:format(webp)/nginx/o/2025/05/08/16829085t1hc54c.jpg)
Militārā nozare, it īpaši dronu ražošana, ir nepārtraukti jāattīsta un jāmodernizē, lai tie turpinātu būt efektīvi, aizsardzības inovāciju samitā "Drone Summit 2025" sacīja aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).
Viņš uzsver, ka dronu industrija pasaulē un Latvijā attīstās strauji, bet tas nenozīmē, ka var atslābt, jo arī Krievija attīsta savas militārās spējas un investē būtiskus resursus arī dronu ražošanā.
Ministrs ir pārliecināts, ka svarīgas ir ne tikai valsts investīcijas nozarē, bet liela loma ir arī privātajam sektoram, kurš jāmotivē iesaistīties vairāk.
Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Kaspars Pudāns norāda, ka ir svarīgi investēt ne tikai militārā ražošanā un inovācijās, bet arī sabiedrības iekšējā drošībā un noturībā, it īpaši cīnoties pret Krievijas propagandu, jo tā ir iedarbīga visā pasaulē un Krievija tam ir veltījusi lielus līdzekļus vairāku gadu garumā.
Tāpat Rietumiem ir jāturpina atbalstīt Ukrainu, jo ir jāsaprot, ka Ukraina pašlaik cīnās par Eiropas un iespējas visas Rietumu civilizācijas pastāvēšanu.
Jau vēstīts, ka Rīgā trešdien pirmo reizi norisināsies aizsardzības inovāciju samits "Drone Summit 2025", vienuviet pulcējot vairāk nekā 1500 augsta līmeņa politiskos līderus, militāros ekspertus, zinātniekus un aizsardzības industrijas pārstāvjus no 20 Dronu koalīcijas un citām sabiedroto valstīm.
Latvija ir iniciējusi un kopā ar Lielbritāniju vada starptautisko Dronu koalīciju. Kopš koalīcijas dibināšanas Latvija Ukrainai ir nosūtījusi aptuveni 5000 dažādu tipu un veiktspējas kaujas dronus. Savukārt visas koalīcijas dalībvalstu kopējais atbalsts Ukrainas dronu spējām 2024.gadā sasniedza 1,8 miljardus eiro.
Koalīcijā oficiāli ietilpst 18 dalībvalstis, kuras ir parakstījušas nodomu vēstuli - Latvija, Lielbritānija, Austrālija, Čehija, Dānija, Francija, Igaunija, Itālija, Jaunzēlande, Kanāda, Lietuva, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Ukraina, Vācija un Zviedrija.
Aizsardzības inovāciju samitu "Drone Summit 2025" organizē Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti.