"Viņus "meta" ārā no bērnudārza!" Īpašnieku konflikts pirmsskolas izglītības iestādē Rīgā izbiedē bērnus

Bērnudārzs. Ilustratīvs foto.

FOTO: Zane Bitere / LETA

Izbijušies un raudoši bērni, grupiņās postaža un rosās sveši vīrieši, nes prom mēbeles, demontē pat santehniku. Šādu ainu, ierodoties pēc savām atvasēm, pirmdien ieraudzīja kāda Rīgas privātā bērnudārza klienti, kuri nejauši ierauti privāto bērnudārzu jomas uzņēmēju konfliktā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Adresē Ūnijas ielā 54 atrodas divi dārziņi – "Dūjiņas" un "Mazulītis". Šodien nevienā no tiem neskan bērnu čalas. Sastopami vien satraukti vecāki, kuri ir neizpratnē par to, ka īpašnieku strīdu dēļ dārziņi pārtraukuši darbu.

"Plkst. 16, kad bērni ir tikko kā pamodušies no diendusas, nav paspējuši pat paēst launagu... Atbrauc kaut kādi sveši cilvēki. Daļa – bez maskām. Mēs, vecāki, pandēmijas laikā nedrīkstam iet bērnudārzā, bet te – pilns ar nepazīstamiem cilvēkiem, nes ārā gultas, rauj ārā izlietnes," sacīja bērna mamma Inese.

"Es ieeju iekšā ģērbtuvē. Visi bērni sadzīti vienā mazā telpā un sākti gatavot iešanai ārā. Viņi nav ne paēduši, ne nomazgājušies, ne bijuši uz podiņa. Viņiem jāiet ārā, jo viņus met ārā no bērnudārza. Nu tas ir kaut kāds absurds!" situāciju aprakstīja bērna mamma Inesa.

Vairāki vecāki atzina – notikušais bērniem radījis pamatīgu pārdzīvojumu.

"Mans dēls bija visu vakaru raudulīgs un nemierīgs. Bērniem tika radīts stress. Arī mums neviens nav paskaidrojis, kādēļ šāda situācija radusies," sacīja mamma Raisa.

Kāda tad ir konflikta sakne? Abi bērnudārzi Ūnijas ielā 54 ir noformēti uz diviem dažādiem uzņēmumiem, bet patiesā labuma guvēja abiem ir viena – uzņēmēja Solvita Beķe. Viņai pieder vēl vairāki privātie dārziņi Rīgā.

Ūnijas ielas ēkas īpašnieks Aivars Gontarevs pastāstīja, ka Beķes uzņēmums ilgstoši nav maksājis īri, tādēļ viņa pacietība esot izsīkusi.

"Pakāpeniski pieaudzis parāds līdz piecu ciparu skaitļiem. Pārbaudot VID publiskojamo datu bāzi, redzams, ka tikpat lielu summu nomnieks ir parādā valstij. Tādēļ uzsākta līguma izbeigšanas procedūra," pastāstīja Gontarevs.

Nomas līgums zaudētu spēku 28. februārī. Uzzinot par šo situāciju, toreizējā SIA "Dūjiņa" darbiniece – bērnudārza vadītāja Māra Niedre izveidojusi un šajā pašā adresē reģistrējusi pati savu privāto dārziņu "Patskanis".

Tas bija gatavs no 1. marta pārņemt gan telpu nomu, gan darbiniekus, gan pārslēgt līgumus ar klientiem, lai bērni varētu turpināt mācības ierastajā vidē.

"Lai gadījumā, ja lauž līgumu, lai pēc iespējas mazāk cieš bērni. Tas bija mans vienīgais mērķis – nodrošināt bērniem turpinājumu, ja tiek lauzts līgums ar iepriekšējo nomnieku," stāstīja Niedre.

Ēkas īpašnieks šādu risinājumu aktīvi atbalstījis, arī bērnu vecāki un darbinieki lielākoties bijuši ar mieru pārslēgt līgumu ar jauno dārziņu. Citās domās bija līdzšinējais darba devējs. Pirmdien no rīta SIA "Dūjiņa" īpašniece atlaidusi Niedru, liekot viņai nekavējoties pamest telpas. Uzņēmuma ieskatā, namīpašnieks kopā ar bijušo darbinieci izveidojuši shēmu biznesa pārņemšanai, uzrēķinot nepamatotus soda procentus par īres parādiem.

"To pat var nosaukt par reiderismu vienkārši! Nu, ko viņi iedomājas? Ka viņi izmetīs mūs un paliks strādāt ar mūsu mēbelēm. Nu, nē – mēbeles pieder SIA "Dūjiņa"," uzsvēra Beķe.

Uz jautājumu, kādēļ demontāžas darbi jāveic laikā, kad dārziņā atrodas bērni, uzņēmēja neatbildēja. Vēlāk rakstisku atbildi atsūtīja viņas jurists Daniels Neibergs:

"Tā kā namsaimnieks Aivars Gontarevs bija draudējis atņemt mūsu pamatlīdzekļus hipotētisko parādu dzēšanai, notika to steidzama evakuācija laikā, kad bērni atradās pastaigā. Bērnu intereses netika aizskartas."

Pašreizējā nomniece telpas padarījusi nelietojamas, bet jaunais dārziņš tajā darbu varēs sākt tikai martā. Ģimenēm kuras jau samaksājušas avansu par bērnudārza pakalpojumiem februārī, uzņēmums sola atmaksāt.

Sava daļa taisnības un sava daļa "skeletu skapī" saskatāma abu pušu rīcībā. Tomēr kārtot rēķinus bērnu klātbūtnē nav pieņemami. Savu uzmanību notikušajam bērnudārzā "Dūjiņa" solījusi pievērst gan Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, gan Izglītības kvalitātes valsts dienests. Iespējams, būs darbs arī policijai.

Aktuālākās ziņas