No bezpajumtniekiem brīva valsts? Ungārijā aizliedz bezpajumtniekiem gulēt sabiedriskās vietās

FOTO: BERNADETT SZABO/REUTERS

Ungārijā pirmdien stājušies spēkā grozījumi konstitūcijā, kas aizliedz bezpajumtniekiem gulēt sabiedriskās vietās.

Ungārijas parlamenta jūnijā apstiprinātie grozījumi pastiprina 2013. gadā pieņemto likumu, kas ļāva pašvaldībām aizliegt bezpajumtniekiem gulēt uz ielas.

Konstitucionālie grozījumi dod tiesības policijai aizvākt bezpajumtniekus, kas guļ uz ielām un citās publiskās vietās, un nojaukt viņu iekārtotās būdas.

Grozījumu mērķis ir "nodrošināt, ka bezpajumtnieki neatrodas uz ielas nakts laikā, un pilsoņi var netraucēti izmantot publisko telpu," žurnālistiem skaidroja sociālo lietu valsts sekretārs.

Amatpersonas sacīja, ka jaunais likums "kalpos visas sabiedrības interesēm".

Valsts iekārtotajās patversmēs ir vieta aptuveni 11 000 cilvēku, bet eksperti lēš, kas Ungārijā ir aptuveni 20 000 bezpajumtnieku.

Valdība apgalvo, ka palielina finansējumu bezpajumtnieku atbalstam, taču cilvēktiesību aizstāvji ir asi nosodījuši jauno likumu.

ANO eksperte Leilani Farha jūnijā nosauca to par "cietsirdīgu un nesavienojumu ar starptautiskajām tiesībām."

"Kādu noziegumu (bezpajumtnieki) ir pastrādājuši? Vienīgi mēģina izdzīvot," norādīja Farha vēstulē valdībai.

Eiropas Parlaments (EP) septembrī atbalstīja sankciju procedūras ierosināšana pret Ungāriju par Eiropas Savienības (ES) pamatvērtību un likuma varas apdraudēšanu. EP bažas attiecas uz vairākiem jautājumiem, tostarp Ungārijas attieksmi pret bezpajumtniekiem.

Uz augšu