Sv 24.01.2021.

Jaunzeme: Pabalstus sniegs tiem, kuri strādā krīzes visvairāk skartajās jomās, taču VID izvērtēs katra uzņēmuma vēsturi

VID ēka. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Dīkstāves pabalstu izmaksa darba ņēmējiem, kuri strādā jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 radītās krīzes visvairāk skartajās nozarēs, būs vienkārša un saprotama, ceturtdien mediju pārstāvjiem atzina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja Ieva Jaunzeme. 

Viņa stāstīja, ka VID ir gatava izpildīt valdības pieņemto lēmumu par dīkstāves pabalstu izmaksu tiem darba ņēmējiem, kuri strādā krīzes visvairāk skartajās nozarēs, tomēr lai izmaksa tiktu sākta, vispirms ir nepieciešams nozaru saraksts, kuru strādājošie varēs pretendēt uz pabalstu. Par minēto sarakstu Ministru kabinets varētu skatīt nākamnedēļ.

Jaunzeme informēja, ka, lai arī valdības lēmums par nozarēm vēl nav pieņemts, tomēr patlaban sarunas notiek par atbalsta sniegšanu pārvadātājiem, viesnīcām, restorāniem un pasākumu organizatoriem. Vienlaikus viņa aicināja būt piesardzīgiem ar nozaru sarakstu, kurām pienāktos atbalsts. 

"Resursu pabalstu izmaksai ir daudz, bet, ja nezinām, cik ilgi būs krīze, nevaram ar vērienu piešķirt pabalstus visās nozarēs. Tāpat redzu spekulācijas šajā jautājumā," sacīja Jaunzeme.

Pēc Jaunzemes teiktā, lai saņemtu dīkstāves pabalstu, darba devējam būs jāiesniedz iesniegums, norādot dīkstāvē esošā darbinieka vārdu, uzvārdu, personas kodu un viņu bankas kontu. 

Pēc tam VID izvērtēs pieprasījuma piederību atbalstāmajai nozarei un kritērijiem, piemēram, vai uzņēmums ir nomaksājis nodokļus, vai uzņēmums nav maksātnespējīgs, vai uzņēmumam iepriekš nav bijušas kādas "sliktas epizodes" sadarbībā ar VID. To visu izvērtējot VID, pārskaitīs naudu uz darbinieka kontu. "Viss būs vienkārši un saprotami," piebilda Jaunzeme.

Kā ziņots, Ministru kabinets ceturtdien atbalstīja Finanšu ministrijas izstrādāto likumprojektu par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību, kurā vienuviet ietverts plašu valsts atbalsta pasākumu klāsts slimības seku novēršanai, tostarp dīkstāves pabalstu izmaksu darba ņēmējiem.

Par spīti vairāku uzņēmēju organizāciju iebildumiem iecerēts, ka Ministru kabinets noteiks nozares, kurām saistībā ar Covid-19 izplatību ir radušies krīzes izdevumi un kurām ir piemērojami likumā noteiktie pasākumi un īpašie atbalsta mehānismi.

Vairāku tautsaimniecības nozaru organizācijas vienoti aicina valdību rast atbalsta mehānismus uzņēmumu atbalstam, kam būtiski ir krities apgrozījums, neskatoties uz uzņēmumu piederību kādai nozarei, teikts sešu rūpniecības nozaru kopīgajā vēstulē valdībai un Saeimai.

Vēstulē uzsvērts, ka krīze ir skārusi visus, neatkarīgi no nozares. "Dažās nozarēs tas ir acīmredzams, kā viesmīlībā, taču notiekošais jau ir tiešā veidā skāris vai vistuvākajā laikā ietekmēs arī visas ražojošās un eksportējošās nozares. Gan informācijas tehnoloģijas (IT), gan metālapstrādi, elektroniku, kokrūpniecību un visus pārējos. Iemesli tam ir dažādi. Vieniem lielie pasūtītāji Eiropā un Amerikā aptur savas ražošanas, piemēram, autorūpniecībā, citiem pārtrūkst piegādes ķēdes, bet IT pasūtītāji iesaldē projektus," teikts vēstulē. 

Gala lēmums par likumprojektu būs jāpieņem Saeimai.

Aktuālākās ziņas