, lai radioloģijas centrs un cilvēki, kuriem ir nepieciešami izmeklējumi, ātrāk un kvalitatīvāk nokļūtu izmeklējumos.

Protams, ir jautājums par to: ja ārstam astoņas stundas dienā ir jābūt pie pacientiem, tad kāds viņš var būt vadītājs? Kurā vietā ārsts var vadīt centru, ja ir ārsts?

Ņemot vērā to, cik ļoti šobrīd ir noslogoti ārsti un cik liels iztrūkums ir šiem ārstiem, nav iespējams šim ārstam, vadītājam kvalitatīvi pildīt vadītāja pienākumus, jo nemitīgi ir jāaizstāj ārsti, kuri izkrīt no grafika.

Kurā brīdī šis ārsts var vadīt centru? Šeit ir stāsts par procesu izstrādi. Stāsts nav par ārstniecību, bet gan par procesu izstrādi. To var izstrādāt cilvēki ar attiecīgo kvalifikāciju. Mana kvalifikācija ir veselības vadība, kuru esmu ieguvusi Stradiņa universitātē, iegūstot maģistra grādu," stāsta Ruta Zatlere.

Otra sievietes izglītība ir vadības zinības, ko ieguva Latvijas Universitātē. "Attiecīgi mana kvalifikācija, manas akadēmiskās zināšanas jau ir balstītas uz veselības iestādes vadīšanu un uz biznesa vadīšanu, procesu sakārtošanu, kas šajā slimnīcā, šajā pozīcijā ir akūti vajadzīgs.

Ārstam nav jādomā par procesu. Komandas darbs. Ārkārtīgi būtiska nianse ir komandas darbā, ieklausīties ārstos, radiologos, kas ir nepieciešams, lai viņi kvalitatīvi pildītu savus darba pienākumus.

Runāt ar cilvēkiem kā ar cilvēkiem, kolēģiem un veltīt viņiem laiku sarunām, problēmu risināšanai, un izstrādāt plānu, kā risināt šīs problēmas.

Ir problēma, atrodam risinājumu. Izslēgt nenormālo birokrātiju. Lai apstiprinātu vienu dokumentu, ir jāiziet cauri četriem posmiem. Ārkārtīga birokrātija. Ja posmi nojūk, ir jāsāk no jauna," uzsver Ruta.

"Paskaidroju cilvēkiem saprotamā valodā"

Par vēl kādu atklāsmi Ruta saka: "Vēl viena būtiska nianse, ko sapratu trīs dienu laikā, ka mēs varam piedāvāt klientiem, kuri ir "zaļā koridora" klienti, nonākt pie pakalpojuma. Tas ir iespējams, sakārtojot procesus. Šobrīd runāt par to, ka centra vadītājam ir jābūt ārstam, ir absolūti nepatiesi.

Tur jābūt cilvēkam, kas pārzina procesu vadību."

Sociālo tīklu vietnē "Instagram" viņa izsakās arī par pausto sašutumu saistībā ar viņas izteikumiem "Instagram": "Vēl viens jautājums, kas izraisījis ārkārtīgi lielu sašutumu, ir tas, ka "Instagram" tiek runāts par radioloģijas darbu.

Bet "Instagram" tu runā saprotamā valodā. Tu paskaidro auditorijai saprotamā valodā. Tur nav ārsti, profesori, speciālisti. Es paskaidroju cilvēkam saprotamā valodā, kas ir radioloģija, kā notiek procesi, kas ir invazīvā radioloģija."

Nobeigumā viņa piebilst: "Katrs mēs darām to, par ko esam ieguvuši savas zināšanas, praksi, pieredzi. Izrietot no tā, mēs arī varam strādāt komandā kā vērtīgi komandas dalībnieki. Katrā komandā jābūt sava profila dalībniekiem. Nevar būt tikai viena veida vai vienas profesijas pārstāvji. Tādā veidā rezultāts neveidojas pareizs.

