S 17.04.2021.

Unikāls pilotprojekts Latvijā: Kuldīgā var brīvprātīgi veikt bezmaksas Covid-19 siekalu testus

Telts Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, kur iespējams nodot analīzes uz "Covid-19".

FOTO: Evija Trifanova/LETA

No šodienas līdz trešdienai Kuldīgā iedzīvotāji var brīvprātīgi veikt bezmaksas Covid-19 siekalu testus.

Ņemot vērā Covid-19 slimības uzliesmojumu uzņēmumā SIA "Kuldīgas tekstils" Kuldīgas novada pašvaldība sadarbībā ar E. Gulbja laboratoriju īstenos pilotprojektu Covid-19 analīžu veikšanā, noņemot siekalu analīzes. Analīzes iedzīvotāji varēs nodot bez maksas un pēc brīvprātības principa. Šādu iespēju Kuldīgā piedāvās tikai trīs dienas - 28., 29. un 30.septembrī.

Kā norāda E. Gulbja laboratorijas valdes loceklis Didzis Gavars, akcijas pamatuzdevums ir aktuālā perēkļveidīgā Covid-19 uzliesmojuma izmeklēšana Kuldīgā. Šādai iecerei atbalstu devis arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Sākotnēji Kuldīgai tiks piegādāti 3000 testu komplekti, bet nepieciešamības gadījumā būs pieejami vēl papildu 3000. Siekalu testa priekšrocība ir tā vienkāršums, ērtums un tas, ka tests neizraisa sāpes.

Trīs akcijas norises dienās pašvaldības darbinieki jau saslimušo personu kontaktpersonām, novada uzņēmumiem, izglītības iestādēm, kā arī medicīnas darbiniekiem nogādās testus. Arī citiem interesentiem būs iespēja pieteikties uz testa komplekta saņemšanu.

Analīžu savākšanas punkts atradīsies kādreizējās muzeja krātuves telpās Vakara ielā 6, un tā darba laiks būs no plkst.8 līdz 22. Teritoriju apsargās un par sabiedrisko kārtību rūpēsies Kuldīgas novada pašvaldības policijas darbinieki, sacīja Duļbinska.

Viņa norādīja, ka uzņēmumi un iestādes, kuri vēlas veikt savu darbinieku testēšanu, var pieteikties, rakstot uz e-pastu "dome@kuldiga.lv" un norādot uzņēmuma nosaukumu, darbinieku skaitu un kontaktpersonu un tās tālruņa numuru, ar ko sazināties par analīžu komplektu piegādi. Savukārt iedzīvotāji, kuri paši vēlas veikt testu, var doties uz analīžu savākšanas punktu Vakara ielā 6.

Katrs saņems komplektu, kurā ietilps divas veidlapas, kurās būs jānorāda kontaktinformācija un siekalu parauga noņemšanas laiks. Tāpat ar savu parakstu iedzīvotājam būs jāapliecina sava identitāte un piekrišana noteikumiem, ar kuriem veidlapā varēs iepazīties. Tāpat komplektā būs siekalu trauciņš un iepakojums, kur noņemto materiālu un aizpildītās veidlapas ievietot.

Speciālisti uzsver, ka siekalu testus nekādā gadījumā nedrīkstēs veikt darba vietā, skolā, publiskajās tualetēs vai kādās citās koplietošanas vai publiskajās telpās - virtuvē, darba vai mācību kabinetā. Testus vislabāk veikt savā dzīvesvietā vai kādā citā diskrētā vietā.

Svarīgi, ka pēc siekalu iespļaušanas trauciņā tas savākšanas punktā jānogādā ne vēlāk kā 24 stundu laikā.

Kā pašvaldību informēja dakteris Gavars, iedzīvotājs atbildi par negatīvu vai pozitīvu testu saņems diennakts laikā. Ja, piemēram, analīzes nodos šovakar, tad 29.septembra vakarā iedzīvotājam būs analīžu rezultāti.

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie  dati līdz 26.septembra plkst.10 Kuldīgas novadā bija reģistrēti 33 Covid-19 saslimšanas gadījumi.

Lielākā daļa no saslimušajiem ir uzņēmuma "Kuldīgas tekstils" darbinieki un viņu kontaktpersonas. "Kuldīgas tekstils" pagājušajā nedēļā apturēja darbu uz desmit dienām. 

Kuldīgas novada pašvaldība ārkārtas domes sēdē nolēma sniegt sociālo palīdzību visiem saslimušajiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri to lūgs. Tāpat nolēma, ka pašvaldības policija pastiprināti uzraudzīs, lai iedzīvotāji nepulcējas lielā skaitā, ievēro distancēšanās prasības. Tāpat pašvaldība rīkos izglītojošus un informatīvus pasākumus par to, kā izvairīties no inficēšanās ar Covid-19.

Skolēnu vecāku informēšanai otrdien, 29.septembrī, plkst.18 tiešsaistē Kuldīgas kontos "YouTube" un "Facebook" norisināsies digitālā vecāku sapulce ar Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas Ingas Bērziņas (JV) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) direktores vietnieces Ilonas Liskovas piedalīšanos, sacīja Duļbinska.

Turpmāk par katru kultūras, sporta vai tūrisma pasākumu norisi lems atsevišķi, speciālistiem izvērtējot potenciālos riskus. Nolemts atcelt 3.oktobrī plānoto Zelta rudens gadatirgu, sacīja pašvaldības pārstāve.