Satiksmes ministrs Ainārs Šlesers

FOTO: AFI/Aigars Jansons

Satiksmes ministrs Ainārs Šlesers (LPP) uzskata, ka Latvijā nav nepieciešams veidot militāro lidlauku, jo mūsu valsts negrasās karot. Tā vietā ministrs ierosina izmantot NATO līdzekļus, lai uzbūvētu vēl vienu skrejceļu lidostā «Rīga».

Šlesers otrdien žurnālistiem pauda viedokli, ka militārā lidlauka izbūve radīs lielas izmaksas, no kurām varētu izvairīties, izveidojot vienu skrejceļu. Turklāt šīm lidmašīnām, viņaprāt, lidlauks nav vajadzīgs. Ministrs uzskata, ka no šādas ieceres realizācijas ieguvēja būs arī Aizsardzības ministrija (AM), jo tai par skrejceļa uzturēšanu nebūs jāmaksā.

«Būvēt jaunu lidlauku ir nepieņemami,» norādīja Šlesers, piebilstot, ka par šo jautājumu plāno runāt arī ar aizsardzības ministru Einaru Repši (JL).

Militāro lidlauku iecerēts būvēt Lielvārdē. Plānots, ka tur atradīsies Latvijas gaisa telpas novērošanas un kontroles centrs, kas būs pievienots Baltijas valstu gaisa telpas aizsardzības sistēmai.

Lidlauks, kā tas bija iecerēts jau iepriekš, arī pildīs zināmu rezerves jeb ārkārtējo situāciju funkciju. Tas nozīmē, ka lidlaukā nepieciešamības gadījumā varēs nosēties arī civilais gaisa transports, tajā atradīsies arī Nacionālo bruņoto spēku (NBS) lidaparāti, kas būs gatavi piedalīties glābšanas un meklēšanas pasākumos. Iespējams, lidlauks drošības ziņā būs aprīkots tā, ka tajā varēs nolaisties arī NATO iznīcinātāji F16.

Militārais lidlauks Lielvārdē, pēc iepriekšējām aplēsēm, varētu izmaksāt 35–40 miljonus ASV dolāru (aptuveni 18–21 miljonu latu).

NBS Gaisa spēku vienības Lielvārdes bāzē tika izvietotas pirms desmit gadiem — 1994. gada augustā, kad bāzi atstāja Krievijas armijas militārpersonas.