Man, protams, pret slimnīcu nav nekādu pretenziju. Man ir tikai ierosinājumi, kurus esmu ieguvusi trīs dienu laikā, ko arī nopublicēšu par to, kādā veidā varētu uzlabot radioloģijas darbu."

Vīrs komentējis situāciju par sievas un RAKUS pārtrauktajām darba attiecībām

Arī Rutas vīrs, eksprezidenta Valda Zatlera dēls Gustavs Zatlers izteicies par sievas atlaišanu.

Gustavs Zatlers neilgi pēc informācijas, ka Ruta Zatlere atlaista no darba, rakstīja: "No malas redzēju, kā cilvēks gatavojās šim amatam, bija trīs kārtas, bija jāiesniedz vīzija, kā uzlabot nodaļas efektivitāti. Ir arī atbilstoša izglītība, patīk ieviest un kārtot procesus. Politisks slimnīcas lēmums, visiem neizpatiksi. Sievas ļoti žēl."

Šodien, 5. janvārī, viņš paudis savu sašutumu par citu aspektu: "Lai speciālisti strādātu, ir jābūt sakārtotām sistēmām - kā ārsts var sekmīgi vadīt nodaļu, ja 8 stundas pavada operējot? Kāpēc joprojām ir garas rindas uz izmeklējumiem, kāpēc visās medicīnas telpās nav kondicionieri, kāpēc ārstus pārvilina privātās slimnīcas?"

Zatlers "Twitter" arī rakstīja: "Kad uzsāka darbu slimnīcā, viņa neizplatīja krēmus. Ruta slimnīcā strādāja nedēļu un visu laiku pavadīja, iepazīstot struktūrvienību problēmas."

Iedzīvotāji manījuši, ka krietni mainījušās amata prasības

Mikroblogošanas vietnes "Twitter" lietotāja Žanete pamanījusi, ka dažu dienu laikā mainījušās prasības Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas izsludinātajam radioloģijas centra vadītājas amatam.

Kā redzams abos sludinājumos, krietni mainījušās prasības. Pēc skandāla par radioloģijas centra vadītājas atbrīvošanu no amata pēc abpusējas vienošanās sludinājumā teikts, ka amata ieņēmējam būs harmoniski jārealizē universitātes slimnīcas vērtības, ārstniecība, apmācība un pētniecība.

Tāpat slimnīca norāda, ka amata ieņēmējam būs jāveicina pacienta centrēta pieeja.

Krasi mainījies arī tas, ko slimnīca gaida no šī amata ieņēmēja. Iepriekš slimnīca gaidīja līderi ar izcilām organizatoriskām spējām, kurš spēj motivēt un vadīt darbiniekus, pieredzi pārmaiņu vadībā un labu izpratni par personāla vadību.

Taču dažas dienas vēlāk publicētajā sludinājumā norādīts, ka jābūt sertifikātam radioloģijas specialitātē, piecu gadu pieredzei praktiskajā darbā radioloģijas specialitātē un ir jābūt autoram vai līdzautoram publikācijās pēdējo piecu gadu laikā.

RAKUS pārtrauca darba attiecības ar Zatleri

Kā vēstīja LTV, sociālajā medijā "Instagram" sieviete, tīrot seju un runājot par Diagnostiskās radioloģijas centru, atzīmē, ka viņai vislielākais atklājums bija invazīvā radioloģija.

Zatlere to nodēvējusi par "vienkārši kosmosu". Tāpat viņa akcentēja, ka viņas pārziņā ir visas radioloģijas nodaļas, kas ir RAKUS.

Zatleres video izraisīja sašutumu sociālajos tīklos. 

"Vakardienas video paustā vēstījuma saturs un forma ir radījusi būtisku uzticības trūkumu, kā arī grāvusi RAKUS reputāciju. Šis ir par iemeslu darba tiesisko attiecību neturpināšanai," atsaucoties uz slimnīcu, vēsta LTV.

LTV vēlāk precizēja, ka darba tiesiskās attiecības pārtrauktas pēc abpusējas vienošanās.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu