"Mazināt spriedzi abu valstu attiecībās." Blinkena vizītē Ķīnā panākts progress

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Entonijs Blinkens.
Entonijs Blinkens. Foto: Edijs Pālens/LETA

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens pirmdien ticies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu un sarunās panākts progress vairākos konkrētos jautājumos, paziņoja Sji.

Blinkens svētdien ieradās divu dienu vizītē Ķīnā, lai mazinātu spriedzi abu valstu attiecībās. Blinkens šodien tikās arī ar Ķīnas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ārlietu nodaļas vadītāju Vanu Ji, bet svētdien ar Ķīnas ārlietu ministru Cjiņu Ganu.

Sji sarunas ar Blinkenu raksturoja kā ļoti labas un sacīja, ka "abas puses arī panākušas progresu un vienojušās par dažiem konkrētiem jautājumiem". Sji pauda cerību, ka Blinkena vizīte varētu palīdzēs "stabilizēt Ķīnas un ASV attiecības".

Savukārt Vans pēc tikšanās ar Blinkenu norādīja, ka viņa vizīte notiek abu valstu attiecībām kritiskā laikā, un aicināja ASV pārtraukt izplatīt "Ķīnas draudu teoriju", vēstīja Ķīnas mediji.

Blinkena tikšanās ar Ķīnas ārlietu ministru svētdien ilga septiņas ar pusi stundas, kas bija daudz ilgāk nekā plānots. Abas puses pēcāk paziņoja, ka sarunas bijušas atklātas un konstruktīvas, un Blinkens uzaicināja Ķīnas kolēģi vizītē uz Vašingtonu.

Savā pirmajā vizītē Ķīnā ASV valsts sekretāra amatā Blinkens pievērsās vairākiem strīdīgiem jautājumiem, bet arī jomām, kurās Pekina un Vašingtona varētu sadarboties, paziņoja ASV Valsts departaments.

Sākotnēji Blinkena vizīte bija paredzēta februārī, bet tā tika pārcelta, kad ASV atklāja Ķīnas spiegošanas balonu.

Attiecības starp divām pasaules lielākajām ekonomikām pēdējos gados ir saasinājušās Taivānas, tirdzniecības un cilvēktiesību, kā arī daudzu citu jautājumu dēļ.

ASV prezidents Džo Baidens un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins novembrī tikās Bali un vienojās mēģināt novērst nekontrolējamu spriedzes pieaugumu. Abi līderi arī vienojās par Blinkena braucienu uz Pekinu.

Taču Blinkens pēkšņi atcēla februāra sākumā plānoto vizīti pēc tam, kad Savienotās Valstis paziņoja, ka ir atklājušas un vēlāk notriekušas Ķīnas spiegošanas balonu, kas lidoja virs ASV kontinentālās daļas.

Pēdējā laikā abas puses atkal centušās mazināt spriedzi, tai skaitā pagājušajā mēnesī Vīnē notika abu valstu augsta ranga amatpersonu tikšanās aiz slēgtām durvīm.

Baidens ir centies sekmēt sadarbību ar Ķīnu atsevišķās jomās, piemēram, klimata pārmaiņu jomā, tomēr abām valstīm joprojām ir izteikti atšķirīgi viedokļi daudzos jautājumos.

Baltais nams pagājušajā nedēļā apsūdzēja Ķīnu, ka tā gadiem ilgi Kubā vadījusi izlūkošanas vienību un 2019.gadā to modernizējusi, cenšoties pastiprināt savu klātbūtni Kubā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu