Bērziņš: ja lācene nodarītu ļaunu cilvēkam, situācija arī būtu traģiska

FOTO: Toms Kalniņš/Valsts prezidenta kanceleja

Valsts prezidents Andris Bērziņš lūdz cilvēkus uz lācenes Mades likvidēšanu skatīties reāli un objektīvi, šodien intervijā Latvijas Radio raidījumā «Krustpunktā» sacīja prezidents.

Prezidents minēja, ka no sirds jūt līdzi Līgatnes dabas taku ilggadējai zvērkopei Velgai Vītolai, un solīja viņu apciemot, lai apspriestu, kā nākotnē rīkoties un risināt šādas situācijas. «Mums jāatmet emocijas un jāskatās reāli un uz priekšu, kā nodrošināt miermīlīgu līdzās sadzīvošanu citreiz, lai cilvēki neciestu un lācis paliktu dzīvs,» sacīja Bērziņš.

Valsts pirmā persona uzsvēra: ja lācene būtu nodarījusi ko ļaunu cilvēkam, situācija arī būtu traģiska un zvērkopei Vītolai sirdsapziņas pārmetumi būtu vēl lielāki. Bērziņš norādīja, ka ir jādomā, kā praktiski rīkoties šādās situācijās, jo lāči Latvijas teritorijā nereti ieklīst arī no Igaunijas un mīl pacilāt lauku sētu bišu stropus un «pabiedēt» vietējos iedzīvotājus.

LETA jau ziņoja, ka, lai arī Līgatnes dabas taku darbinieki bija atraduši lāceni Madi, viņa turpināja staigāt pa mežu un nekāda pielabināšana un ieēdināšana nelīdzēja lāceni nogādātu atpakaļ voljerā, tādēļ pēc pieaicināto speciālistu atzinuma, ka iemidzināšana nelīdzēs, jo viņas rīcība var radīt lielāku apdraudējumu apkārtējiem Līgatnes iedzīvotājiem, vakar, 24.aprīlī, tika pieņemts lēmums Madi likvidēt.

Līgatnes dabas taku vadītājs Jānis Andrušaitis aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka pēc ilgiem meklēšanas pūliņiem, kas atsākās vakarrīt, izbēgusī lācene Made tika atrasta tikai vakar pēcpusdienā un pēc savu ķērāju apmānīšanas viņa devās atpakaļ mežā. Dabas taku darbinieki, nu jau piesaistot medniekus, turpināja viņai sekot pa mežu. Pēc kāda laika viņa ciemojusies vēl citā apkaimes mājas pagalmā un likusi saprast, ka pielabināšanās un ieēdināšana nelīdzēs - viņa nedomā pakļauties un doties atpakaļ uz nožogojumu.

Lai veiktu šāvienus ar miega ampulām, šāvējam ir jāatrodas vismaz 10 metru attālumā no dzīvnieka. To, ka iemidzināšana nav iespējama un viņas rīcība var radīt reālu apdraudējumu Līgatnes novada iedzīvotājiem, pēc lācenes satrauktās un nervozās izturēšanās secināja gan vetārsts, gan pārējie speciālisti. Ņemot vērā arī riskus, ko rada pakāpeniskā miega zāļu iedarbība un neprognozējamā dzīvnieka rīcība pēc šāviena, nopietni izvērtējot situāciju un konsultējoties ar speciālistiem, tika pieņemts lēmums lāceni likvidēt.

Tika saaicināti mednieki, kas teritoriju, kurā atradās Made, ielenca, un pēc stundu ilgiem meklējumiem bēgle tika atrasta citā mājā, apdraudot mājdzīvniekus un cilvēkus. Sajūtot mednieku tuvošanos, lācene metās bēgt, kas nozīmēja, ka viņa var nozust atkal. Tā kā tuvojās tumsa, tas bija risks lāceni aizbiedēt tālāk un atkal pazaudēt pēdas. Tad viņa tika nošauta.

Līgatnes dabas taku darbinieki ir veikuši abu lāču puiku Mika un Puikas iežogojuma remontu un pastāvīgi pārbauda iežogojumu un novēro lāču uzvedību, kuri šobrīd neizrāda interesi tuvoties žogam vai atkārtot Mades gaitas.

Jau pāris gadus Gaujas nacionālā parka fonda valde un Līgatnes dabas taku darbinieki cenšas rast iespēju izbūvēt jaunu lāču iežogojumu lācenei Ilzītei, lai pārējos lāčus ievietotu izturīgajā Ilzītes iežogojumā. Tas kļuvis iespējams tikai šī gada marta beigās, kad atbalstu sniedza Meža attīstības fonds, Borisa un Ināras Teterevu fonds, kā arī fizisko personu ziedojumi.

Jaunā iežogojuma būvniecības priekšdarbi jau ir uzsākti. Paredzams, ka jaunā iežogojuma būvniecība tiks pabeigta līdz gada beigām.

Līgatnes dabas takas apmeklētājiem joprojām ir slēgtas.

Uz augšu