Latvijā kāda uzņēmēja par nodokļu nemaksāšanu tiek pie trim gadiem cietumā

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Cietums.
Cietums. Foto: Dan Henson/Shutterstock

Kurzemes rajona tiesa kādai uzņēmējai par izvairīšanos no nodokļu nomaksas piespriedusi trīs gadus cietumā, aģentūru LETA informēja prokuratūra.

Tiesa izskatījusi krimināllietu, kurā pie kriminālatbildības sauktas trīs personas - viena persona - uzņēmuma īpašniece - par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, nodarot zaudējumus valstij 1 729 000 eiro apmērā, un divas personas - par to, ka tās atbalstīja īpašnieces noziedzīgās darbības.

Uzņēmēja sodīta ar reālu brīvības atņemšanu uz trīs gadiem, atņemot tiesības uz visa veida komercdarbību uz trīs gadiem, savukārt pārējās apsūdzētās personas sodītas ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, kas noteikta nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, atņemot tiesības uz visa veida komercdarbību uz trīs gadiem.

Tāpat tiesa lēma no apsūdzētajām personām par labu valstij piedzīt kaitējuma kompensāciju 1 729 000 eiro.

Saskaņā ar apsūdzību uzņēmuma īpašniece - finansiāli saimnieciskās darbības veicēja - piedāvāja divām personām kļūt par uzņēmuma valdes loceklēm un formāli pildīt valdes locekļa pienākumus, proti, reāli neveikt saimniecisko darbību, bet parakstīt dokumentus pēc īpašnieces lūguma, kam personas arī piekrita un tādējādi apzināti atbalstīja viņas noziedzīgās darbības.

Laikā no 2016.gada 1.februāra līdz 2017.gada 30.aprīlim uzņēmums no Lietuvas uzņēmumiem iegādājās un realizēja 29 100 kilogramus neapstrādātas tabakas lapas, par kurām Valsts ieņēmumu dienestā neiesniedza akcīzes nodokļa deklarācijas un neveica akcīzes nodokļa aprēķināšanu un nomaksu, nodarot zaudējumu valstij lielā apmērā.

Apsūdzētās uzņēmuma īpašnieces darbības bija vērstas tieši uz zaudējuma nodarīšanu valstij lielā apmērā, kā arī bija tiešā cēloņsakarībā ar kaitējuma nodarīšanu ar likumu aizsargātām valsts tautsaimniecības interesēm un valsts interesēm nodokļu ieņēmumu jomā, kas izpaudās materiāla zaudējuma veidā budžetā nenomaksātā akcīzes nodokļa veidā.

Spriedumu varēs pārsūdzēt Kurzemes apgabaltiesā.

Tiesas piespriesto soda mēru tiesu debatēs lūdza piemērot arī prokurore. Viņa norādījusi, ka tiesu praksē arvien biežāk nostiprinās tendence, ka nodokļu noziegumos tiesas izvēlas piemērot reālu brīvības atņemšanu.

Sabiedrības intereses saņemt budžetā nodokļu maksājumus laikus un pilnā apjomā prevalē pār indivīda interesēm komercdarbības nodrošināšanā, jo efektīva nodokļu iekasēšana ir viens no svarīgākajiem priekšnosacījumiem, lai valsts spētu pildīt savas funkcijas un pienākumus pret sabiedrību, secinājusi prokuratūra.

Prokuratūra norādījusi, ka ar šo tiesas nolēmumu vēlreiz tiek vērsta sabiedrības uzmanība uz to, ka nodokļu nomaksai ir obligāts raksturs, proti, iestājoties aprēķināto nodokļu nomaksas termiņam, nodokļu maksātājam ir pienākums samaksāt aprēķinātos nodokļus un nodevas pilnā apmērā, turklāt nodokļu nomaksai ir prioritāra nozīme.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu