Provizoriskie rezultāti: Taivānas prezidenta vēlēšanās līderis ir neatkarības atbalstītājs Lai Cjinde

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: AFP/SCANPIX

Taivānā svētdien notikušajās prezidenta vēlēšanās pēc balsu saskaitīšanas 98% iecirkņu par līderi izvirzījies pašreizējais viceprezidents Lai Cjinde, kurš pārstāv valdošo Demokrātisko progresīvo partiju (DPP), liecina provizoriskie rezultāti.

Ķīna iepriekš ir brīdinājusi, ka Lai, kuru Pekina dēvē par bīstamu separātistu, kļūšana par prezidentu novedīs pie "kara un pagrimuma" salā.

Kā liecina Taivānas Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie provizoriskie rezultāti no 98% iecirkņu, 64 gadus vecais Lai, kurš stingri iestājas par Taivānas neatkarību un par ciešu attiecību veidošanu ar ASV, ir saņēmis 40,2% vēlētāju atbalstu.

Iepriekš pēc balsu saskaitīšanas vairāk nekā 60% iecirkņu tika ziņots, ka Lai ir saņēmis 41,6% balsu.

Viņa tuvākais sekotājs ar 33,4% balsu ir Hou Jouji, kurš pārstāv opozīcijā esošo partiju "Gomiņdans" (KMT). 66 gadus vecais Hou uzstāj, ka Taivānai jāuztur dialogs ar Pekinu, kas salu joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu un neizslēdz arī iespēju izmantot spēku, lai panāktu tās "atkalapvienošanos" ar kontinentālo Ķīnu.

Hou sestdien atzina savu sakāvi vēlēšanās, sakot, ka "cilvēki ir izlēmuši" un "mēs ieklausāmies cilvēku balsīs". Viņš teica, ka ir apsveicis Lei un viņa viceprezidenta amata kandidāti Sjao Meicjiņu, paužot cerību, ka "viņi nepievils Taivānas iedzīvotāju gaidas".

Trešais kandidāts ir Ke Veņdže, kas pārstāv nesen dibināto Taivānas Tautas partija (TPP). Viņš vēlētājiem piedāvā "vidusceļu" starp DPP un KMT nostāju, mudinot saglabāt labas attiecības gan ar Pekinu, gan Vašingtonu. Par viņu nobalsojuši 26,4% vēlētāju. Tas ir salīdzinoši liels atbalsts nesen izveidotajam politiskajam spēkam.

Saskaņā ar Taivānas konstitūciju prezidenta vēlēšanas notiek tikai vienā kārtā, un tajās par uzvarētāju tiek atzīts tas kandidāts, kurš iegūst visvairāk balsu.

Lai uzvara vēlēšanās nozīmē, ka pirmo reizi Taivānas neatkarības atbalstītāji noturējušies pie varas trīs pilnvaru termiņus pēc kārtas. Pašreizējā Taivānas prezidente Cai Inveņa amatā ir aizvadījusi divus četru gadu termiņus pēc kārtas.

Tāpēc vislielākās bažas rada jautājums, kāda būs komunistiskās Ķīnas reakcija uz DPP kandidāta uzvaru.

Vēlēšanās balsstiesības ir gandrīz 20 miljoniem iedzīvotāju. Dati par vēlētāju aktivitāti vēl nav publiskoti.

Sestdien tiek ievēlēti arī 113 Taivānas parlamenta deputāti.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu