P 12.04.2021.

Spēle telefonā, ballītes un "mājsēdes režīma pārbaude". Kādus attaisnojumus policistiem snieguši komandantstundas neievērotāji

Rīgas pašvaldības policijas darbinieki reida laikā kontrolē, kā tiek ievēroti jaunie komandantstundas ierobežojumi, kad valstī izsludināta ārkārtējā situācija Covid-19 pandēmijas laikā.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Rīgas pašvaldības policija (RPP) pirmajā komandantstundas dienā lielākoties izteikusi mutiskus aizrādījumus un veikusi "plašu skaidrojošo darbu". Tikai gadījumos, kad atklājies, ka tiek pārkāpta ne tikai komandantstunda, bet arī pulcēšanās (ciemošanās) aizliegums, policija noformējusi sodus, informēja RPP.

Vienā no gadījumiem RPP Centra pārvaldes darbinieki pamanīja kādu jaunu vīrieti Elizabetes ielā pēc plkst. 22. Pārrunu laikā atklājās, ka persona spēlējot "Pokemon Go". Jaunais vīrietis atzina savu vainu un solījās turpmāk pievērst pastiprinātu uzmanību noteiktajiem ierobežojumiem. Personai piemērots minimālais naudas sods - 10 eiro.

Neilgi pēc tam Rīgas pašvaldības policijas Ziemeļu pārvaldes darbinieki Krišjāņa Valdemāra ielā apturēja kādu jaunu vīrieti. Šajā gadījumā policisti sastapās ar visai nievājošu attieksmi.

Tāpat jaunais vīrietis nevēlēs nosaukt savus datus, kā arī paskaidrot, kāpēc pēc plkst. 22 atradies ārpus savas dzīvesvietas.

Vēlāk noskaidrots, ka vīrietis apzināti devies uz ielas, lai "pārbaudītu mājsēdes režīmu". Izvērtējot notikušā apstākļus, likumsargi viņam piemēroja 100 eiro naudas sodu.

Savukārt kādā citā gadījumā RPP Latgales pārvaldes darbinieki īsi pēc plkst. 22 bija apturējuši arī Valsts policijas (VP) darbinieci, kura, pabeidzot dežūru, devās mājup. Policiste jau bija paredzējusi, ka līdz komandantstundai nepaspēs nokļūt mājās, tāpēc jau laicīgi bija sagatavojusi pašapliecinājumu.

Turpretī RPP Kurzemes pārvaldes darbinieki saņēma informāciju par kādu privātu ballīti Dzirciemā. Ierodoties notikuma vietā, policisti sastapta sešu cilvēku kompānija.

Dzīvokļa iemītniece paskaidroja, ka dzīvoklī dzīvojot kopā ar vīru, kurš atrodoties darbā. Lai pašai nebūtu garlaicīgi viņa pie sevis bija uzaicinājusi trīs vīriešus un vienu sievieti.

Visi notikuma dienā lietojuši alkoholu. Pret katru no personām uzsākts administratīvā pārkāpuma process.

Aptuveni tajā pašā laikā Pļavniekos policijas darbinieki ievēroja kādu manāmi iereibušu jauniešu pāri. Jaunieši paskaidroja, ka, neskatoties uz aizliegumu, ciemojušies pie draugiem. Saistībā ar notikušo sākti divi administratīvie pārkāpumu procesi. Pārrunu laikā abi nedaudz atžirga un bija spējīgi paši nokļūt līdz savai dzīvesvietai.

Vēlāk RPP Latgales pārvaldes darbinieki pie kādas Pļavnieku daudzdzīvokļu ēkas sastapa kādu manāmi iereibušu vīrieti, kurš vienā rokā turēja aizdedzinātu smēķi, bet otra rokā - atvērtu alus pudeli. Arī šajā gadījumā atklājās, ka vīrietis pirms brīža ciemojies pie drauga. Policistu klātbūtnē vīrietis izmeta atvērto alkohola iepakojumu un devās uz savām mājām. Saistībā ar notikušo uzsākts administratīvā pārkāpuma process.

Savukārt Pulkveža Brieža ielā policisti pamanīja divas acīmredzami nepilngadīgas personas. Drīz vien atklājās, ka jaunieši nav sasnieguši 16 gadu vecumu, lai vispār atrastos uz ielas bez vecāku uzraudzības. Tāpat likumsargi pamanīja, ka meitenei ir pārsista lūpa un pirksti aplipuši ar asinīm.

Izjautājot par notikušo, noskaidrots, ka jaunieši ciemojušies pie draugiem. Ciemošanās laikā meitene ar vienu no draugiem izkāvusies. Lai pārbaudītu gūtos miesas bojājumus, izsaukts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Drīz pēc tam meitene hospitalizēta, savukārt puisis aizvests uz mājām.

Foto: Policijas reids komandantstundas laikā

Policijas novērojumi liecina, ka lielākoties personas, kuras naktī atradās ārpus savas mājvietas, bija alkohola reibumā. Turklāt redzeslokā nonākuši tie, kuri, neskatoties uz valstī noteiktajiem aizliegumiem, arī devušies ciemos. Piemēroti sodi svārstās no 10 līdz 50 eiro, tikai dažos gadījumos personām piemēroti 100 eiro naudas sodi.

Pēc VP sniegtās informācijas, 30. decembrī ir sākti vēl 168 administratīvā pārkāpuma procesi par citiem ārkārtējās situācijas noteikumu pārkāpumiem. No tiem 43 procesi ir par pulcēšanos un piedalīšanos privātos pasākumos, 23 - par "covidpass.lv" anketas neaizpildīšanu, kā arī 16 par mutes un deguna aizsega nelietošanu.

Kā vēstīts, vakar VP fiksējusi arī 17 autovadītājus, kuri sēdušies pie stūres alkohola reibumā. Piemēram, Jēkabpilī, policistiem pārbaudot kādu autovadītāju, kurš īsi pēc pusnakts pārvietojās pa pilsētu ar savu personīgo transportlīdzekli, tika konstatēts, ka šī persona sēdusies pie transportlīdzekļa stūres 0,86 promiļu reibumā.

Mēģinot izvairīties no administratīvā procesa sākšanas, 1986.gadā dzimušais autovadītājs piedāvāja likumsargiem kukuli 1000 eiro apmērā. Saistībā ar notikušo sākts kriminālprocess.

Jau ziņots, ka Latvijā līdz 7. februārim ir izsludināta ārkārtējā situācija un papildu tam šajās brīvdienās no 30. decembra līdz 4.janvārim ir arī pārvietošanās aizliegumi laikā no plkst. 22 līdz plkst. 5. Tas nozīmē, ka gadumijas svētkus, ko ierasts pavadīt kopā pulcējoties, šogad nāksies sagaidīt citādāk - vienā mājsaimniecībā, dzīvesvietā.

Policijas rīcībā ir arī informācija, ka daudzi iedzīvotāji mēģina rast veidus, kā neievērot šos ierobežojumus, aicinot pulcēties uz salūtu vai kopīgām svinībām. VP atgādina, ka arī šonakt sadarbībā ar citiem dienestiem policija pastiprināti kontrolēs komandantstundas ievērošanu.

Policija skaidro, ka patlaban ir svarīga sabiedrības solidaritāte un līdzdarbība, lai kopīgiem spēkiem uzlabotu situāciju. Jāsaprot, ka šie ierobežojumi ir tikai tādēļ, lai mazinātu vīrusa izplatību, un ir ieviesti sabiedrības veselības labad. Lūdzam šo gadumiju svinēt atbildīgi un prātīgi, lai nākamgad svētkus atkal varētu sagaidīt lielākā pulkā, aicina policijas darbinieki.

VP atgādina, ka sods par ārkārtējās situācijas neievērošanu privātpersonām ir līdz 2000 eiro, bet juridiskām personām līdz 5000 eiro.