Video ⟩ Pārstādīts līdz šim lielākais koks Latvijas vēsturē

FOTO: Pixabay

Pēc vairāku stundu ilga darba arboristi devuši jaunu dzīvesvietu Eiropas dižskabārdim. Tas auga blakus "Daugavas" stadiona tribīnēm, vietā, kur tagad plānots celt hokeja ledus halli. Koka pārstādīšana izmaksājusi aptuventi 20 000 eiro, taču koks tika saglabāts, vēsta "TV3 Ziņas".

Sagatavošanās koka izcelšanai vien notika teju dienas garumā. Tika lēsts, ka pacelt vajadzēs vismaz 80 tonnas, plus augsni ar saknēm – vēl vismaz piecas. Un tas jau ir uz autoceltņa spēju robežas.

"Pilnīgi noteikti, Latvijas vēsturē nav nekas tāds bijis,"

1

raidījumam saka SIA "Labi Koki eksperti" vadītājs Edgars Neilands.

Koks atradās vietā kur paredzēts viens no halles stūriem. To nolēma nevis nozāģēt, bet pabīdīt tālāk. Šāds lēmums tika pieņemts, jo konkrētais koks ir Rīgas vietējas nozīmes dižkoks. Eiropas dižskabārdis. Pārstādīšana faktiski bija vienīgā iespēja to saglābt.

Treniņhalle gatavojoties pasaules čempionātam hokejā jāuzbūvē līdz nākamajam gadam. Līdz ar to nebija iespējama rutīnas gatavošanās, kas ir vēl daudz garāka. Turklāt, bija svarīgi pagūt līdz nopietna lapu plaukumam, kas samazinātu iespējas ieaugt.

"Mums ir ļoti svarīgi paņemt daudz saknes – aptuveni 60-70 kvadrātmetri pastāv tehnoloģijas, kad ar lāpstu norok, bet tad paliek 10-15 kvadrātmetri ar saknēm. Koks nevar izdzīvot pēc gada diviem. Daudzi prasa: kāpēc jūs tur ņematies, kāpēc nerokat ar ekskavatoru, bet katru saknīti tinat. Bet no katras saknītes ir atkarīgs, cik būs zari," skaidro arborists Mārtiņš Pilskalns.

Sakņu atsegšanas gaitā atklājās, ka tās ieaugušas starp ķieģeļiem, podiņu krāšņu paliekām un citu kultūrslāni. Pārstādītais koks tagad ilgāku laiku būs arboristu redzeslokā, lai sekotu līdzi tā veselības stāvoklim.

"Mums ir rūpe vismaz desmit gadus uz priekšu par šo koku. Uzlabojām augsni, jo kaut kādu daļu, protams, paņēmām līdzi, un jānostiprina pret vējiem, lai ir stabili," saka Pilskalns.

1

"Gada griezumā ir kādas 5-10 reizes, kad pie mums griežas un interesējas par tādu koku pārstādīšanu, bet pārstādām vienu divas reizes gadā," norāda Neilands

Vienlaikus, Latvijas speciālistiem ir pieredze līdzīgos projektos citviet Eiropā. Piemēram, Francijā pārstādīti seni olīvkoki. Tiek uzskatīts, ka par spīti dārdzībai šāds solis atmaksājas ilgtermiņā.

Video: Raidījuma "TV3 Ziņas" sižets