Raidījums: Martinsonu vieno uzņēmējdarbības saites ar bijušo Ušakova padomnieku Teilānu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja aizturētais uzņēmējs Māris Martinsons tiek konvojēts pēc tiesas sēdes Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, kur viņam piemēroja drošības līdzekli - apcietinājumu.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pašvaldības SIA "Rīgas satiksmes" iepirkumu lietā apcietināto uzņēmēju Māri Martinsonu vieno uzņēmējdarbības saites ar kādreizējo Rīgas mēra Nila Ušakova (S) padomnieku Ēriku Teilānu, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Teilāns par Ušakova padomnieku kļuva 2009. gadā, bet pēc 2017. gada pašvaldību vēlēšanām Ušakovs atteicies no Teilāna padomiem. Rīgas mērs raidījumam nepaskaidroja, kāpēc to darījis.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) Teilānu nav iztaujājis, noskaidroja raidījums. Teilāns jau ilgāku laiku atrodoties Dubaijā.

"Nekā personīga" vēsta, ka uzņēmuma "Pilsētas līnijas", kam jau vairāk nekā desmit gadus ir ekskluzīvs līgums ar "Rīgas satiksmi" par reklāmu izvietošanu sabiedriskajā transportā un pieturvietās, īpašnieki ir gan Martinsona, gan Teilāna uzticības personas.

2007. gadā 42% uzņēmumā ieguva ar Martinsonu saistītā Ieva Šaripo. Abi ir motokrosa kluba "MX Moduls" padomē.

Šaripo noliedz, ka "Pilsētas līnijās" būtu Martinsona intereses.

"Ar Martinsonu esmu pazīstama, jo savulaik mūs vienoja lietišķas darba attiecības. Manai privātajai uzņēmējdarbībai nav nekāda sakara ar Martinsonu," viņa uzsvērusi.

5

2009. gadā līdz ar izmaiņām Rīgas politiskajā vadībā, mainījās arī "Pilsētas līniju" īpašnieki. Esošie samazināja savu daļu skaitu, lai 30% varētu nodot firmai "Well Media Rīga". Tās īpašniekos ir Teilāna ciešs biznesa partneris, uzņēmējs Boriss Carjovs un viņa sieva, vēsta "Nekā personīga".

Carjovs mediju uzmanības lokā nonāca 2015. gadā, kad tika atklātas blēdības ar mazgāšanas līdzekļiem "Rīgas satiksmē".

5

Ap 800 000 eiro "Rīgas Satiksme" samaksāja par ūdeni, nevis smalku ķīmiju. Daļa no šīs naudas tika nodota personām, ko darījumos iesaistītie dēvēja par "apdrošinātājiem". Tie nodrošinājuši, lai "Rīgas satiksmes" iepirkumi būtu shēmas organizatoriem labvēlīgi.

Kā iepriekš stāstījusi shēmā iesaistītā Vita Baurovska, kontaktpersona bijusi Carjovs. Nauda vesta uz kādu biroju Antonijas ielā 23. Te atrodas gan Teilānam pastarpināti piederošais "Baltijas apdrošināšanas nams", gan Carjovam piederošas firmas.

Savukārt Teilāna sieva Jūlija Teilāne un Carjovs ir līdzīpašnieki kompānijā "Atollo brokers". Firma palīdz izvēlēties apdrošinātājus arī "Rīgas satiksmes" transportam un darbinieku veselībai.

Ne Carjovs, ne Šaripo uzņēmuma "Pilsētas līnijas" ikdienas darbā nepiedalās, skaidro raidījums.

2017. gadā uzņēmums apgrozījis 1,6 miljonus eiro un nopelnījis 411 000 eiro. Simtos tūkstošu mērāma peļņa bijusi arī iepriekšējos gados.

Jau ziņots, KNAB ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim "Rīgas satiksmes" veiktajiem iepirkumiem - par 2016. gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013. gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013. gadā veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.

Kriminālprocesā tiek izmeklēta amatpersonu kukuļošana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Pagājušajā nedēļā KNAB arī veica kratīšanu Ušakova darba vietā un dzīvesvietā. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka tā veikta "Rīgas satiksmes" iepirkumu lietā. Ušakovs noliedz, ka būtu pastrādājis jebkādus ar likumu sodāmus pārkāpumus.

5

No KNAB skaidrotā izriet, ka "Rīgas satiksmes" kriminālprocess sākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un "Rīgas satiksmes" atbildīgajām amatpersonām, kā arī ar "Rīgas satiksmi" saistītā uzņēmuma pārstāvjiem, noziedzīgo darbību īstenošanai piesaistīja fizisku personu un ar viņu saistītas personas. Šīs personas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodrošināja finanšu plūsmu, piesaistot gan reāli darbojošos, gan arī fiktīvus uzņēmumus, tādējādi nodrošinot kukuļu maksāšanu Rīgas domes un "Rīgas satiksmes" atbildīgām amatpersonām saistībā ar trim iepirkumiem.

KNAB arī norādīja, ka biroja sāktajā kriminālprocesā kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Darbs, lai precizētu kukuļa summas KNAB kriminālprocesā, turpinās. Tāpat KNAB nekomentē vai kāds statuss ir piemērots Rīgas domes amatpersonām.

KNAB iepriekš informēja, ka biroja un ārvalstu partnerdienestu sadarbība šajā jomā tika sākta nedaudz vairāk kā pirms gada, kad KNAB informēja Polijas Pretkorupcijas dienestu (CBA) un citus partnerdienestus par konkrētu personu, iespējams, noziedzīgu rīcību. Pamatojoties uz KNAB sniegto informāciju, CBA sāka savu kriminālprocesu. KNAB uzsvēris, ka CBA publicētā informācija par kukuli 800 000 eiro vērtībā ir provizorisks aprēķins, kuru CBA līdz šim ir konstatējuši, taču izmeklēšana šajā aspektā tiek turpināta un summas vēl var pieaugt.

Uz augšu
Back