Vasaras vētras nolauzušas Latvijas vecāko dižozolu

Ilustratīvs attēls

FOTO: Unsplash

Latvijā visvecākais, svētais dižozols atrodas Valmieras pusē - "Sīmanēnos". Tas ir 532 gadus vecs. Diemžēl ozols šī gada vētras nav izturējis, ziņo raidījums "Vides fakti".  Speciālisti vēl spriež par Sīmanēnu ozola nākotni, tikmēr brīvprātīgie ir darījuši visu, lai ozola dzīvais zars zaļotu vēl gadu gadiem.  

Vēstures fakti liecina, ka Gaujas krastā pie "Sīmanēnu" mājām simtiem gadu auguši trīs dižozoli. Senie latvieši ticējuši koku spēkam un ietekmei cilvēka dzīvē, tāpēc tur izveidojuši upura akmeni un nesuši ziedojumus. Divus no svētozoliem cilvēki laika gaitā nodedzinājuši.

Ja ozola apkārtmērs ir vismaz četri metri, valsts likumdošana paredz, ka tas iegūst aizsargājama jeb dižkoka statusu. "Sīmanēnu" svētozolam 2018. gada nogalē apkārtmērs bijis 8,73 metri.

Diemžēl dižizmēra koks nepārdzīvoja šī gada jūnija vētras.

1

"Sīmanēnu" saimnieks Valdis Pabērzs atceras, ka vētras laikā bija "tāds krikšķītis un tad nodunēja visa zeme".  

"Es domāju, ka viņš nogāzās tāpēc, ka tā trupe sasniedza jau ārējo slāni un čaulīte kļuva arvien tievāka un plānāka - un gatavs," sprieda saimnieks.

Sīmanēnu ozola nenolūzušā daļa ir glābjama - tā steidzami jānostiprina, lai nākamajās vētrās koks neaizietu bojā pavisam, uzskata koku pētnieks Guntis Eniņš. Tomēr nevienam dižozola liktenis tajā mirklī neesot rūpējis.

"Varbūt vienā vai otrā brīdī tā komunikācija nebija ideālākā, kādai vajadzētu būt, bet es ceru uz šo optimālāko risinājumu. Jo šī nolūzušā koka situācija, ja tā ir nedēļa, mēnesis vai ilgāk, tas būtiski jau koka stāvokli nemaina. Te ir svarīgi atrast gala variantu, kas tad notiks ar šo koku," atzina Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Aldis Liepiņš.

Vides aktīvisti ir noraizējušies, ka šādu dižozolu liktenis Latvijā nevienu neinteresē.

1

Arī šajā gadījumā pašvaldība neesot bijusi atsaucīga palikušās koka daļas saglabāšanā, tāpēc pie darba ķērās brīvprātīgie.  

Likumdošana nosaka, ka apkārt aizsargājamam kokam ap vainagu jābūt desmit metrus platai joslai, kas aizsargā, piemēram, no nevēlamiem kaimiņiem un citiem kokiem. Retumu krātuves speciālisti spriež, Latvijā apdraudēti vismaz 1000 dižkoku, kuri pamesti novārtā. Kopumā Latvijā oficiāli ir reģistrēti 10 046 dižkoki.