Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Pusaudžu depresija un Omega-3 taukskābju nozīme tās novēršanā

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Pēdējo gadu laikā visā pasaulē novērojama būtiska garīgās veselības pasliktināšanās, īpaši, bērnu un pusaudžu vidū. 2022. gadā katrs piektais jaunietis atzina, ka sastopas ar vientulības sajūtu, katrs otrais sastapās ar kādiem depresijas simptomiem un pašnāvība ir otrs lielākais nāves iemesls jauniešiem vecumā no 15-22 gadiem. Šī biedējošā statistika liek arvien vairāk pievērst sabiedrības uzmanību pusaudžu garīgajai veselībai un labbūtībai. Turklāt vairāki pētījumi pierāda, ka uzturam, īpaši Omega-3 taukskābju uzņemšanai ikdienā, ir būtiska nozīme garīgās veselības uzturēšanā.

Pusaudžu depresija, cēloņi un riska faktori

Pusaudžu depresija ir plaša spektra saslimšana, kas izpaužas kā garastāvokļa traucējumi, motivācijas trūkums un pat kognitīvo spēju pasliktināšanās. Visbiežāk sastopamie depresijas simptomi pusaudžiem ir:

  • Skumjas, bezcerība un aizkaitinātība
  • Nevēlēšanās darīt vai nespēja izbaudīt nodarbes, kas iepriekš šķitušas jautras
  • Izmaiņas ēšanas vai gulēšanas paradumos
  • Izmaiņas enerģijā - biežāk jūtas noguris un gauss vai saspringts un nemierīgs
  • Grūtības koncentrēties un noturēt uzmanību
  • Nevērtīguma un vainas sajūta
  • Paškaitējuma vai pašiznīcinošas uzvedības demonstrēšana

Pusaudžu depresijas iemesli nav pilnībā noskaidroti, tomēr ārsti un pētnieki atzīst, ka to ietekmē vairāki faktori, piemēram, smadzeņu ķīmiskā aktivitāte, hormoni, iedzimtība, psihoemocionālās traumas un negatīvas domāšanas veidi, kas iemācīti agrā bērnībā.

Ir pusaudžu grupas, kuras ir pakļautas lielākam depresijas riskam, piemēram, jaunieši ar zemu pašvērtējumu, grūtībām iekļauties sociālajās grupās, vai tie, kuri pakļauti emocionalai vardarbībai (vienaudžu vidū). Tāpat jaunieši, kuri ir bijuši fiziskas, emocionālas vai seksuālas vardarbības upuri, kā arī tie pusaudži, kuriem ir garīgās veselības un attīstības traucējumi, piemēram, mācīšanās traucējumi, trauksme, kā arī fiziski ierobežojumi - hroniskas saslimšanas vai invaliditāte.

Pusaudžus būtiski ietekmē arī situācija ģimenē, tāpēc nomāktību un depresiju var veicināt emocionālas un komunikācijas problēmas ģimenēs, piemēram, strīdi, vardarbība, vecāku šķiršanās. Īpaši liels risks depresijai pastāv jauniešiem, kuriem kāds no ģimenes locekļiem cīnās ar depresiju, bipolāriem traucējumiem vai atkarībām.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Omega-3 taukskābju nozīme

Lai arī nav pilnībā skaidru iemeslu, kas izraisa pusdaudžu depresiju, arvien vairāk jaunie pētījumi apstiprina, ka uzturam ir būtiska ietekme uz cilvēka garīgo veselību. 2023. gadā veiktais pētījums Šveicē aptiprina, ka Omega-3 taukskābēm ir būtiska loma bērnu garīgās veselības uzturēšanā.

Omega-3 taukskābes DHS (dokozaheksaēnskābe) un EPS (eikozapentaēnskābe) ir svarīgas cilvēka organismam un īpaši smadzenēm. Šīm Omega-3 taukskābēm ir saistība ar dažādiem garīgās veselības un garstāvokļu traucējumiem, kā uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu, autiskā spektra traucējumiem, kognitīvās attistības traucējumiem un depresiju. 2010. gadā veiktajā pētījumā, apstiprināts, ka cilvēkiem ar depresijas simptomiem, bija būtiski zemāks Omega-3 taukskābju daudzums organismā nekā cilvekiem bez depresijas simptomiem. Attiecīgi, pusaudžiem, kuriem ir augstāks Omega-3 indekss jeb līmenis, ir zemāka varbūtība saslimt ar depresiju.

Arvien pieaugošie pierādījumi apstiprina, ka Omega-3 taukskābēm ir būtiska loma garīgās veselības uzturēšanā, tāpēc to iekļaušana uzturā ir īpaši svarīga bērniem un pusaudžiem.

Omega-3 taukskābju uzņemšana

Omega-3 taukskābju (DHS un EPS) vidējai dienas devai vajadzētu sasniegt 250-500 mg, kas atbilst 1-2 treknu zivju ēdienreizēm nedēļā. Tomēr bērniem un pusaudžiem ar depresijas simptomiem, tiek ieteikta augstāka dienas deva, sākot no 750 mg līdz pat 2000 mg dienā.

Cilvēka organisms Omega-3 taukskābes pats neveido, tāpēc tās ir iespējams uzņemt tikai ar uzturu vai kvalitatīviem uztura bagātinātājiem. Dabīgie EPS un DHS avoti uzturā ir pamatā jūras valsts produkti, piemēram, treknās zivis kā lasis, skumbrija, tuncis, menca, siļķe, garneles, kā arī daži augu un dzīvnieku valsts produkti kā avokado, rieksti, sēklas, olas.

Rūpējoties par pusaudžu garīgās veselības uzlabošanu, Norvēģijas zivju eļļas vadošais zīmols Möller’s piedāvā īpaši pusaudžiem izstrādātu produktu - Möller’s for Teens. Jaunajā produktā ir apvienoti visi svarīgākie vitamīni un minerālvielas, kas nepieciešami augošajam pusaudža organismam, kā arī vērtīgās Omega-3 taukskābes. Produkts ir radīts, lai būtu ērts lietošanā ikdienā. Tablešu iepakojumā ir atzīmētas nedēļas dienas, lai palīdzētu atcerēties ik dienu uzņemt vienu kapsulu ar Omega-3 taukskābēm un vienu tableti ar vitamīniem un minerālvielām. Möller’s for Teens  pieejams interneta aptiekās un lielākajos aptieku tīklos visā Latvijā.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Uz augšu