Uzņēmēja: Raitāku vakcinēšanu pret Covid-19 kavēja ažiotāža ap "AstraZeneca"

Ilustratīvs attēls.

FOTO: YVES HERMAN/REUTERS

Lieldienās un iepriekšējā nedēļas nogalē savu darbu izmēģināja lielie vakcinācijas centri, un abas reizes viens no galvenajiem secinājumiem bija, ka centros varēja vakcinēt daudz vairāk cilvēku nekā atnāca, intervijā aģentūrai LETA sacīja "Veselības centru apvienības" (VCA) priekšsēdētāja Stella Lapiņa.

VCA, kas sniedz vakcinēšanas pakalpojumus vairākos no lielajiem centriem, priekšsēdētāja norādīja, ka kapacitātes neizmantošanai ir divi galvenie izskaidrojumi. Pēc viņas paustā, pirmais skaidrojums saistīts ar "AstraZeneca" vakcīnu, ap kuru patlaban ir sacelta ažiotāža. Savukārt otrais iemelsts esot ierobežojumi potēt konkrētas prioritārās grupas.

Lapiņas ieskatā, ir redzams, ka tie, kuri bija gatavi vakcinēties ar "AstraZeneca" vakcīnu, to ir izdarījuši, bet tie, kuri nevēlas, gaida kaut ko citu. Vienlaikus VCA pieredze liecina, ka lielākās bažas par "AstraZeneca" vakcīnu ir tieši vecāka gada gājuma cilvēkiem, bet daudzi jaunieši nepacietīgi gaida savu iespēju vakcinēties.

Lapiņa pauda vilšanos par zemo atsaucību "dzīvās rindas" pilotprojektā aizvadītajā nedēļas nogalē. "Mēs par to bijām ļoti vīlušies, jo strādāja 15 brigādes un mēs bijām ļoti gatavi cilvēku pieplūdumam. Bija padomāts, lai cilvēkiem nebūtu jāgaida ārā, jo laiks bija vēss u.c. Diemžēl, cilvēku bija tik, cik bija," piebilda Lapiņa.

"Šis laiks mums bija ļoti vērtīgs. Mēs bijām plānojuši, ka vakcinējamo būs vairāk un gan tehniski, gan morāli bijām darbam gatavi. Protams, gan Lieldienās, gan pirmajā reizē, kad tika izmēģināts "dzīvās rindas" princips, nāca papildus atklāsmes, par kurām iepriekš nebijām padomājuši," stāstīja Lapiņa, piebilstot, ka daudzas no šīm atziņām bija arī pozitīvas.

Lai gan sabiedrībā daudz tiek runāts par to, ka Vakcinācijas projekta birojs nav vajadzīgs un tas strādā slikti, Lapiņa uzskata, ka procesa koordinators ir vajadzīgs.

Viņasprāt, citādi katrs vakcinācijas procesā iesaistītais rīkosies pa savam atkarībā no savām finansēm, pieredzes un citām lietām. Tagad brīvdienās kopīgi darbojās vakcinētāji, Vakcinācijas projekta birojs, Nacionālais veselības dienests, Zemessardze, Nacionālie bruņotie spēki. Lapiņa atzīmēja, ka no iepriekšējo nedēļu nogaļu pieredzēm radusies komandas darba sajūta.

"Vakcinācijas centri tehniski ir sagatavoti ļoti labi un ir gatavi darbam. Liels paldies arī centru īpašniekiem un pārvaldniekiem," atzīmēja Lapiņa.