Nedēļas laikā krāpnieki Rīgas reģiona iedzīvotājiem izmānījuši aptuveni 30 000 eiro

FOTO: LazyFocus/Shutterstock

Tā dēvētie telefonkrāpnieki šonedēļ Rīgas reģiona iedzīvotājiem kopumā izmānījuši aptuveni 30 000 eiro, vēsta Valsts policija.

Policija atkārtoti brīdina iedzīvotājus par patlaban izplatīto fenomenu - telefonkrāpniekiem, kas zvana iedzīvotājiem no dažādiem numuriem, uzdodoties par banku darbiniekiem un mēģinot izvilināt banku kontu piekļuves datus.

Tāpat noziedznieki mēdz bieži uzdoties par kurjeru kompānijas "DPD Latvija" darbiniekiem un izdomāt arvien jaunus melus, lai piekļūtu iedzīvotāju banku kontiem.

Policija secina, ka joprojām daudzi iedzīvotāji iekrīt krāpnieku lamatās, nosaucot zvanītājiem savus personas datus un banku kontu piekļuves datus vai ievadot tos noziedznieku atsūtītās vietnēs.

Laikā no 31.maija līdz 4.jūnijam Valsts policija ir saņēmusi informāciju no daudziem iedzīvotājiem, kuriem šādā veidā izkrāpta nauda. Kopējā Rīgas reģiona iedzīvotājiem šonedēļ izkrāptā summa ir aptuveni 30 000 eiro.

Piemēram, vakar, 3.jūnijā, kāda jūrmalniece saņēma telefona zvanu no sievietes, kura runāja krievu valodā un uzdevās par "SEB Latvia" drošības dienesta darbinieci.

4

Krāpniece pavēstīja, ka no sievietes bankas konta ir veiktas nelikumīgas darbības. Lai šīs nelikumīgās darbības it kā pārtrauktu, krāpniece prasīja nosaukt bankas konta piekļuves datus.

Vienlaikus cietušajai norādīts, ka viņa nekādā gadījumā sarunas brīdī nedrīkst pieslēgties savai internetbankai, to argumentējot ar to, ka esot pieslēgts īpašs "2.līmeņa drošības kods".

Paralēli cietušajai tika zvanīts arī no cita telefona numura. Telefonsaruna ilgusi vairāk nekā stundu.

Pēc tam sieviete sapratusi, ka ir apkrāpta. Jūrmalas iecirknī par minēto gadījumu sākts kriminālprocess.

Informācija par līdzīgu gadījumu šonedēļ, 1.jūnijā, saņemta arī Rīgas Latgales iecirknī - cietušajai sievietei noticot, ka zvanītājs ir "SEB bankas" darbinieks, un atklājot piekļuves datus, no viņas konta tika noņemti 6000 eiro.

Savukārt Rīgas Zemgales iecirknī 31.maijā saņemta informācija, ka citai personai izkrāpti 6000 eiro lieli uzkrājumi. Šoreiz krāpnieks bija uzdevies par "Luminor Latvija" bankas darbinieku, apgalvojot, ka no bankas konta kāds nelikumīgi cenšoties noņemt naudu.

Līdzīgi gadījumi šonedēļ reģistrēti arī citviet Rīgā.

Šīm krāpšanām parasti ir starptautisks raksturs. Noziedznieki lielākoties zvana no ārvalstīm, bieži no ģenerētiem telefonu numuriem, kas atgādina Latvijas numurus, un runā krievu valodā.

Tāpat tiek izdomāti arvien jauni stāsti, lai izvilinātu banku piekļuves datus, kā arī nav izslēgts, ka turpmāk saziņai var tikt izmantotas citas valodas.

Latvijas policija sniedz atbalstu arī citu valstu tiesībsargājošām iestādēm šo noziegumu izmeklēšanā.

Policija atgādina, ka banku darbinieki nekad neprasīs ne nosaukt, ne ievadīt banku piekļuves datus atsūtītās interneta vietnēs. Saņemot šādu zvanu, telefonsaruna ir jāpārtrauc.

Gadījumā, ja no bankas konta ir izkrāpta nauda, svarīgi pēc iespējas ātrāk informēt par to savu banku, un pēc tam - vērsties ar iesniegumu Valsts policijā.