T, 29.03.2023.

Lielbritānija plāno ziedot Ukrainai iesaldētos Abramoviča 2,8 miljardus dolāru

Apollo.lv
Lielbritānija plāno ziedot Ukrainai iesaldētos Abramoviča 2,8 miljardus dolāru
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 405
Romāns Abramovičs
Romāns Abramovičs Foto: ANDREW WINNING/REUTERS

Apvienotās Karalistes varas iestādes plāno dažu nedēļu laikā pārskaitīt 2,3 miljardus sterliņu mārciņu (apmēram 2,8 miljardus ASV dolāru), ko Romāns Abramovičs saņēma no futbola kluba "Chelsea" pārdošanas, labdarības fondam, lai palīdzētu Ukrainas kara upuriem, vēsta medijs "Meduza".

Līdzekļu piešķiršanu šobrīd gatavojas apstiprināt Lielbritānijas labdarības komisija, pēc tam būs jāvienojas Eiropas Savienībai, jo Abramovičam ir noteiktas ES sankcijas.

Pērnā gada maijā investoru grupa Beisbola augstākās līgas (MLB) kluba Losandželosas "Dodgers" līdzīpašnieka Toda Bolija vadībā iegādāsies Londonas "Chelsea" futbola klubu par 4,97 miljardiem eiro.

Bolija vadītajā investoru grupā ietilpst arī "Dodgers" līdzīpašnieks Marks Volters, Šveices miljardieris Hansjergs Viss un ASV investīciju kompānija "Clearlake Capital".

""Chelsea" var apstiprināt, ka ir panākta vienošanās par kluba iegādi ar īpašnieku grupu, kuru vadīs Bolijs, "Clearlake Capital", Volters un Viss," teikts "Chelsea" paziņojumā.

"Paredzams, ka pārdošana tiks pabeigta maija beigās, kad tiks saņemti visi nepieciešamie normatīvie dokumenti," norāda futbola klubs. "Tad arī tiks sniegta sīkāka informācija."

"Chelsea" īpašnieks Krievijas miljardieris Romans Abramovičs par premjerlīgas kluba pārdošanu paziņoja martā, tikai dažas dienas pirms tam, kad Lielbritānijas valdība viņam noteica sankcijas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Pēc ilgstoša solīšanas procesa, kurā bija iesaistītas vairākas investoru grupas, Boliju un viņa partnerus izvēlējās Ņujorkas banka "Raine Group", kas pārrauga "Chelsea" pārdošanu.

"Apollo.lv" janvāra beigās vēstīja, ka Krievijas oligarham Romānam Abramovičam varētu tikt noteiktas ASV sankcijas, jo viņa centieniem kļūt par starpnieku miera panākšanai starp Ukrainu un Krieviju sekmju nav, vēsta laikraksts "Wall Street Journal".

Pirms gada Abramovičs enerģiski izvērsa aktivitātes, cenšoties apturēt karu Ukrainā, glābt savu reputāciju Rietumos un 15 miljardus dolāru vērtos īpašumus.

Rietumu politiķi cerēja, ka Abramovičam izdosies sagatavot augsni saturīgām sarunām ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ņemot vērā oligarha un Kremļa saimnieka ciešos sakarus.

Tā kā karam gals joprojām nav redzams, Ukrainas, ASV un Eiropas amatpersonas atzīst, ka vairs necer, ka Abramovičam varētu būt svarīga loma kā dialoga starpniekam.

Pēc miera sarunu izgāšanās, kuras Abramovičs palīdzēja organizēt aprīlī, oligarhs centies sekmēt konkrētākas vienošanās, arī par gūstekņu apmaiņu, labības izvešanu no Ukrainas un amonjaka - no Krievijas.

ASV amatpersonas atzinušas, ka izturas pret Abramoviču arvien piesardzīgāk. Tās pagaidām atturas no tā, lai sekotu Lielbritānijas, Kanādas un Eiropas paraugam un noteiktu viņam sankcijas, uz ko uzstāj Ukraina.

Kijiva nesen iekļāva Abramoviču savu sankciju sarakstā, bet sankciju ieviešana apturēta līdz brīdim, kad būs atgriezušies gūstekņi.

Krievijas un Ukrainas diskusijās "viņš var spēlēt zināmu lomu, ja ir vajadzība iejaukties kaut kādos jautājumos", sacīja Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks.

"Bet tā nav starpnieka loma, kas viņam bija pirmajos sarunu procesa raundos," viņš piebilda.

"Kad kāds ir zaudējis savu efektivitāti, pienācis laiks noteikt viņam sankcijas," sacīja bijušais ASV diplomāts Džims Vaserstroms. "Tā nav bezmaksas caurlaide uz visu mūžu."

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu