Smiltēns: Nepieciešams izveidot neizbēgamu ceļu uz Ukrainas pievienošanos NATO (1)

LETA
Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns
Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns Foto: Ieva Leiniša/LETA

Ukraina nevar kļūt par NATO dalībvalsti pašlaik, kamēr notiek aktīva karadarbība, taču nepieciešams Ukrainai izveidot skaidru un neizbēgamu ceļu uz NATO, uzsver Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns (AS), kurš 9. jūlijā Latvijā tikās ar Ukrainas Augstākās Radas priekšsēdētāju Ruslanu Stefančuku.

Pēc Latvijas politiķa vārdiem, nedrīkst izveidoties situācija, kad Krievija uztur karadarbību maksimāli ilgi, lai tikai novērstu Ukrainas kļūšanu par NATO dalībvalsti.

Šādos apstākļos nākamnedēļ gaidāmajā NATO samitā nepieciešams sūtīt skaidru un nepārprotamu vēsti Krievijai, ka tās agresija nekad nevar nest augļus - Ukraina nekad nezaudēs mūsu atbalstu un neizbēgami kļūs par Eiroatlantiskās telpas daļu, pauda Smiltēns.

"Viļņā nākamnedēļ notiekošais NATO samits noteiks ne tikai mūsu reģiona drošību, bet arī Ukrainas nākotni. Ukraina jau ir nopelnījusi savu vietu Eiropas Savienībā un NATO. Mēs no savas puses - Saeima un valdība - darīsim visu, lai šo atbalstu stiprinātu un katrā solī palīdzētu Ukrainai virzīties straujāk uz priekšu," par Saeimas priekšsēdētāja teikto aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienests.

Neoficiāla informācija liecina, ka NATO Viļņas samitā netiks paziņots par Ukrainas uzaicināšanu dalībai organizācijā, lai arī par šo jautājumu pēdējā laikā bijis daudz politiķu publisku aicinājumu. NATO partneri vēl saskaņojot redzējumu, kāda pozīcija tiks pausta Ukrainas jautājumā, lai tā būtu gana spēcīga un Krievija to neinterpretētu kā savu panākumu.

"Ilgtermiņā mēs vēlamies redzēt Ukrainu cieši integrētu mūsu reģionā, Eiropas Savienībā un NATO," pauda Latvijas politiķis, "turpināsim sniegt Ukrainai visa veida atbalstu - politisku un praktisku, lai palīdzētu Ukrainai iespējami drīz kļūt par NATO un ES dalībvalsti."

Šodien abu valstu politiķi runājuši arī par Latvijas atbalstu Ukrainai, kas sasniedzis 1,3% no Latvijas iekšzemes kopprodukta. "Latvijas atbalsts saglabāsies nemainīgs. Līdz Ukrainas uzvarai. Cik ilgi vien būs nepieciešams," paziņoja Saeimas priekšsēdētājs.

Saeimas priekšsēdētājs pateicies Stefančukam un Ukrainas tautai par to, ka viņi aizstāv mūsu kopējās vērtības - brīvību, neatkarību un demokrātiju. "Viņi to dara ar ieročiem rokās, atdodot savas dzīvības un savus mīļos. Tas ir liels upuris mūsu kopīgo vērtību vārdā," akcentējis Smiltēns.

Savukārt Stefančuks pateicās visai Latvijas tautai par spēcīgo atbalstu Ukrainai, tostarp ceļā uz uzņemšanu NATO, kā arī Latvijas praktisko palīdzību.

Stefančuks pateicās ziedojumu vācējiem Ukrainas atbalstīšanai, atbalsta sniedzējiem bēgļiem un visiem citiem, kas dara ļoti daudz, lai iespējami ātri izbeigtu karu.

"Turpiniet atbalstīt Ukrainu. Ukraina nekad jūs nepievils. Ukraina uzvarēs šo karu kopā ar jums," sacīja Augstākās Radas priekšsēdētājs.

Vizītes ietvaros Stefančuks kopā ar Rīgikogu priekšsēdētāju Lauri Husaru, Lietuvas Seima priekšsēdētāju Viktoriju Čmilīti-Nilsenu un Polijas Sejma maršali Elžbetu Viteku tikās arī ar jaunievēlēto Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču. Tāpat Stefančukam plānota tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) un bijušo Valsts prezidentu Egilu Levitu.

"Gods uzņemt Rīgā Igaunijas, Vācijas, Lietuvas, Polijas un Ukrainas parlamentu vadītājus, viņi ir šeit, lai svinētu latviešu Dziesmu un deju svētkus," pēc tikšanās informēja Rinkēvičs.

Plašākā reģiona politiķu lokā šodien ticis pārrunāts turpmākais atbalsts Ukrainai, gaidāmā NATO samita Viļņā lēmumi un Ukrainas integrācija Eiropas Savienībā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu