Pk 27.11.2020.

Vai Latvijā notiks olimpiskās spēles? Izšķirošais balsojums Lozannā

Bobslejisti Siguldas trasē.

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) šodien Šveices pilsētā Lozannā savā 134.sesijā lems par 2026.gada ziemas olimpisko spēļu mājvietu. Labvēlīga balsojuma gadījumā bobsleja, skeletona un kamaniņu sporta sacensības notiks Siguldā.

2026.gada olimpisko spēļu mājvieta tiks izraudzīta SOK individuālo biedru balsojumā, bet uz Olimpiādes rīkošanu ir divas pretendentes - Itālijas pilsētu Milānas-Kortīnas d'Ampeco pieteikums un Stokholma-Ore no Zviedrijas, kas turklāt ledus renes sporta veidus plāno aizvadīt Siguldā esošajā kamaniņu trasē.

Olimpisko spēļu mājvieta šodien kļūs zināma aptuveni ap plkst.19 pēc Latvijas laika.

SOK individuālo biedru skaits ir 95, bet trīs nāk no Itālijas, kamēr divi ir no Zviedrijas - viņiem gan nebūs ļauts piedalīties 2026.gada olimpisko spēļu mājvietas noteikšanas procesā. Starp individuālajiem biedriem nav neviena Latvijas pārstāvja.

Kā iepriekš aģentūrai LETA atklāja Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis, Stokholmas-Ores kandidatūru Lozannā pārstāvēs 70 delegāti, no kuriem pieci būs Latvijas pārstāvji. No 70 delegātiem būs arī 11 sportisti, starp kuriem būs arī 1988.gada olimpiskais čempions bobslejā Jānis Ķipurs, kurš ir Latvijas puses virzītais atlēts.

Bez Vrubļevska un Ķipura uz Lozannu devušies arī Siguldas mērs Uģis Mitrevics un "Siguldas Attīstības aģentūras" direktore Laura Skrodele, bet valsti pārstāvēs Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Līga Lejiņa.

Zviedrijas kandidatūru pārstāvēs tādi zināmi sportisti kā Pēters Fošbergs, Jūnass Bergkvists, Tūmass Gustafsons, Frīda Hansdotera un citi. Savukārt itāļiem cīņā par olimpiskajām spēlēm palīdzēs tādas ziemas sporta veidu zvaigznes kā Alberto Tomba, Armīns Cīglers, Sofija Godžija un Federiko Pelegrīno.

Atbalstu Stokholmas-Ores kandidatūrai pauda Zviedrijas premjers Stēfans Lēvens un Stokholmas pilsētas galva Anna Kēniga Jerlmira, kā arī tādu slaveno zīmolu kā "Telia", "Spotify", "Ericsson", "Scania", "Tele2", "H&M", "SEB Group" dibinātāji un vadītāji.

Pagājušajā nedēļā kandidatūra atbalstu ieguva arī no trim reģioniem, kuri paredzēti kā Olimpiādes sacensību saimnieki Zviedrijā. Kopēju atbalsta vēstuli atbalstījuši Stokholmas, Herjedālenas un Dālarnas lēņu reģionālo izpildkomiteju vadītāji.

Maijā atbalstu olimpiskajām spēlēm pauda prominentie Vālenberji, kas jau izsenis atpazīstami kā Zviedrijas diplomātu, politiķu, uzņēmēju un investoru ģimene.

Tiek uzskatīts, ka, Stokholmas-Ores kandidatūrai SOK balsojumā gūstot uzvaru, 2026.gada Olimpiāde būs videi draudzīgākā un infrastruktūras ziņā ilgtspējīgākā to pastāvēšanas vēsturē.

Pērnā gada Ziemas olimpisko spēļu mājvietai Phjončhanai no Dienvidkorejas savulaik rīkot četrgades nozīmīgāko forumu bija tikai divas konkurentes - Minhene (Vācija) un Ansī (Francija), kamēr Ķīnas galvaspilsēta Pekina uzvarēja cīņā par tiesībām rīkot 2022.gada Ziemas olimpiskās spēles ar tikai vienu citu pilsētu - Almati Kazahstānā.

Redaktors iesaka