2023. gadā saņemtas vairāk nekā desmit sūdzības par mediķu neatļauti apskatītiem personu datiem e-veselībā

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Shutterstock

Pagājušajā gadā Datu valsts inspekcijā (DVI) saņemtas vairāk nekā desmit sūdzības par mediķu neatļauti apskatītiem personu datiem e-veselībā, taču šogad to skaits varētu pieaugt, informē inspekcija.

Inspekcijā norāda, ka e-veselībā ārstiem ir piekļuve visiem datiem, jo ārstam ir tiesības piekļūt visiem pacienta datiem, lai nodrošinātu konkrētā pacienta ārstēšanas procesu. Līdz ar to tad, kad persona saņem ārstniecības pakalpojumu pie konkrēta ārsta, ārstam ir tiesības skatīties pacienta datus. Tomēr tas nenozīmē, ka ārstam ir tiesības skatīties jebkura cilvēka datus e-veselības sistēmā. Ārstam ir jābūt tiesiskam pamatojumam, kāpēc viņš ir skatījies konkrēta pacienta datus.

Pērn DVI ir saņemtas vairāk nekā desmit sūdzības par neatļautu datu apskati, taču iestādē prognozē, ka šogad to skaits varētu pieaugt. Jau janvārī vien ir saņemtas trīs sūdzības, papildu tam vairāki cilvēki ir vērsušies ar jautājumiem, kā rīkoties, ja konstatēts, ka viņu datus ir aplūkojuši mediķi, kas nav viņu ārstējošie ārsti un pie kuriem viņi nekad nav bijuši.

Konstatējot pārkāpumu, ārstam, slimnīcai vai citai ārstniecības iestādei var būt piemēroti Datu regulā paredzētie korektīvie līdzekļi, tostarp administratīvais sods. Vai sodu piemēros un kāds būs tā apmērs, ir atkarīgs no vairākiem aspektiem, piemēram, cik daudz cilvēku ir skāris pārkāpums un kāds kaitējums ir nodarīts, skaidro DVI. Tāpat jāņem vērā, vai pārkāpums ir izdarīts tīši vai neuzmanības dēļ, vai pārzinis ir centies mazināt kaitējumu, kā arī veids, kā par pārkāpumu uzzināja uzraudzības iestāde. Proti, vai par to ziņoja pārzinis pats vai subjekts vērsās ar sūdzību, un citiem apstākļiem.

Naudas sodu par šādiem pārkāpumiem DVI vēl nav piemērojusi, līdz šim ir izteikti brīdinājumi. Taču, redzot, ka šādi pārkāpumi tiek konstatēti arvien biežāk, inspekcija neizslēdz iespēju, ka par nepamatotu datu aplūkošanu var tikt uzlikts naudas sods.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu