Latvijas Banka izlaidīs Veidenbaumam veltītu kolekcijas monētu komplektu

FOTO: Latvijas Banka

Latvijas Banka ceturtdien, 5.oktobrī, izlaidīs dzejniekam Eduardam Veidenbaumam veltītu kolekcijas monētu komplektu.

Latvijas Banka vēsta, ka divas monētas komplektā veido stilizētu briļļu atveidu. Katras sudraba monētas nominālvērtība ir 2,5 eiro.

Abu monētu priekšpusē (aversā) attēloti mākoņi. Vienas monētas priekšpusē augšdaļā pa kreisi puslokā ir Veidenbauma paraksta faksimils, bet monētas lejasdaļā ir Veidenbauma dzejoļa rinda «Tiem vēlētos es līdzi tālu skriet…». Otras monētas priekšpusē augšdaļā pa kreisi ir Veidenbauma dzejoļa rinda «Tur tālumā, kur ziemas nepazīst».

Savukārt abu monētu aizmugurē (reversā) vidusdaļā ir horizontāla josla ar cilvēka pēdām sniegā. Vienlaikus vienas monētas aizmugurē augšdaļā puslokā ir uzraksts «Eduards», bet otras monētas reversā augšdaļā puslokā ir uzraksts «Veidenbaums».

Kolekcijas monētu komplekta «Eduards Veidenbaums» grafisko dizainu veidojis mākslinieks Arvīds Priedīte, bet plastiskā dizaina autore ir Ligita Franckeviča. Monētu komplekts izgatavots Nīderlandē «Koninklijke Nederlandse Munt».

«Saskaņā ar mākslinieka Arvīda Priedītes ieceri abas monētas komplektā veido stilizētas brilles, kas asociējas ar Eduarda Veidenbauma tēlu, kādu to pazīstam no vienīgās autentiskās fotogrāfijas, kas saglabājusies līdz mūsdienām,» atzīmēja Latvijas Bankas preses dienestā.

Kolekcijas monētu komplekts veltīts izcilā dzejnieka 150 gadu jubilejai. «Dzejnieka talanta spēks viņa dzīves laikā palika plašākam lasītāju lokam nezināms, bet ar gadiem tas ieguva nozīmīgu vietu latviešu dzejā. 19.gadsimta nogalē tapusī dzeja saglabājusi pārsteidzošu aktualitāti – to zina no galvas un citē, ar Eduarda Veidenbauma radītajiem tekstiem top muzikālas kompozīcijas arī 21.gadsimtā. «Mosties, mosties reiz, svabadais gars», «Kā gulbji balti padebeši iet», «Domāju es domas dziļas» un vēl citas viņa dzejas rindas atpazīst ne tikai literatūrvēsturnieki – tās joprojām ir ikdienas apritē,» pauda centrālajā banka.

Kolekcijas monētu komplekta «Eduards Veidenbaums» maksimālā tirāža ir 3000 eksemplāru. Komplekta cena Latvijas Bankā - 80 eiro.

Uz augšu
Back