Arī Omāna aicina Irānu un Lielbritāniju atrisināt domstarpības diplomātiskā ceļā

FOTO: AFP / Scanpix

Omāna svētdien, 21. jūlijā, aicinājusi Irānu un Lielbritāniju diplomātiskā ceļā atrisināt domstarpības, kas izcēlušās saistībā ar tankkuģu aizturēšanu.

Irānas Revolucionārā gvarde piektdien Hormuza šaurumā sagrāba britu tankkuģi "Stena Impero" ar 23 apkalpes locekļiem, tostarp vienu Latvijas valstspiederīgo.

Teherāna apgalvoja, ka kuģis sadūries ar Irānas zvejas kuģi un pārkāpis starptautiskās tiesības, tādēļ sākta izmeklēšana un kuģa aizturēšana ir likumīga.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants savukārt sacīja, ka kuģis sagrābts Omānas ūdeņos un pēc tam piespiests iebraukt Irānas ūdeņos.

"Stena Impero" sagrābšana notika dažas stundas pēc tam, kad Lielbritānijas aizjūtas teritorijas Gibraltāra varasiestādes paziņoja, ka uz 30 dienām pagarinās Irānas tankkuģa "Grace 1" aizturēšanu. Kuģi britu jūras spēki aizturēja pirms divām nedēļām aizdomās par Eiropas Savienības sankciju pret Sīriju pārkāpumu.

Omānas Ārlietu ministrija paziņoja, ka uztur sakarus ar visām pusēm, lai panāktu drošu kuģošanu Hormuza šaurumā.

"Omānas Sultanāts cer, ka Irāna atbrīvos britu kuģi, un aicina Irānas Islāma Republiku un Apvienoto Karalisti atrisināt savas domstarpības diplomātiskos ceļos," sociālajā tīklā "Twitter" paziņoja Omānas Ārlietu ministrija.

Atšķirībā no citām Persijas līča valstīm Omānai ir draudzīgas attiecības ar Irānu.

Irāna ir publiskojusi video, kurā redzama "Stena Impero" sagrābšana. Tankkuģis tiek ielenkts ar ātrlaivām un uz tā no helikoptera nolaižas karavīri.

Londonā bāzētā jūras drošības risku analītikas kompānija "Dryad Global" šodien publiskojusi arī audioierakstu, kurā dzirdama saziņa starp "Stena Impero" un reģionā esošo Lielbritānijas karaflotes fregati "MS Montrose" un Irānas patruļas laivu pirms tankkuģis tika sagrābts.

Ierakstā dzirdams, kā Irānas virsnieks paziņo "Stena Impero", ka tam jāmaina kurss par 360 grādiem, piebilstot, ka pakļaušanās gadījumā nekas slikts nenotiks. Virsnieks arī paskaidro, ka kuģis tiek meklēts drošības apsvērumu dēļ.

Spriežot pēc ieraksta, britu amatpersona no "MS Montrose" norādījusi "Stena Impero", ka viņi kuģo starptautiskajos ūdeņos, ievērojot starptautiskās tiesības, tādēļ viņus nedrīkst aizturēt. Pēc tam britu amatpersona sazinājusies ar Irānas patruļas laivu, lūdzot apstiprināt, ka viņu nodoms nav pārkāpt starptautiskās tiesības, mēģinot pretlikumīgi aizturēt "Stena Impero".

Irāna neņēma vērā "MS Montrose" brīdinājumu un tankkuģi aizturēja.

Uz augšu