Aizdomās par uzbrukumu Volkovam turētie Polijas pilsoņi apstrīd tiesā izdošanu Lietuvai

Foto: -/AFP

​Divi aprīļa sākumā Polijā aizturētie šīs valsts pilsoņi, kurus tur aizdomās par martā Viļņā notikušo uzbrukumu Krievijas opozīcijas pārstāvim Leonīdam Volkovam, apstrīdējuši tiesā viņu izdošanu Lietuvai, paziņoja Varšavas Prāgas rajona prokuratūras preses pārstāvis Norberts Voliņskis.

Sākotnēji bija plānots, ka abus Lietuvai izdos maija vidū, tomēr saistībā ar apsūdzēto vēršanos tiesā izdošanas termiņš nav skaidrs.

Voliņskis ziņu aģentūrai BNS norādīja, ka Polijas tiesa nav pieņēmusi galīgo lēmumu par aizdomās turēto izdošanu Lietuvai.

"Tādēļ nav iespējams noteikt datumu, kad šīs personas tiks izdotas," viņš piebilda.

Pēc Voliņska teiktā, abi aizturētie atrodas apcietinājumā, bet datumi tiesas sēdēm, kad izskatīs viņu sūdzību par izdošanu, pagaidām nav noteikti.

Varšavas Prāgas apgabala prokuratūras pārziņā ir tikai divu Polijas pilsoņu Eiropas aizturēšanas orderi, kurus izdevusi Lietuva. Trešais orderis attiecībā uz Baltkrievijas pilsoni, kas tiek uzskatīts par uzbrukuma Volkovam plānotāju, ir Polijas Nacionālās prokuratūras pārziņā.

Eiropas Komisijas skaidrojums noteic, ka gadījumā, ja aizturētā persona piekrīt izdošanai, Eiropas aizturēšanas orderis jāizpilda desmit dienu laikā pēc aizturēšanas. Ja persona nepiekrīt izdošanai, aizturētajam ir tiesības atbilstoši izdodošās valsts tiesību normām izdošanu apstrīdēt. Šādos gadījumos lēmums jāpieņem 60 dienu laikā pēc aizturēšanas. Pēc galīgā lēmuma par Eiropas aizturēšanas ordera izpildi aizturētā persona jāizdod pēc iespējas drīz, ne ilgāk kā desmit dienu laikā. Izņēmuma gadījumos ordera izpildi var pagarināt par 30 dienām.

Abi Polijas pilsoņi Varšavā tika aizturēti 3.aprīlī, un pilsētas rajona tiesa aprīļa otrajā pusē nolēma viņus izdot Lietuvai ar nosacījumu, ka notiesāšanas gadījumā viņi sodu izcietīs Polijā.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda 19.aprīlī bija pirmais, kurš publiski paziņoja, ka Polijā ir aizturētas divas personas aizdomās par uzbrukumu Volkovam. Tajā pašā dienā Polijas premjerministrs Donalds Tusks platformā "X" rakstīja, ka ir aizturēts arī kāds Baltkrievijas pilsonis, kurš varētu būt uzbrukuma pasūtītājs.

12.marta vakarā Viļņā notika uzbrukums mirušā Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija sabiedrotajam Volkovam. Uzbrucējs izsita Volkova automašīnas loga stiklu, apdullināja viņu ar asaru gāzi un sāka sist ar gaļas āmuru. Volkovam incidentā tika salauzta roka un traumēta kāja.

Par notikušo sākta pirmstiesas izmeklēšana. Lietuvas Valsts drošības departaments paziņoja, ka uzbrukums ir Krievijas organizēta un veikta operācija.

Nacionālā krīžu vadības centra vadītājs Vilmants Vitkausks sacīja, ka uzbrukums bija profesionāla, labi izplānota operācija, ko var saukt par pirmo politiskā terorisma gadījumu Lietuvā.

"Citas detaļas pagaidām nezinu, taču varu teikt, ka esmu redzējis, cik enerģiski un neatlaidīgi Lietuvas policija strādājusi pie šīs lietas pēdējā mēneša laikā, un man ir liels prieks, ka šis darbs ir devis rezultātus," platformā "X" rakstīja Volkovs.

Volkovs dzīvo Lietuvā pēc tam, kad pameta Krieviju, kur viņam draudēja aizturēšana.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu