Nāks gaismā dienesta pārbaudes ziņojums par atteikšanos no papildus Covid-19 vakcīnām un portfeļa veidošanu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pēc veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) rīkojuma sākta dienesta pārbaude par vakcīnu pret Covid-19 portfeļa veidošanas principiem un to atbilstību labas pārvaldības principiem, un ziņojumam par pārbaudi jābūt gatavam šodien, informēja Veselības ministrijā (VM).

Ministrs ierosinājis dienesta pārbaudi, lai izvērtētu pieteikuma uz ražotāja "BioNTech-Pfizer" vakcīnām tiesiskos un faktiskos apstākļus, lēmuma pieņemšanā iesaistīto institūciju un amatpersonu rīcības tiesiskumu un pamatojumu, kā arī pieteikuma norises procesa atbilstību tiesību normām.

Tāpat pārbaudē būs jāizvērtē Covid-19 vakcīnu portfeļa veidošanas procesa atbilstību lietderības apsvērumiem un labas pārvaldības principiem.

Dienesta pārbaudes rezultātā jāsniedz arī priekšlikumi lēmuma pieņemšanas procesa iespējamiem uzlabojumiem. Ziņojums par pārbaudes rezultātiem bija jāsniedz līdz šodienai.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), komentējot lēmumu atteikties no lielākas "BioNTech" un "Pfizer" vakcīnu devu piegādes, par šādu rīcību pauda sašutumu, jo viņam šāds lēmums nav saprotams.

"Latvijai pirmajā piegājienā piedāvāja vairāk nekā 800 000 "Pfizer" vakcīnu, bet kāds vai kādi mūsu sistēmā strādājošie pieņēma lēmumu pieņemt tikai 97 500 vakcīnas.

7

Ja mēs nebūtu atteikušies, mums šobrīd būtu daudz vairāk vakcīnu," atzina premjers.

Kariņš atzina, ka par šo faktu notiek dienesta izmeklēšana, un, ja kāds būs jāsauc pie atbildības, tad tas tiks darīts.

"Protams, sākumā jānoskaidro visi lietas apstākļi, lai gan šajā stāstā mani mulsina tikai tas, ka šāds lēmums pieņemts slepenībā. Jaunais veselības ministrs strādā savādāk, tāpēc tagad visi jautājumi par vakcīnu piegādēm tiek lemti valdībā," sacīja Kariņš.

VM atgādināja, ka pērnā gada 11. novembrī Eiropas Komisija (EK) noslēdza pirmspirkuma līgumus ar vakcīnu ražotāju "BioNTech-Pfizer". Latvija 19.novembrī informēja EK par vēlmi iegādāties 97 500 vakcīnu devas par 1 170 000 eiro.