Kriminālprocesā par traģisko ugunsgrēku hostelī aizturētajam nepiemēro apcietinājumu

Ugunsnelaime Merķeļa ielā: notikuma vietā norit dzēšanas darbi

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Kriminālprocesā par traģisko ugunsgrēku nelegālajā hostelī Rīgā, Merķeļa ielā 8, vienam no aizturētajiem tiesa šodien piemēroja ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli, noskaidroja aģentūra LETA.

Kriminālprocesā par traģisko ugunsgrēku nelegālajā hostelī Rīgā, Merķeļa ielā 8, kopumā aizturētas piecas personas. Diviem no trim iepriekš aizturētajiem tiesa piektdien kā drošības līdzekli piemērojusi apcietinājumu.

Apcietinājums nav piemērots nelikumīgi izmantoto dzīvokļu oficiālajam īpašniekam juristam Andrejam Gailim, kurš tika aizturēts trešdien.

Valsts policijā (VP), neminot personas vārdu, aģentūrai LETA apliecināja, ka tiesas neapcietinātajai personai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Tāpat policija šajā kriminālprocesā aizturējusi vēl divas personas, kurām piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Apcietinājumu var piemērot tikai tad, ja kriminālprocesā iegūtās konkrētās ziņas par faktiem rada pamatotas aizdomas, ka cita drošības līdzekļa piemērošana nevar nodrošināt, ka persona neizdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu, netraucēs vai neizvairīsies no pirmstiesas izmeklēšanas.

Apcietinātās personas tiesas lēmumu varēs pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Policijā arī pastāstīja, ka ugunsgrēkā bojāgājušo atpazīšanas procesā noskaidrots, ka trīs bojāgājušie ir Latvijas pilsoņi, taču galīgās identitātes precizēšanā tiks veiktas vēl papildu ekspertīzes. Tāpat turpinās darbs pie pārējo piecu bojāgājušo identitātes noskaidrošanas un tam nepieciešamas ilgāks laiks, jo speciālistiem jāveic DNS ekspertīzes.

Jau ziņots, ka policija veikusi kratīšanas šajā kriminālprocesā iesaistīto personu dzīvesvietās un darbavietās. Kratīšanās izņemti dokumenti un datu nesēji.

VP Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Juris Staļģevics iepriekš TV3 teica, ka policija izmeklē dažādas versijas par traģēdiju, taču nevar izslēgt, ka notikusi arī nejauša aizdegšanās.

Kriminālprocess kvalificēts pēc trīs Krimināllikuma pantiem, proti, par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, svešas mantas iznīcināšanu vai bojāšanu aiz neuzmanības, kā arī uzņēmējdarbību bez reģistrēšanas un bez atļaujas.

Ugunsgrēkā nelikumīgajā hostelī Merķeļa ielā 8 gāja bojā astoņi cilvēki. Glābēji evakuēja 24 cilvēkus. No tiem slimnīcā vidēji smagā stāvoklī nogādāti seši cietušie.

Izsaukumu uz Merķeļa ielu glābēji saņēma trešdien neilgi pirms plkst.5. Tur dega sešstāvu ēkas augšējā stāva dzīvoklis un jumts.

SIA "Hospitality Solutions", kura saskaņā ar Valsts darba inspekcijas (VDI) rīcībā esošo informāciju ir atbildīga par Merķeļa ielā 8 izveidotā un aizvadītajā naktī degušā nelegālā hosteļa biznesu, jau pusotru gadu bijusi inspekcijas redzeslokā, turklāt uzņēmumam piemēroti vairāki sodi par nereģistrētu nodarbinātību un atalgojuma neizmaksāšanu, aģentūrai LETA trešdien pavēstīja VDI.

VDI atklāja, ka kopumā par šo uzņēmumu saņemti 11 iesniegumi galvenokārt par darba samaksas neizmaksāšanu. VDI, reaģējot uz iesniegumiem, bija vērsusies uzņēmumā, taču tas nav sadarbojies. Rezultātā VDI piemērojusi divus administratīvos sodus.

Uzņēmums aizvien nesadarbojas ar VDI un nav sniedzis nepieciešamos dokumentos saistībā ar iesniegumiem, kas saņemti par atalgojuma neizmaksāšanu, līdz ar to netiekot izslēgta iespēja, ka uzņēmumam varētu tikt piemērots vēl viens sods.

Tāpat uzņēmums iepriekš ticis divreiz sodīts par nereģistrētu nodarbinātību, tomēr iesniegumi un pārbaudes nav notikušas tikai vienā adresē. Proti, pēc VDI paustā, uzņēmumam pieder vairāki hosteļi, turklāt tas pērn 19.maijā mainījis nosaukumu no SIA "Riga Hostel" uz SIA "Hospitality Solutions".

Pēc inspekcijā paustā, nereģistrēta nodarbināšana konstatēta Merķeļa ielā 1, savukārt attiecībā uz hosteli Merķeļa ielā 8, kurā trešdien izcēlies traģisks ugunsgrēks, neviens sods nav piemērots.

Saskaņā ar dažādās datu bāzēs pieejamo informāciju, abu dzīvokļu, kuros bija izveidots nelikumīgais hostelis, īpašnieks ir jurists, bijušais Rīgas Juridiskās augstskolas studentu asociācijas prezidents Andrejs Gailis, tomēr, vadoties pēc VDI sniegtās informācijas, Gailis tiek norādīts kā uzņēmuma kontaktpersona, bet kā amatpersona ir norādīts Arūns Skupeika, kuram ir tiesības pārstāvēt uzņēmumu kopš 2020.gada 28.decembra.

Pēc "Firmas.lv" pieejamās informācijas, 2019.gadā "Hospitality Solutions" strādāja ar 126 538 eiro apgrozījumu un 2745 eiro peļņu. Uzņēmums ir reģistrēts 2005.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2840 eiro. "Hospitality Solutions" vienīgais īpašnieks ir Lietuvas pilsonis Skupeika.