"Mēs ejam pakaļ tam, kurš šos parādus ir radījis." Jaunzeme komentē gadījumu ar uzņēmumu "Tokyo city"

Tokyo City restorāns

FOTO: Ieva Čīka / LETA

Uzņēmumu pārejām uz citu kompāniju saistībā ar nodokļu parādiem vairs nav perspektīvas, piektdien intervijā Latvijas Radio sacīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme, komentējot gadījumu ar ēdināšanas uzņēmumu "Tokyo city".

"Nevajadzētu lolot ilūzijas, ka tagad vēlreiz būs tas pats nosaukums, tā pati vieta un viņi atkal atdzims no jauna. (..) Tie laiki ir pagājuši. Mēs ejam pakaļ tam, kurš šos parādus ir radījis, un tā saucamajiem "nometējiem" vairs nav perspektīvas," sacīja Jaunzeme.

Viņa atzīmēja, ka "Tokyo city" stāsts ir ar vārdu," kas sākās 2017.gadā, kad uzņēmumā tika konstatētas aplokšņu algu izmaksas.

"Mūsdienu tehnoloģijas dod iespēju redzēt gan IP adreses, gan arī visu komunikāciju, kāda ir bijusi. Tātad, tas, ka ir jauns uzņēmums, ir fikcija. Ir uzņēmums, kurš ir pārņēmis gan aktīvus, gan piegādātājus, gan darbiniekus, gan arī ir tie paši vadītāji, tikai viņi ir tīri no parādiem. Viņiem viss labums paliek, bet nodokļu parādi tiek atstāti pagātnē," klāstīja Jaunzeme.

Tāpat VID vadītāja pauda viedokli, ka attiecīgais uzņēmums ir spējīgs gūt ienākumus. "Skatoties, cik ļoti uzņēmums cīnās ar VID, uzņēmums ir gana vērtīgs un ir spējīgs ģenerēt ienākumus," sacīja Jauzneme.

Jau vēstīts, ka "Tokyo city" kvalitātes kontroles speciāliste Antra Ozoliņa ceturtdien, 9.septembrī, pavēstīja, ka VID ir vērsies pret visiem SIA "Tokyo city" darbiniekiem, kopumā atņemot viņiem sociālās iemaksas 130 000 eiro apmērā, lai tādējādi kompensētu trešo pušu uzņēmumu nodokļu parādus.

Viņa minēja, ka "Tokyo city" un VID strīds kopš augusta sākuma ir par nodokļu parādu piedziņu no trim uzņēmumiem - SIA "Resto Court", SIA "Stollons" un SIA "Restograd".

2

Pēc Ozoliņas teiktā, šie trīs uzņēmumi nav saistīti ar "Tokyo city", bet iepriekš, izmantojot franšīzes nosacījumus, darbojās ar analoģisku restorānu nosaukumu. "Tikai izmantotā nosaukuma līdzības dēļ VID no "Tokyo city" pieprasa 10 miljonus eiro par šo trīs uzņēmumu nenomaksātiem nodokļiem. Soda naudu nomaksai VID vienpusēji ir novirzījis arī visas par darbiniekiem veiktās kārtējās sociālās iemaksas par 2021.gada jūliju 130 000 eiro apmērā," viņa klāstīja.

Vienlaikus VID pārstāvji uzsvēra, ka VID nekad neviena uzņēmuma gadījumā nav atņēmis par darbiniekiem veiktās sociālās iemaksas. "Nosakot jebkuram uzņēmumam kontu arestu, VID iegūst kontroli pār tiem līdzekļiem, kas tajā brīdī atrodas uzņēmuma kontā. VID nevar iegūt kontroli pār līdzekļiem, kas tajā brīdī ir aizskaitīti uz jebkuru citu kontu, ieskaitot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras kontu, veicot sociālās iemaksas," skaidroja VID pārstāvji.

Tāpat ziņots, ka VID, veicot nodokļu administrēšanas pasākumus, konstatējis uzņēmumu pāreju starp vairākiem Rīgā strādājošiem uzņēmumiem, tādēļ pieņemts lēmums par nodokļu maksājumu piedziņu vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā.

Uzņēmuma pāreja ir komercsabiedrībā izmantojamo resursu (darbinieku, mantas/aktīvu un citu) pārnešana uz citu komercsabiedrību, turpinot iepriekš veikto saimniecisko darbību, bet jau bez parādu saistībām. Faktiski uzņēmumu pāreja ir visu uzņēmumā ietilpstošo lietu un vērtību pāreja citas komercsabiedrības īpašumā vai lietošanā, kuras ir nepieciešamas patstāvīgās saimnieciskā darbības turpināšanai, saglabājot iepriekšējo identitāti.

Atbilstoši likumam "Par Valsts ieņēmumu dienestu" uzņēmums lēmumu par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu var apstrīdēt VID ģenerāldirektoram septiņu dienu laikā no tā paziņošanas dienas.

Kompānija "Tokyo city" reģistrēta 2017.gada oktobrī, un tās pamatkapitāls ir 2800 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmums pieder Krievijas pilsonim Aleksejam Sluzovam. 2020.gadā kompānija strādāja ar 7,059 miljonu eiro apgrozījumu un 473 580 eiro peļņu. Uzņēmuma mājaslapā publiskotā informācija liecina, ka kopumā ir četri "Tokyo city" restorāni.