Kučinskis: Rīgas domes atlaišanas likumprojekts jāizskata juristiem, kam var uzticēties

Ministru prezidents Māris Kučinskis.

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Lai vērtētu Rīgas domes atlaišanas likumprojektu, tiks sasaukta juristu komisija, kam var uzticēties, intervijā laikrakstam Neatkarīgā Rīta Avīze norādīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Kučinskis atklāja, ka, pirmo reizi izskatot saņemto Rīgas domes atlaišanas likumprojektu, bijusi "savāda situācija" ar valsts pārvaldes juristiem.

"[..] viņi pateica, ka viss ir kārtībā. Bet likumprojekta anotācijā pateikt, ka tā pamats ir publikācijas sociālajos tīklos... Nu, vai ziniet. Parunājos ar šiem juristiem bez lieciniekiem. Izrādījās, ka viņos dominē bailes no politiķiem," teica premjers.

2

Kučinskis pauda neapmierinātību ar to, ka juristi uzreiz nebija pateikuši patiesību par likumprojekta kvalitāti.

"Kad Satversmes tiesa pasludinās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas par nelikumīgām, tad pie kauna staba tiks vilkti tie juristi, kuri atzina, ka ar likumprojektu viss ir kārtībā," norādīja politiķis, uzsverot, ka viņš nevirzīšu minēto likumprojektu uz valdības sēdi, kamēr tas nebūs tiesisks un kamēr viņš nebūs pārliecināts par to, ka tam nebūs negatīvu, neprognozējamu seku.

Likumprojekts Ministru kabineta darbakārtībā atgriezīsies nākamā gada janvārī.

"Cerēju, ka to skatīs jaunā valdība jau janvārī, bet acīmredzot tomēr ne jaunā," pieļāva Kučinskis.

2

"Es sasaukšu juristu konsiliju, kam var ticēt. Pilsētas domi nav iespējams atlaist politisku motīvu dēļ. Mēs runājam par sabiedrības ievēlētu kopumu, un - patīk tas vai nepatīk - mums tas jārespektē," uzsvērta valdības vadītājs.

Ministru prezidents uzsvēra, ka Valsts kanceleja uzdrošinājās pateikt, ka likumprojektā nav pietiekami atspoguļoti domes atlaišanas iemesli. Iebildumi pret likumprojektu bijuši arī Kučinska biroja juristam.

"Tā nedrīkst spēlēties! Tas ir aptuveni tāpat kā ar Ansi Ataolu Bērziņu, kas Saeimas logos svieda akmeņus: viņš esot sviedis tāpēc, ka 80% cilvēku ienīst Saeimu. Vai tāpēc viņš būtu attaisnojams? Ja Ansis būtu sviedis akmeni pa teātri, ko, paldies Dievam, vēl ciena, viņš būtu sliktais puisis, bet, ja svieda Saeimai, - tad labais?" retoriski vaicāja Kučinskis.

Kā ziņots, Ministru kabinets šogad neskatīs apvienības Visu Latvijai - Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) vadītās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

Kučinskis otrdien uzsvēra, ka šim likumprojektam nepieciešams juridisks izvērtējums, lai saprastu, cik tas ir tiesisks un kādas sekas varētu radīt.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) vēlējās šo jautājumu iekļaut nākamajā Ministru kabineta sēdē, 8. janvārī, tomēr Kučinskis atkārtoja, ka pirms šī jautājuma iekļaušanas valdības dienaskārtībā nepieciešamas juristu diskusija.

Kā ziņots, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) valdībā ir iesniedzis likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, kurā atrunāts arī domes turpmākais darbs tās atlaišanas gadījumā.

Pēc Gerharda teiktā, esot paveikts apjomīgs darbs, lai skrupulozi izvērtētu Rīgas domes darbu, it sevišķi pašvaldības kapitālsabiedrības Rīgas satiksme (RS) pārraudzības un kontroles jomā.

"Nav pieļaujama situācija, ka laikā, kad tiesībsargājošās institūcijas veic procesuālās darbības pašvaldības uzņēmumā, kur tiek minēts, iespējams, pat mākslīgs iepirkumu sadārdzinājums 5% līdz 7% apmērā - Rīgas dome neuzņemas atbildību par notiekošo, tā vietā sasaucot formālu sēdi "uzticības" izteikšanai priekšsēdētājam. Turklāt šis ne tuvu nav pirmais publiski izskanējušais skandāls saistībā ar iespējamām nelikumībām RS," pauda Gerhards.

Kā norādīja ministrijā, veicot Rīgas domes pārraudzību likumā Par pašvaldībām noteikto pilnvaru ietvaros, VARAM konstatējusi vairākkārtējus normatīvo aktu pārkāpumus vairākās pašvaldības darbības jomās, kas esot sistemātiski veikti visa pašreizējā sasaukuma darbības laikā.

Tikmēr Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) paudis, ka sagatavotais likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu ir pamatots nevis ar tiesiskiem, bet politiskiem apsvērumiem un satur daudz apgalvojumu, kas netiek pamatoti ar konkrētiem faktiem, tāpēc ir vērtējams kā VL-TB/LNNK politiskais šovs.

Līdz šim vairākums Saeimā pārstāvēto partiju vārdos bijušas atbalstošas likumprojektam par domes atlaišanu, bet uzsvērušas, ka tam jābūt tiesiski pamatotam.