C 22.10.2020.

Sestdien Daugavpilī tiks īstenota pūļa testēšanas metode, izmantojot Covid-19 siekalu testus

"Covid-19" analīžu paraugi mēģenēs "E.Gulbja laboratorijā".

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Plānots, ka sestdien Daugavpilī tiks īstenota pūļa testēšanas metode, izmantojot pacientiem mazāk nepatīkamu procedūru - veicot Covid-19 siekalu testus, preses konferencē žurnālistiem pavēstīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Viņa klāstīja, ka tā būs metode, kādu iepriekš izmantoja arī Kuldīgā. To veiks ar E. Gulbja laboratorijas atbalstu.

Ministre akcentēja, ka sestdien to plānots sākt īstenot Daugavpilī, savukārt plašāki metodes pielietojumi būs gaidāmi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, kur tiek aprobēta šī testa metode, kā arī skolās. Taču pirmā sarakstā, kur veikt šīs metodes testus, ir Daugavpils.

Ministre minēja, ka tādā veidā tiks būtiski palielināts testēšanas apjoms, un tālāk tiks vērtēta situācijas attīstība.

Tāpat Viņķele uzsvēra, ka valdībā pastāv absolūta izpratne, ka jālieto visi iespējami "mīkstākie" papildu ierobežojumi, lai novērstu nepieciešamību ieviest attālinātas mācības, kā tas bija pavasarī. Viņa skaidroja, ka attālinātajām mācībām ir ekonomiska ietekme, tās ir milzīgs nevienlīdzību veicinošs efekts, kā arī tad cieš mācību procesa kvalitāte.

Pēc viņas paustā, Latvijā uz infekcijas izplatību iedarbojas ar vienkāršākajiem piesardzības pasākumiem.

Viņķele aicināja sabiedrību apzināties, ka infekcija nekur nav pazudusi, un par to liecina stacionēto pacientu skaita pieaugums, uzsverot, ka šobrīd slimnīcās ir 19 Covid-19 pacienti, viens no tiem atrodas smagā stāvoklī. Ministre arī atgādināja, ka aizvadītajā diennaktī stacionēti pieci pacienti.

Veselības ministre minēja, ka kopš pavasara nekas nav mainījies, un smagāka slimības norises gaita, un reizēm letāls iznākums, ir tieši cilvēkiem gados. "Ja vēlamies pasargāt savus seniorus, cilvēkiem jābūt līdzdarbīgiem un apzinīgiem, lai būtu iespējams Latvijas panākumus nosargāt iespējami ilgi," preses konferencē teica ministre.

Jau ziņots, ka Covid-19 izplatības dēļ Daugavpilī un Kuldīgā līdz oktobra vidum ieviesīs ierobežojumus, tostarp pasākumos iekštelpās vienlaikus varēs uzturēties ne vairāk kā 500 cilvēku, bet sabiedriskās ēdināšanas vietās pie viena galdiņa nevarēs atrasties vairāk par astoņiem apmeklētājiem, trešdien ārkārtas sēdē lēma Ministru kabinets.

Viņķele skaidroja, ka jautājums par Kuldīgu un Daugavpili ticis risināts steidzamības kārtā, lai minētās pašvaldības no rītdienas varētu "pārkārtot dzīvi".

Ministri šodien atbalstīja grozījumus noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai". Ar grozījumiem noteikts, ka Daugavpils pilsētā un Kuldīgas pilsētā līdz 14.oktobrim ir jānodrošina virkne drošības pasākumu.

Tostarp klātienē nenotiks amatiermākslas un interešu un profesionālās ievirzes izglītības apguve (tai skaitā treniņu, sacensību un mēģinājumu norise). Personām būs jālieto mutes un deguna aizsegi, izmantojot pilsētas sabiedrisko transportu, kā arī publiskās telpās, kur nav iespējams nodrošināt divu metru distancēšanos.

Tāpat Kuldīgā un Daugavpilī līdz 14.oktobrim pasākumu vai saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietā iekštelpās vienlaikus varēs uzturēties ne vairāk kā 500 cilvēku. Savukārt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējam sabiedriskās ēdināšanas vietā būs jānodrošina, ka pie viena galdiņa nevarēs atrasties vairāk par astoņiem apmeklētājiem.

Tāpat sabiedriskās ēdināšanas vietās Kuldīgā un Daugavpilī darbu varēs sākt ne agrāk kā plkst.6 un beigt ne vēlāk kā plkst.24.

Pagājušajā diennaktī Latvijā reģistrēti 95 saslimšanas ar Covid-19 gadījumi, kas ir līdz šim lielākais diennaktī atklāto saslimšanas gadījumu skaits, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

SPKC rīcībā esošā informācija liecina, ka 63 saslimušie inficējušies no iepriekš zināmiem infekcijas avotiem, četri inficējušies ārzemēs - Ukrainā, Krievijā un Austrijā, bet par 28 personām tiek precizēti inficēšanās apstākļi un epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās.