Pārsūdzēts spriedums krimināllietā, kurā par savu bērnu sakropļošanu apsūdzēta medmāsa

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pārsūdzēts spriedums krimināllietā, kurā par savu bērnu sakropļošanu un nonāvēšanu apsūdzēta bijusī medmāsiņa, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja prokurore Jekaterina Kušakova, viņa Rīgas apgabaltiesā iesniegusi kasācijas protestu, kurā lūgts atcelt Rīgas apgabaltiesas spriedums daļā par noziedzīga nodarījuma pārkvalificēšanu no viena Kriminālprocesa kodeksa punkta uz otru, un nosūtīt jaunai izskatīšanai apelācijas kārtībā Rīgas apgabaltiesā. Pārējā daļā spriedumu lūgts atstāt negrozītu.

Būtībā protests iesniegts par juridiskām niansēm, aģentūrai LETA sacīja prokurore. Rīgas apgabaltiesā Kušakova to iesniegusi 14.martā, un lietas izskatīšanas datums vēl nav nozīmēts.

LETA jau ziņoja, ka februārī Rīgas apgabaltiesa krimināllietā par savu bērnu sakropļošanu un nonāvēšanu apsūdzētajai bijušajai medmāsiņai atstāja spēkā iepriekšējās tiesas instances piespriesto mūža ieslodzījumu.

Rīgas apgabaltiesa atcēla pirmās instances tiesas spriedumu daļā par piespriestā papildsoda termiņu pēc Krimināllikuma (KL) 117.panta 2. punkta un noteica papildsodu - policijas kontroli uz trim gadiem, nevis diviem gadiem, kā tas bija noteikts pirms tam.

Tāpat tiesa apmierināja apelācijas protestu daļā par galīgā soda noteikšanu - to noteica pēc noziedzīgā nodarījuma kopības, ietverot vieglāko sodu smagākajos.

Iepriekš prokurore bija iesniegusi apelācijas protestu, jo uzskatīja, ka bijis nepareizi noteikts papildsods. Viņa norādīja, ka apelācijas protests ticis rakstīts vēl par citu epizodi, taču tajā daļā tas nav ticis apmierināts. Toreiz aģentūrai LETA prokurore norādīja, ka pēc pilnā sprieduma saņemšanas viņa izlems, vai pārsūdzēt apelācijas instances spriedumu.

Arī apsūdzētās aizstāvis bija iesniedzis apelācijas sūdzību, taču to tiesa neapmierināja.

Kā ziņots, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pērn 11.jūlijā par savu bērnu sakropļošanu un nonāvēšanu apsūdzētajai medicīnas māsai piesprieda mūža ieslodzījumu bez mantas konfiskācijas. Tiesa arī nolēma piedzīt no apsūdzētās sievietes 48 640 latu (69 208 eiro) kompensāciju par labu viņas meitai, kurai mātes rīcības rezultātā ir sabojāta redze un miris brālis.

Kopumā prokurore sievietei bija cēlusi apsūdzību pēc astoņiem KL un Kriminālkodeksa pantiem. Pēc septiņiem pantiem tiesa viņu atzina par vainīgu tā, kā to bija prasījusi prokurore, bet pēc viena panta apsūdzība tika nedaudz pārkvalificēta.

Pērn rudenī tika iesniegts prokurores apelācijas protests krimināllietā. Kā aģentūrai LETA toreiz norādīja tiesas priekšsēdētājas palīdze Oksana Hvostova, apelācijas sūdzība saņemta arī no pašas apsūdzētās.

Kā ziņots, apsūdzētā spriedumu noklausījās, neizrādot īpašas emocijas. Kā vēlāk paskaidroja viņas advokāts Uldis Lapiņš, lielāko daļu apsūdzībā inkriminēto darbību sieviete tiesā atzina. Vienlaikus noprotams - apsūdzētā bijusi pārliecināta, ka ar savu rīcību viņa bērniem tikai palīdz. Kā skaidroja advokāts, psihologi atzinuši, ka sieviete, visticamāk, sirgst ar deleģēto Minhauzena sindromu. Tādos gadījumos vecāki izgudro savam bērnam dažādas kaites vai pat paši veicina to simptomus. Līdz ar to «nevar teikt, ka viņa ir vesela, bet pieskaitāma viņa ir», rezumēja advokāts.

Viņš atzina, ka pirmās instances tiesas spriedums neesot bijis īpašs pārsteigums. Savukārt apsūdzētā visnotaļ mierīga bijusi visa tiesas procesa laikā, ne tikai noklausoties spriedumu. Pati apsūdzētā toreiz tiesai atzina, ka spriedums ir pilnībā saprotams, bet žurnālistiem viņa nekādus komentārus nevarēja sniegt, jo uzreiz pēc tiesas sēdes tika konvojēta prom. Apsūdzētā iepriekš bija norādījusi, ka būs gatava izciest jebkuru sodu, ko tiesa viņai piespriedīs.

Saskaņā ar apsūdzību medmāsa laikā no 1997.gada 8.jūnija līdz 2011.gada 31.oktobrim veikusi noziegumus, kuros divi viņas bērni miruši, bet viens zaudējis redzi.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga, apsūdzības skatījumā, sieviete šādi rīkojusies, lai iegūtu materiālus labumus. Prokurore Kušakova apstiprināja, ka saskaņā ar apsūdzību sieviete, izmantojot savas mediķes zināšanas, bērniem nodarījusi tādas traumas, kas izraisījušas viņu saslimšanu.

Ārstu komisijai neradās aizdomas par tīšu rīcību, tāpēc slimajiem bērniem tika piešķirta invaliditāte, un sieviete saņēma ne tikai invaliditātes pabalstus, bet arī cita veida sociālo atbalstu. Attiecībā uz vienu mirušo bērnu pabalsts gan netika saņemts, jo viņš nomira drīz vien pēc izraisītajām veselības problēmām.

Medmāsa apsūdzēta par slepkavību pastiprinošos apstākļos, cietsirdību un vardarbību pret mazgadīgo, kā arī apreibinošu vielu ievadīšanu pret personas gribu un par tīšu smagu miesas bojājumu izdarīšanu. Par šādiem noziegumiem draud mūža ieslodzījums. Apsūdzētā sieviete joprojām atrodas apcietinājumā.

Jau ziņots, ka medicīnas māsa daudzu gadu garumā aprūpējusi bērnus vairākās Latvijas slimnīcās, taču ārstniecības iestādēs nekas aizdomīgs neesot konstatēts. Arī medmāsas profesionālajā darbībā nav fiksēti nekādi pārkāpumi.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka sieviete atzīta par pieskaitāmu jeb pietiekami veselu, lai viņa varētu atbildēt par savu rīcību tiesas priekšā.

1971.gadā dzimušo medicīnas māsu no Rīgas reģiona likumsargi aizturēja 2011.gada novembra beigās. Jau toreiz bija aizdomas, ka viņa ilgstoši un apzināti radījusi mehāniskus acs bojājumus savai tobrīd 12 gadus vecajai meitai, kamēr bērns gulējis miega zāļu iespaidā. Pēc sešus gadus ilgas meitenītes redzes problēmu pētīšanas mediķiem radušās aizdomas, ka viņai nav iedzimtas patoloģijas, bet acs tiek bojāta, mehāniski iejaucoties no ārpuses.

Divi minētās sievietes bērni miruši 1997. un 2008.gadā. Pavisam viņa dzemdējusi četrus bērnus, no kuriem viens jau piedzimis nedzīvs, tāpēc šo gadījumu policija neizmeklēja.

Uz augšu