Tramps ieradies valsts vizītē Lielbritānijā

FOTO: EPA/Scanpix

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien, 3. jūnijā, ieradies Lielbritānijā, kur trīs dienu valsts vizītes laikā apmeklēs karalienes Elizabetes II rīkotu banketu un tiksies ar premjerministri Terēzu Meju.

Lidostā ASV pirmo pāri sagaidīja Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants.

Pirms nolaišanās Tramps mikroemuāru vietnē "Twitter" par "pilnīgu zaudētāju" nosauca Londonas mēru Sadiku Hanu, kurš iepriekš kritizējis Lielbritānijas lēmumu svinīgi uzņemt ASV prezidentu.

Hans viedokļrakstā avīzē "Observer" norādīja, ka Trampa izteikumi saviem atbalstītājiem līdzinās "20. gadsimta fašistu" lietotai valodai.

"Prezidents Donalds Tramps ir tikai viens no redzamākajiem piemēriem šim draudam, kas pasaulē palielinās," rakstīja Londonas mērs, kura vadītajā pilsētā gaidāmi protesti pret Trampa vizīti.

Jau pirms ierašanās Lielbritānijā Tramps komentēja satricinājumus Konservatīvās partijas vadībā un pauda atbalstu tā dēvētā cietā breksita virzītajam Borisam Džonsonam, kurš varētu kļūt par jauno premjeru pēc Mejas atkāpšanās piektdien.

Pirms vizītes Lielbritānijā Tramps intervijā laikrakstam "The Sun" kritizēja Mejas centienus breksita sarunās, sakot, ka, viņaprāt, "Lielbritānija pieļāva, ka visas kārtis ir Eiropas Savienības rokās".

Svinīgā banketa Bekingemas pilī laikā Londonā plānota plaša protesta akcija.

Pēc pusdienām ar karalieni Tramps ar sievu Melāniju apmeklēs Vestminsteras abatiju un noliks vainagu pie Nezināmā kareivja kapa.

ASV pirmā lēdija pirms pirmdien vakarā plānotā valsts banketa Bekingemas pilī dzers pēcpusdienas tēju ar princi Čārlzu.

Pašam Trampam ar britu troņmantnieku gaidāma smaga saruna par klimata pārmaiņām. Princis Čārlzs ir dedzīgs vides aktīvists un cīnās pret klimata pārmaiņām, bet Trampa pozīcija par šī jautājuma nozīmīgumu ir bijusi krietni atturīgāka.

"Mēs runāsim, mēs runāsim. Varu pateikt, ka mums pašlaik ir viens no tīrākajiem klimatiem pasaulē. Mūsu gaisam un ūdenim klājas ļoti labi," sarunā ar "The Sun" sacījis Tramps,

lai gan ASV Plaušu asociācijas 20.Gaisa stāvokļa ziņojums liecina, ka gaisa kvalitāte ASV pēdējo trīs gadu laikā ir būtiski pasliktinājusies.

Otrdien Trampam paredzēta tikšanās ar Meju, kā arī ASV un britu biznesa līderiem.

Savukārt trešdien valsts dienvidu pilsētā Portsmutā notiks plašas svinības par godu Izcelšanās Normandijā dienai, kad 1944.gadā Otrā pasaules kara laikā ap 160 tūkstošiem britu, ASV, Francijas un citu sabiedroto spēku ieradās Francijas rietumos esošajā Normandijā, ko tolaik bija okupējusi Vācija.

Pēc vizītes Lielbritānijā Tramps dosies uz Īriju un Franciju.

Uz augšu