15 ES valstis vienojas izmitināt 40 000 Afganistānas pilsoņu

FOTO: AP/Scanpix

15 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu grupa ir vienojusies uzņemt izmitināšanai 40 000 Afganistānas pilsoņu, ceturtdien paziņoja ES iekšlietu komisāre Ilva Johansone pēc tikšanās ar šo valstu iekšlietu ministriem.

Vācija uzņems 25 000 afgāņu, Nīderlande - 3159, Spānija un Francija - pa 2500, bet pārējās valstis uzņems mazāku skaitu, liecina dokuments, ar kuru iepazinās ziņu aģentūra "Agence France Presse" (AFP).

"Un es domāju, ka šis ir iespaidīgs solidaritātes akts," sacīja Johansone. Viņa pauda uzskatu, ka, atļaujot lielākam skaitam afgāņu migrēt kontrolētā veidā, tiktu palīdzēts novērst "neregulētas ierašanās".

ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos birojs (UNHCR) iepriekš bija aicinājis ES uzņemt 42 500 afgāņu bēgļu piecu gadu laikā, bet dažas no 27 ES dalībvalstīm bija pret.

Tiek lēsts, ka 85 000 afgāņu ir aizbēguši no savas dzimtenes uz valstīm tuvāk ES, bet Afganistānas krišana talibu rokās un sausums var izraisīt jaunas bēgļu plūsmas.

Pēc haotiskās ASV armijas izvešanas un talibu režīma atgriešanās Afganistānā, kas notika augustā, 24 ES valstis jau ir uzņēmušas 28 000 no turienes evakuētos.

ANO Augstais komisārs bēgļu jautājumos Filipo Grandi tomēr ir brīdinājis, ka ir nepieciešams izmitināt 85 000 afgāņu, kas dzīvo sliktos apstākļos ārpus ES, un aicinājis Eiropu uzņemt pusi no viņiem.

Johansone iepriekš bija raksturojusi šo mērķi kā "izpildāmu", bet viņai vēl bija jāpārliecina ES dalībvalstu valdības. Viņa varēja apstiprināt plānoto 40 000 afgāņu uzņemšanu tikai pēc tikšanās ar šo valstu iekšlietu ministriem ceturtdien.

40 000 afgāņu ir daļa no lielākas 60 000 cilvēku izmitināšanas un uzņemšanas paketes, ko apsolījušas īstenot ES dalībvalstis,

Šīs paketes ietvaros Francija ir piekritusi uzņemt 5000 un Zviedrija - 4200 cilvēkus, bet viņi var nebūt afgāņi. Beļģija apsolījusi izmitināt 425 afgāņus un 1250 citus cilvēkus.

ES amatpersonas vēl nevarēja minēt laika grafiku šo cilvēku uzņemšanai.

Aktuālākās ziņas