Repšes biedrība grib būtiski mainīt valsts pārvaldes modeli

FOTO: Publicitātes foto

Biedrība «Latvijas attīstībai» par savu prioritāti izvirzījusi uzņēmīguma veicināšanu un valsts pārvaldes modeļa maiņu, trešdien notikušajā «Attīstības forumā» paziņoja biedrības vadītājs, ekspremjers Einars Repše.

Kā paziņojumā medijiem norāda organizatori, foruma galvenais vēstījums bija «Attīstības pamatā – Latvijas uzņēmumi», jo uzņēmīgi cilvēki, pēc biedrības domām, ir vienīgā cerība Latvijas pastāvēšanai. Savukārt nozīmīgas pārmaiņas valsts pārvaldē ir obligāts nosacījums pārvaldes kvalitātes atjaunošanai un tam, lai būtu iespējams pārtraukt ieilgušo stagnāciju. Nepieciešamas pārmaiņas veselības aprūpē, izglītībā, nodokļos un citās jomās, lai valsts nonāktu līdz mērķtiecīgai attīstībai, ko var panākt, tikai nodrošinot kvalitatīvu valsts pārvaldi un atbalstot uzņēmīgus cilvēkus.

«Mēs nevaram paļauties uz attīstību, kas notiks pati no sevis. Labklājīgas valstis jebkur pasaulē ir mērķtiecīgu lēmumu un grūtā darbā īstenotu pārmaiņu rezultāts. Ja redzam, ka valsts pārvalde nespēj strādāt vienam stratēģiskam mērķim – attīstībai, bet drīzāk atražo pati sevi, tad mums šāds pārvaldes modelis ir nekavējoties jāmaina. Uzņēmīgi ļaudis ir vienīgā cerība tam, ka Latvija spēs pastāvēt arī pēc 50 gadiem. Viss, kas traucē iniciatīvai, uzņēmīgumam, radošumam, ir jānovērš,» uzrunā norādīja Repše.

Repše uzsvēra, ka biedrības gada laikā paveiktais un šogad vēl iecerētais ļaus piedāvāt kvalitatīvu un visaptverošu attīstības modeli Latvijai.

Biedrības dibinātājs Edgars Jaunups informēja par ekspertu sagatavotajiem ierosinājumiem pārejai uz attīstību veicinošu valsts pārvaldes modeli: paredzēts efektivizēt valdības un Saeimas darbu, piešķirt lielākas pilnvaras Valsts prezidentam un Ministru prezidentam, centralizēt valsts institūciju darbu.

«Valdībai ir jāstrādā kā vienotai un atbildīgai komandai, tāpēc piedāvājam Ministru prezidentam plašākas pilnvaras valdības sastādīšanā, kā arī iespēju sasaukt jaunas Saeimas vēlēšanas, ja parlamenta darbība kļūst nekonstruktīva un valstij būtiski lēmumi iestieg politiskos ķīviņos. Ministru kabinetam no dokumentu pārstrādāšanas mašīnas jāpārtop par attīstības politikas veidotāju, tāpēc ierosinām valdībai turpmāk lemt par valstij stratēģiskiem jautājumiem un tikai nepieciešamības gadījumā pieaicināt ekspertus no malas,» teica Jaunups.

Biedrības izstrādātajos priekšlikumos paredzēts mainīt Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību, nosakot, ka ievēlēšanai nepieciešamas vismaz 2/3 Saeimas deputātu balsu vai Saeimas un pašvaldību deleģētu pārstāvju balsu vairākums, ja Saeimas deputāti prezidentu ievēlēt nespēj. Mērķtiecību un saliedētas komandas garu valdības darbā iecerēts panākt, ļaujot Ministru prezidentam iecelt ministrus savā valdībā, saskaņojot ministru kandidatūras ar Valsts prezidentu. Savukārt, lai nodrošinātu efektivitāti valsts pārvaldes institūciju darbā, iecerēts pāriet uz mērķorientētu darba plānošanu – ar lielāku atbildību institūciju vadītājiem (tiek kontrolēta mērķu izpilde) un brīvāku rīcību ar piešķirto algu fondu (var motivēt spējīgākos darbiniekus).

Foruma dalībniekus – uzņēmējus, daudzu Latvijas uzņēmumu īpašniekus, valsts iestāžu vadītājus un dažādu nozaru ekspertus – uzrunāja biedrības dibinātāji Einars Repše un Edgars Jaunups, biedrības ekonomikas darba grupas eksperti Uldis Osis, Mārtiņš Bondars un Guntars Kokorevičs, kā arī Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Politikas zinātnes nodaļas vadītājs Jānis Ikstens.

Plānots, ka 17.septembrī Rīgā notiks «Attīstības foruma» otrā daļa, kurā starptautiski eksperti dalīsies ar savu pieredzi par attīstības lēmumiem un to sekām, kas savā laikā tikuši pieņemti citās pasaules valstīs.

Uz augšu