Valentīna dienā Latvijā caur mākoņiem spīdēs saule

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Mara Ket/Unsplash

Pirmdien, 14. februārī, Latvijā caur mākoņiem spīdēs saule un nebūs nokrišņu, prognozē sinoptiķi.

Gaisa temperatūra paaugstināsies līdz +2..+7 grādiem. Dažviet valsts rietumu un centrālajā daļā var krist 14.februāra siltuma rekords, jo līdz šim augstākā gaisa temperatūra, kas šajā datumā reģistrēta Latvijā, ir vien +7,5 grādi.

Vējš mēreni pūtīs no dienvidiem, dienvidrietumiem, pretvēja krastā gaidāmas brāzmas līdz 17 metriem sekundē.

Rīgā pirmdien būs sauss laiks, plāni mākoņi un mērens dienvidu vējš. Maksimālā gaisa temperatūra +6 grādi.

Dienvidaustrumos no Latvijas atrodas anticiklons, rietumos un ziemeļos - cikloni. Atmosfēras spiediens jūras līmenī no 1005 hektopaskāliem Kurzemes ziemeļos līdz 1014 hektopaskāliem Latgales dienvidos.

Tuvākajās nedēļās jūrā saglabāsies augsts ūdens līmenis

Tuvākajās nedēļās Eiropā saglabāsies līdzšinējā sinoptiskā situācija, kas uztur augstu ūdens līmeni Baltijas jūrā un veicina krasta eroziju, liecina sinoptiķu prognozes.

Pēdējā mēnesī ūdens līmenis Latvijas piekrastē bijis vidēji pusmetru augstāks par normu. Viena no erozijas visvairāk skartajām vietām ir Kolkasrags, kur ievērojami mainījusies krasta līnija, izskalotas kāpas un jūrā iegāzušās daudzas priedes.

Augstais ūdens līmenis Baltijas jūrā ir ilgstošo un nereti spēcīgo rietumu, dienvidrietumu vēju dēļ. Tos izraisa cikloni, kas mēro ceļu pāri Ziemeļeiropai, un anticiklons, kas ilgstoši saglabājas Eiropas dienvidu daļā un bieži izplešas pār Centrāleiropu.

Sagaidāms, ka Baltijas jūrā februārī un martā būs vēl vairākas vētras, kas var radīt būtiskus postījumus vietām piekrastē. Tuvākā vētra iespējama ceturtdien, 17.februārī.

Krasta eroziju veicina arī siltais laiks, lielais nokrišņu daudzums un ledus trūkums.

Saskaņā ar Eiropas Vides aģentūras (EVA) datiem pēdējos gados Baltijas jūrā reģistrēts straujākais ūdens līmeņa kāpums Eiropā. Mērījumi no satelītiem liecina, ka absolūtais ūdens līmenis Baltijas jūrā ceļas par vidēji 3-5 milimetriem gadā, citviet Eiropā jūru un okeāna līmenis kāpj par vidēji 1-4 milimetriem gadā.

Tā kā Somijā un Zviedrijā kopš pēdējā ledus laikmeta turpinās zemes pacelšanās, kas ir straujāka nekā ūdens kāpums, relatīvais jūras līmenis Somijā, lielākajā daļā Zviedrijas piekrastes un arī vietām Norvēģijā pazeminās.

Savukārt Baltijas valstīs relatīvais jūras līmenis pieaug par vidēji četriem milimetriem gadā, kas ir viens no straujākajiem kāpumiem Eiropā.

EVA norāda, ka ūdens līmenis pasaulē galvenokārt kāpj ledāju kušanas, kā arī ūdens termiskās izplešanās dēļ, turklāt pēdējos gados tieši ledāju kušana dod lielāko pienesumu ūdens līmeņa kāpumam. Šie procesi notiek galvenokārt cilvēka saimnieciskās darbības izraisītās globālās sasilšanas dēļ.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Uz augšu