FOTO un VIDEO ⟩ Noslēgusies militāro mācību "Namejs 2021" aktīvā fāze

FOTO: Armīns Janiks/Latvijas Armija

Noslēgušās Nacionālo bruņoto spēku mācības "Namejs 2021" aktīvā fāze, kas norisinājās Rīgā un citās pašvaldībās. Mācību mērķis bija pārbaudīt un pilnveidot vienību gatavību izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei gan patstāvīgi, gan arī kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros.

Nacionālo bruņoto spēku militārās mācības "Namejs 2021" visā Latvijā norit no 30.augusta līdz 3. oktobrim. Tās tiek apvienotas ar Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajām mācībām "Sudraba bulta".

Mācības norit divās fāzēs - augusta nogalē un septembra pirmajā pusē tiek trenētas darbības hibrīdapdraudējuma apstākļos, savukārt septembra otrajā pusē tiks izspēlēts konvencionālā apdraudējuma scenārijs.

Foto: Noslēgusies militāro mācību "Namejs 2021" aktīvā fāze

Mācībās norit sadarbībā ar Iekšlietu ministrijas struktūrām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, pašvaldībām un privātajiem uzņēmumiem, tādējādi stiprinot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu.

Militāro mācību uzdevumi tika veikti uz iepriekš saskaņotiem valstij un pašvaldībām, kā arī juridiskām un privātām personām piederošiem zemes īpašumiem. Teritorijas pēc mācībām tiks sakoptas.

Iedzīvotāji tika aicināti izturēties ar izpratni pret iespējamiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem un neuztraukties, redzot karavīru pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās apdzīvotās vietās un ap tām.

Mācību laikā ārpus poligoniem tika izmantota tikai mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību.

1

Tomēr, atrodot mācību vietās nezināmus priekšmetus, tos aizliegts aiztikt vai pārvietot.

Jau ziņots, ka šajās brīvdienās mācību aktīvā fāze noritēja Rīgā, kas izpelnījās daļas garāmgājēju izbrīnu un vēlāk diskusijas sociālajos tīklos par informācijas trūkumu. Lai arī iepriekš plaši izziņots, ka Rīgā un citviet Latvijā būs sastopami karavīri formās un tiks izmantota arī mācību munīcija, tomēr gan mācību rīkotāji, gan komunikācijas eksperti secina, ka jāizmanto papildu komunikācijas veidi.

Sociālajos tīklos izplatījās video par apšaudi Rīgas centrā, kurā tiek filmēti arī pārbijušies garāmgājēji. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) brīdināja par mācībām "Namejs 2021", kas cita starpā notiek arī ārpus militāriem objektiem, "lai pēc iespējas pietuvinātu mācību uzdevumus reālajai situācijai".

Videoieraksta autors, Vladimirs Kovins, Rīgas dizaineris, komentēja filmēto: "Es zināju, ka notiek mācības un dažas dienas arī pilsētā notiks kaut kāda darbība. Bet te pēkšņi notika tā, ka mēs pagājām garām mājas stūrim un ieraudzījām visu uzreiz.

Tas bija sasodīti skaļi un reālistiski. Bet sajūtas ir ļoti dīvainas

1

- apkārt ir desmitiem cilvēku, garāmgājēji un tajā pašā laikā šaušana, pārskrējieni un gulēšana uz zemes. Īsāk sakot, tas viss kopumā izskatās ļoti dīvaini.

Aculiecinieka video 

Videoierakstā ar sievieti karavīrs stāv aiz stūra, cilvēki iet pa ietvi un pavisam negaidīti pie auss atskan automāta zalve. Visu nepaspēju nofilmēt, bet šāvieni atskanēja tieši brīdī, kad viņa ar bērnu gāja ap stūri. Tas, protams, nebija speciāli, bet kaut kā muļķīgi gan."

Pēc viņa teiktā, video filmēts piektdien, 10. septembrī, Rīgā Skolas un Elizabetes ielas krustojumā.

Aizsardzības ministrija portālam "Rus.TVNET" pavēstīja: "Visas Nacionālo bruņoto spēku mācības tiek organizētas, maksimāli ievērojot drošības noteikumus, kā arī vienmēr tiek informēta sabiedrība par gaidāmajām mācībām un iespējamo troksni to laikā, kā tas tika darīts arī šoreiz. Tomēr arī mācību laikā var būt neparedzētas situācijas. Šajā gadījumā nebija domāts nobiedēt kādu iedzīvotāju.

Šādās mācībās tiek izmantota tikai un vienīgi salūtmunīcija, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Arī šajās mācībās tika izmantota salūtmunīcija un šī situācija bija neveiksmīga sagadīšanās, par ko arī atvainojamies.

Aizsardzības ministrija aicina sabiedrību ar izpratni izturēties pret notiekošajām mācībām.

Iespēju robežās operatīvā informācija par Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto aktivitātēm ir pieejama bruņoto spēku Twitter profilā @Latvijas_armija, Facebook lapā @Latvijasarmija, kā arī regulāro spēku un Zemessardzes vienību sociālo tīklu profilos."

Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris pulkvedis Kaspars Pudāns skaidroja, ka militārās mācības "Namejs" pilsētā apzināti netiek veidotas, slēdzot kādu kvartālu sterilā un ierobežotā vidē. Vienlaikus dažādos punktos apkārt tika izvietoti mācību novērotāji, kas informē iedzīvotājus. Pudāns secināja, ka, lai arī par mācībām iepriekš informētas gan pašvaldības, gan iedzīvotāju organizācijas, tomēr jāmeklē papildu informēšanas veidi, jo daļu sabiedrības informācija nav sasniegusi.

"Mēs, protams, vērtēsim detalizēti. Varbūt atgriežoties pie kādiem ne tik moderniem rīkiem kā īsziņas, ko sabiedrība arī vēl lieto. Varbūt izvērtēsim iespējas [izmantot] šādus tehnoloģiskos risinājumus, informējot cilvēkus arī caur īsziņām, e-pastiem. Bet tad ir jāizvērtē par to, kā sasniegt pareizo auditoriju, lai mēs neuzmāktos ar šādu informāciju tiem, kam tā nav saistoša (..)," intervijā Latvijas Radio ziņu dienestam skaidroja Pudāns.