Lembergs vienošanos ar SVF pielīdzina Molotova-Ribentropa paktam

BNS
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Lita Krone/LETA

Ventspils mērs Aivars Lembergs Latvijas un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vienošanos salīdzina ar Molotova-Ribentropa paktu.

«Interesanti, ka Latvijas nodomu protokolam ar SVF ir pielikumi, līdzīgi kā pie Molotova-Ribentropa pakta. Ja ieskatās tikai pašā paktā, tur nav nekā sevišķa, bet, ja kopumā protokolu ar visiem pielikumiem, dokuments izskatās stipri atšķirīgāk,» intervijā aģentūrai BNS sacīja Lembergs.

Arī šajā gadījumā politiķi, kas parakstīja vienošanos, neredzēja pielikumus, līdz ar to viņi daudzas lietas nav sapratuši un spējuši tās argumentēti izskaidrot, jo ar dažām frāzēm protokolā, pēc Lemberga teiktā, ir par maz, lai saprastu sakarības kopumā. «Dokumenta pielikumos var būt viss — sākot ar būtiskiem Satversmes grozījumiem, nacionālo robežu izmaiņām, vārdu sakot — jebkuri varianti un iespējas.»

«Arī es neesmu redzējis šos pielikumus. Izbrīnu manī izraisa pats fakts — kā var parakstīt dokumentu, ja tajā norādīts, ka tam ir pielikumi, kas ir šā dokumenta svarīga sastāvdaļa, bet virkne no parakstītājiem šos pielikumus nav pat redzējuši. Kā atbildīgi cilvēki, partiju līderi var parakstīt dokumentu, neredzot to kopumā ar pielikumiem?» turpina Lembergs.

1939. gada 23. augustā Maskavā staļiniskās Padomju Savienības ārlietu tautas komisārs Vjačeslavs Molotovs un nacistiskās Vācijas ārlietu ministrs Joahims fon Ribentrops parakstīja neuzbrukšanas līgumu jeb tā dēvēto Molotova-Ribentropa paktu.

Lai gan oficiāli tas bija savstarpējas neuzbrukšanas līgums, pakts saturēja slepenu papildprotokolu, kas sadalīja Somiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Poliju un Rumāniju PSRS un Vācijas interešu sfērās. Saskaņā ar protokolu šajās valstīs iebruka abu lielvalstu karaspēki — Latviju, Lietuvu un Igauniju okupēja PSRS, Polija tika sadalīta starp PSRS un Vāciju, savukārt Somija un Rumānija bija spiesta atdot PSRS daļu savas teritorijas.

Latvija pagājušā gada beigās panāca vienošanos ar SVF un citiem starptautiskajiem aizdevējiem par 7,5 miljardu eiro aizdevuma saņemšanu ekonomiskās situācijas stabilizācijai. Lai tiktu pie naudas, Latvijai jāizpilda starptautisko aizdevēju prasības, tostarp attiecībā uz budžeta deficīta apmēru.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu