Savvaļas dzīvniekus uz mājām nest nedrīkst!

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Signe Andersone/LETA

Mežā, laukā vai pļavā atrastos savvaļas dzīvniekus vai to mazuļus patvaļīgi nest uz mājām ir aizliegts, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja Zemkopības ministrijā.

Aizliegums sagūstīt un turēt nebrīvē savvaļas putnus un zīdītājus noteikts Dzīvnieku aizsardzības likumā.

Ieraugot kādu savvaļas dzīvnieka mazuli, nevajadzētu uzreiz nolemt, ka māte to ir pametusi un tas noteikti jāglābj. «Neejiet tam klāt, neaiztieciet un pēc iespējas ātrāk dodieties projām. Dzīvnieku mazuļi, nokļūstot pie šāda «glābēja», izjūt milzīgu stresu, un bieži vien cilvēks nezin, kā šādu dzīvnieku turēt, barot un kopt. Tāpat ir jāizvērtē, ko jūs ar sagūstīto dzīvnieku darīsiet tālāk,» norāda ZM.

Saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu pieradinātu un dzīvei savvaļā nepielāgotu savvaļas dzīvnieku aizliegts izlaist brīvā dabā, jo cilvēku aprūpē izaudzis savvaļas dzīvnieku mazulis vairs neizjūt bailes no cilvēkiem, suņiem, apkārtējās vides draudiem, kā arī nespēj pats sameklēt sev barību. Palaists brīvībā, šāds savvaļas dzīvnieks ātri aiziet bojā.

Savvaļas medījamo dzīvnieku sagūstīt un turēt nebrīvē var vienīgi tad, ja ir saņemta Valsts meža dienesta (VMD) atļauja. Savukārt savvaļas nemedījamo dzīvnieku sagūstīt un turēt nebrīvē iespējams tikai tad, ja saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja.

Ja atrastais savvaļas dzīvnieks izskatās novārdzis, slims vai tā uzvedība nav raksturīga konkrētai dzīvnieku sugai, ir jāievēro vislielākā piesardzība un jāizvērtē, vai tam vajadzētu tuvoties, jo dzīvnieks var būt slims ar trakumsērgu. Ar šo cilvēkam bīstamo slimību var slimot lapsas un jenotsuņi, retāk - āpši, caunas, vilki, lūši un citi dzīvnieki. Slimiem savvaļas dzīvniekiem kontaktējoties ar cilvēku, tiek apdraudēta cilvēku veselība un dzīvība.

Gadījumā, ja savvaļas medījamais dzīvnieks ir atrasts savainots, par to jāpaziņo VMD. VMD amatpersona pieņems lēmumu par turpmāko rīcību ar atrasto ievainoto medījamo dzīvnieku (piemēram, tā ārstēšanu, imobilizāciju, likvidāciju), novērtēs ievainotā medījamā dzīvnieka bīstamību sabiedrības drošībai, kā arī ievainojuma radītos draudus medījamā dzīvnieka dzīvībai.
Par atrastu bojā gājušu medījamo dzīvnieku tā atradējam tāpat jāpaziņo VMD, bet dzīvnieka līķa savākšanu un iznīcināšanu nodrošina vietējā pašvaldība.

Savukārt, ja atrasts savainots savvaļā dzīvojošs nemedījamo savvaļas sugu dzīvnieks, par to jāinformē Dabas aizsardzības pārvalde.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu